banner2
Öne Çıkanlar Şanlıurfaspor Sanlıurfa Eyyübiye İlçesi Tarım Haliliye

Peygamber varisi iki âlim: Molla Şükrü ve Molla Muhyeddin

Suruç’ta yaptıkları İslami hizmetlerle tanınan Molla Şükrü Yavuz ve çocukluk arkadaşı Molla Muhyeddin Demir 28 Eylül 1993 yılında bir yatsı namazı sonrası PKK tarafından hunharca katledildiler.

1939 yılında Suruç'un Remêl köyünde dünyaya gelen Molla Şükrü Yavuz, hem hafız hem âlim hem şair hem de dört dil bilen ender bir âlim olması münasebetiyle halkın teveccühünü ve hürmetini kazanmıştı. Kendisine yönelik PKK tarafından yapılan tüm tehditlere rağmen bir an bile geri adım atmayan, inancından taviz vermeyen Molla Şükrü, hiçbir zaman hakkı söylemekten geri durmadı.

Molla Şükrü, İslam cemaatiyle tanışmadan önce bile İslami kimliğinden dolayı defalarca tehdit edilmiş, İslam cemaatiyle beraber olduktan sonra ise tehditler daha da artmıştı. Allah’ın dininin yeryüzüne hâkim olmasını arzulayan Molla Şükrü, gittiği her yerde İslam’ı anlattığından ve çalışmalarıyla halk üzerindeki etki bıraktığından, PKK’liler onu karalamak, itibarını zedelemek için türlü türlü iftiralara yöneldiler.

İftiraların halkta karşılık bulmadığını gören PKK’liler, bir yatsı namazı sonrası soru sorma bahanesiyle misafir olduğu evden dışarı çağırdığı Molla Şükrü’yü ve çocukluk arkadaşı Molla Muhyeddin’i hain bir tuzakla katlederler.

Şehadet yıl dönümleri münasebetiyle İlke Haber Ajansı’na (İLKHA) konuşan Molla Şükrü’nün kardeşi Hacı Halil Yavuz, hain bir pusuda şehit edilen iki âlimin de Peygamber varisi olduklarını söyledi.

“O’nun gece gündüz tek derdi ve sıkıntısı Allah'ın dininin yeryüzüne hâkim olmasıydı”

Ağabeyi Molla Şükrü’nün cesaretini imanından almış bir âlim olduğunu söyleyen Yavuz, “O hiçbir şeyden çekinmezdi. Aldığı tehditlere karşı kesinlikle boyun eğmeyen ve onlara itaat etmeyen bir şahsiyeti vardı. Onun gece gündüz tek derdi ve sıkıntısı Allah'ın dininin yeryüzüne hâkim olmasıydı. Sadece bizim ülkemizde değil, tüm yeryüzünde İslam'ın hâkim olmasını istiyordu. O yüzden şehit nerede bir çocuk görse hemen başını okşar ve ona nasihatlerde bulunurdu. Nerede birini bulsa Allah'ın kelamını ve Resûlullah’ı onlara anlatırdı.” dedi.

“Şehit edildikleri gün sanki Suruç’ta kıyamet kopmuştu”

Molla Şükrü şehadetinin Suruç halkını çok etkilediğini belirten Yavuz, sözlerine şöyle devam etti: “Suruç halkı onun şehadetinden o kadar çok etkilendi ki sanki o gün kıyamet kopmuştu. Suruç halkı bir âlimin neden şehit edildiğini anlayamıyordu. Diyorlardı ki; ‘nasıl oldu da bu insanı şehit ettiler, ne yapmıştı ki onu katlettiler’ hatta birisi çarşıda başka birisine ‘Molla Şükrü'yü şehit etmişler, cenazesini defnetmeye gidelim’ dediğinde diğeri ‘biz gidersek bizi de öldürürler’ cevabı karşısında onun yüzüne tükürerek başka kişilerle cenazesine geldiler. Halk o gün çok müteessir oldu. İnsanların üzerinde korku olmasına rağmen hem cenazesine hem de taziyesine katılım yoğundu.”

