banner2
Öne Çıkanlar İller Bankası nedir? KAZANCI BEDİH KİMDİR? Kültür ve Turizm Yolu Akşemsettin Mahallesinde Horoz Ortaokulu

Şanlıurfa’da Enerji ve Kaynak Verimliliği semineri düzenlendi

 Potansiyel yenilenebilir enerji ve kaynak verimliliği yatırımlarının özellikleri, finansmanı, uygulama yöntemleri ve başarılı örneklerinin paylaşıldığı seminer, yerel yönetim ve özel sektör temsilcilerini buluşturdu.
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle 20 Kasım 2018 Salı günü Şair Nabi Kültür Merkezi’nde düzenlenen seminer, TurSEFF İş Geliştirme MüdürüAsuman Sönmez’in yaptığı genel bir TurSEFF tanıtımıyla başladı. Daha sonra kürsüye gelen ve seminerin moderatörlüğünü de yürüten Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Enerji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, “Enerjide kalıcı çözüm: Enerjinin etkin kullanımı ve topluluk enerjisine dayalı yüzde 100 Yenilenebilir Enerjiye Geçiş” başlıklı bir konuşma yaparak dinleyicilere sürdürülebilir enerji konsepti ile ilgili detaylı bilgiler verdi.
Kamu alanında ve özellikle belediyelerde yapılabilecek potansiyel enerji verimliliği, su verimliliği, hammadde verimliliği, atık yönetimi ve yenilenebilir enerji yatırımları ve proje finansman modeli başlıklarında sunumlar yapan TurSEFF uzmanları Özlem Yakut, Dr. Mesut Avcı, Ayşegül Coşkun ve Gautham Nallavarive Atık Yönetimi Uzmanı AdrianCaduff, bugüne kadar gerçekleştirmiş oldukları başarılı uygulamaları ve pazardaki fırsatları katılımcılarla paylaştılar.

Seminerde Şanlıurfa Su ve Kanalizasyon İdaresi (ŞUSKİ) Mekanik Elektrik Şube Müdürü Serkan Hastaoğlu da bir sunum yaparak bugüne dek yaptıkları enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji yatırımları ile ilgili dinleyicilere bilgiler verdi. Serkan Hastaoğlu, ŞUSKİ özelinde gerçekleştirdikleri projelerle veelde ettikleri çarpıcı başarılarla ilgili verileri dinleyicilerle paylaştı.
Seminerin ikinci bölümünde“Binalarda Enerji Verimliliği”paneli yapıldı. Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar moderatörlüğündeyürütülen panel,AGİD Genel Sekreteri Zeynep Akkaya’nın “Aydınlatma Sistemleri” üzerine yaptığı sunumla başladı. Daha sonra sırasıyla İSKİD üyesi Arslan Çağlayan Gürel“İklimlendirme Sistemleri”üzerine ve TURKOTED Başkan YardımcısıEmre Arıcan “Kojenerasyon Sistemleri” üzerine sunumlar yaptılar. GENSED Genel Sekreteri Hakan Erkan güneş enerjisi sektörü ile ilgili detaylı bilgiler verirken, günün son konuşması TuREEFF Pazarlama ve İş Geliştirme Başdanışmanı Arif Ergin tarafından yapıldı. Ergin, konuşmasında konutlar özelinde enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji uygulamaları ile ilgili detaylı bilgiler verdi.
Dinleyicilerden yoğun ilgi gören ve soru-cevap şeklinde düzenlenen paneli takiben seminer, tüm katıcıların yer aldığı bir hatıra fotoğrafı çekilerek tamamlandı.
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından geliştirilen ve 2010 yılından bu yana Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen TurSEFF’tebugüne kadar 1000’den fazla Sürdürülebilir Enerji projesine 570 milyon €’dan fazla finansman sağlandı. 2017’de başlatılan TurSEFF’in yeni fazında, artık Sürdürülebilir Enerji finansmanının yanında Su Verimliliği, Hammadde Verimliliği ve Atık Yönetimi gibi döngüsel ekonomiye yönelik yeni bileşenler de yer alıyor. Toplamda 400 milyon € finansman sağlanacak olan bu fazda, yerli ve yabancı uzmanlardan oluşan TurSEFF Danışmanlık ekibi, yatırımcıların Sürdürülebilir Enerji ve Kaynak Verimliliği projelerini belirlemelerine ve geliştirmelerine yardımcı oluyor ve TurSEFF kapsamında kredi ya da leasing başvuruları hazırlanması için destek veriyor. Sağlanan bu danışmanlık desteği AB tarafından finanse ediliyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.