banner2

Hemşirelik Haftası İle ilgili Basın Açıklaması


SES  Şanlıurfa şube yönetim kurulu adına şube  başkanı Dt. İsmet KARADAĞ Hemşirelik Haftası İle ilgili olarak bir Basın Açıklaması yaptı.

Karadağ yazılı olarak yaptığı basın açıklamasında; “Her yıl olduğu gibi bu yılda Mayıs’ın 2. haftası tüm dünya’da hemşirelik haftası olarak kutlanıyor. Ülkemizde de çeşitli etkinlikler düzenleniyor, seminerler yapılıyor, hemşire ve ebe meslektaşlarımıza çiçekler, flarlar dağıtılıyor. Bütün bu faaliyetler yürütülürken temel sorunlarımız görmezden geliniyor ve güneş balçıkla sıvanıyor.

Bu güne kadar her nöbet çıkışında onlarca hastaya bakmanın psikolojik ve fiziksel yorgunluğunu sabah kahvaltısı niyetine ailemize sunduk. Birçoğumuz sağlık sisteminin piyasalaşmasıyla kendini müşteri zanneden hasta ve hasta yakınlarının sözlü ve fiziksel tacizine uğradı. Hepimiz kötü çalışma koşulları ve fazla mesailer yüzünden ailemize yabancılaştık. Sağlık ekip işidir denildi, yardımcı sağlık hizmetleri sınıfında sayıldık. Piyasacı sağlık sisteminin “toplam kalite” kavramıyla kâğıtlara gömüldük, kırtasiye işinden mesleki görevimizi yapamaz olduk. Aynı işi yaptığımız halde 4/a, 4/b, 4/c, taşeron diye sınıflara ayrıldık, güvencesizleştirildik. Özel hastanelerdeki meslektaşlarımız haftada 80 saati bulan çalışma şartlarıyla köleleştirildi. 1. basamakta uygulamaya konulan aile hekimliği ile birlikte, okullar okuyarak, emek vererek kazandığımız unvanlar elimizden alınıp “aile sağlığı elemanı” olduk. Sağlıkta dönüşümle değersizleştirildik, iş yükümüz katlandı, angaryaya boğulduk. bize iş tarifleri yapıldı, çalıştığımız bölümde uzmanlaşmamız istendi, kurslar aldık ama yeri geldiğinde “ihtiyaca binaen” klinik klinik dolaştırıldık. İşkolumuzun yarısını oluşturmamıza rağmen hala mesleki bağımsızlığımız sağlanmadı, görevimiz olmayan işler verildi. geceleri uykusuz kaldık kansere yakalandık, bulaşıcı ve enfeksiyon hastalıkları bulaştı kimi zaman öldük. Gerek doktorlar, gerek hasta ve hasta yakınları gerekse meslektaşlarımız tarafından mobinge maruz kaldık. hep vardık ama hep yok sayıldık.

 

Biz mesleğine, emeğine ve onuruna sahip çıkan hemşire ve ebeler olarak talep ediyoruz;

 

·         Ebe ve hemşirelik “ağır ve tehlikeli işler” kapsamına alınmalıdır.

·         Gece bir saatlik çalışma iki saat sayılmalıdır.

·         Başhemşire dâhil tüm yöneticiler çalışanlar tarafından seçilmelidir ve yöneticilik süreli olmalıdır.

·         Sağlık kuruluşlarında ücretsiz kreş açılmalıdır.

·         Hastayı müşteri, çalışanı köle yapan ‘sağlıkta dönüşüm programı’ durdurulmalıdır.

·         Gece çalışma meslekte artan yıl oranına göre azaltılmalıdır.

·         tüm sağlık emekçilerine fiili hizmet süresiyle erken emeklilik hakkı verilmelidir.

·         stajjer hemşirelere emeğinim karşılığı ücret olarak verilmelir.

·         doğum izinleri ücretli hale getirilmelidir.

·         haftalık çalışma saati 35 saatle sınırlandırılmalıdır.

·         ücretsiz servis konulmalı, sosyal haklar sağlanmalıdır..

·         4/b, 4/c, taşeron çalışan tüm meslektaşlarımız kadroya alınmalıdır.

·         özel hastanelerde çalışan arkadaşlarımızın çalışma saatleri denetlenmelidir.

·         performens sistemi kaldırılmalı, temel ücret insanca yaşayacak düzeye çıkarılmalıdır.

·         ılo hemşirelik antlaşması imzalanarak, gerekleri yerine getirilmelidir.

 

biz hemşireler; kutlama değil, haklarımızı istiyoruz. bütün meslektaşlarımızı, haklarımız için, mesleğimizin onuru için, insanca yaşayabileceğimiz bir gelecek için  “çok  ses  tek yürek” olmaya  ve mücadele  etmeye davet ediyoruz” dedi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner7

banner3