PKK’nin taziye kurmalarına bile tahammül edemeyerek taziyeyi dağıtmaları yönünde kendilerini bombalama ile tehdit ettiğini ifade eden Yavuz, başta İslami camia olmak üzere taziyeye yoğun bir katılımın olduğunu bu yoğun katılımın halka da büyük bir cesaret verdiğini söyledi.

“O aynı zamanda bir şairdi”

Şehit Molla Şükrü’nün o dönemde dört dili iyi bilen aynı zamanda şair yönü olan ender bir âlim olduğunu dile getiren Yavuz, “Şehit; Kürtçe, Türkçe, Arapça ve Farsça dillerini ana dili gibi konuşurdu. Kürtçe ve Türkçeyi zaten biliyordu. Daha sonra medresede Arapçayı daha sonrasında da Molla Ali ismindeki bir hocadan Farsçayı öğrendi. O âlim olmasının yanında bir de şairdi. Bazı günler yatsıdan sonra ilahi söylemeye başlar ta sabah ezanı okuyana kadar hiç durmazdı.”

“Molla Muhyeddin de sürekli tehdit alıyordu”

Aynı gece şehit edilen Şehit Molla Muhyeddin’e de değinen Yavuz, Molla Muhyeddin’in Molla Şükrü gibi çok cesaretli bir âlim olduğunu kendisine yönelik yapılan tüm tehditlere rağmen doğru bildiği yoldan ayrılmadığını söyledi.

Şehit Molla Muhyeddin’in çocukları çok seven ve onlara Kur'an dersi veren bir insan olduğunu söyleyen Yavuz, “Molla Muhyeddin’in bülbül gibi bir sesi vardı. Ezanı Muhammediyi okuduğunda belki çoğu zaman evde namazını kılacak insanlar bile onun sesiyle camiye koşardı. Abdesti olmayanlar bile onun sesiyle kalkıp abdest alıp camiye giderdi. Kur'an okuduğunda öyle bir sesi vardı ki insan âşık olurdu o sese.” dedi.

‘Molla Şükrü'ye gelecek olan bana da gelsin’

Molla Muhyeddin’in Molla Şükrü ile gezmemesi yönünde defalarca tehdit edildiğini belirten Yavuz, buna karşılık Molla Muhyeddin’in ‘Molla Şükrü'ye gelecek olan bana da gelsin’ dediğini ve en sonunda da can dostu ile birlikte şehit olduğunu söyledi.

“Bu örgüt kesinlikle ama kesinlikle Kürtlerin savunucusu değildir”

Kürt halkı için mücadele ettiğini iddia eden PKK’nin sürekli Kürtleri katlettiğini ifade eden Yavuz, son olarak şunları ifade etti: “Kürt halkı için mücadele ettiğini iddia edenler, Kürtlerin namuslarına, mallarına el atıyor, talan ediyorlar. Bunlar ancak kendi menfaatleri için, kendi ideolojileri için çalışıyorlar. Bu iki âlim onlara ne yapmıştı? İnsanları Allah'ın yoluna çağırmaktan başka ‘suçları’ var mıydı? Onları sırf bu yüzden şehit ettiler. Bu örgüt kesinlikle ama kesinlikle Kürtlerin savunucusu değildir. Kürt halkının savunucuları âlimlerdir, Allah'tan korkan insanlardır.”

Bir yatsı namazı sonrası cami cemaatinden biri Molla Şükrü’yü evinde misafir etmiştir. O sırada Molla Muhyeddin’i dışarda gören iki kişi birkaç soru sormaları için kendilerini Molla Şükrü’nün yanına götürmesini ister. Molla Muhyeddin de onları az önce ayrıldığı Seyda’nın misafir olduğu eve götürür. Kapıyı açan ev sahibine Seyda’ya soru soracaklarını dışarıya gelmesini söylerler. Molla Şükrü dışarıya çıkınca hain planlarını icara ederler. Gerçekleşen silahlı saldırıda her iki âlimde şehit olur.  (Osman Gülebak-Ramazan Casuk-İLKHA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.