banner2

NEBATİ, BİLİM ADAMLARI İLE BİR ARAYA GELDİ

Demirtaş’ın söylediği ile yaptığının çeliştiğini kaydeden Nebati, eleştiriyi tipik bir muhalefet hastalığı olarak değerlendirdi.

Şanlıurfa’da hayrat vakfını ziyaret eden Nebati, bilim adamları ile buluştu. Vakfın hayır çalışmaları ile ilgili bilgi verilen Nebati, bilim adamları ile de sohbet etti. Osmanlıcanın önemine değinen Nebati, Osmanlıca ile insanların hem Arapça hem de Kur’an-ı Kerimi de öğrenme fırsatı  bulduğunu ifade etti. Nebati, imkânı olan kurumları, sivil toplum kuruluşlarını ve yerel yönetimlerinden Osmanlıca kursu açmalarını istedi. Gazetecilerin sorusu üzerine Nebati, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştiren HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı eleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’de oyla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olduğunu hatırlatan Nebati, “Cumhurbaşkanlığı’na ayrılmış bir bütçe var. Bu yasalar çerçevesi içerisinde meclisten geçirilmiş bir bütçedir. Cumhurbaşkanı gittiği dolaştığı, ister ulusal, uluslararası  her türlü çalışmasını kendisine ayrılmış bütçeden karşılar. Bu çok net, normal ve doğal bir durumdur. Bugün nasıl ki bir başbakan hükümet, Türkiye Cumhuriyeti adına gittiği her yerde bu bütçeyi kullanabiliyorsa, bir vali, bir belediye başkanı, kendisine ayrılmış bir bütçeyle gezilerini gerçekleştirebiliyorsa, bu da normaldir” dedi.

  “DEMİRTAŞ’IN SÖYLEDİĞİ ŞEY KENDİSİYLE ÇELİŞİR BİR DURUM”

 Diyarbakır ve Mardin Büyükşehir belediyelerinin HDP’li olduğunu vurgulayan Nebati, şöyle devam etti; “Demirtaş’ın söylediği şey kendisiyle çelişir bir durum. HDP’nin büyükşehir belediyeleri, gezileri acaba nereden yapıyorlar, programları kim adına yapıyorlar. Halkın seçtiği, seçmen iradesi ile büyükşehir belediye başkanı oldular. Masrafları da kendi belediyesi tarafından karşılamaları doğal.Halkın iradesi ile gelmiş bir Cumhurbaşkanı’nı şikâyet edebilecek bir konuma getirmek, ancak tipik Türkiye’deki muhalefet partilerinin düsturlarından bir tanesidir. Yanlış anlaşılması kolay olmayan bir davranış.”

 Demirtaş’a “Siz gezilerinizi Selahattin Demirtaş olarak mı yapıyorsunuz yoksa HDP’nin Eş genel başkanı olarak mı yapıyorsunuz?” diye soran Nebati, “Eş Genel Başkanı olarak yapıyorsanız. Partinizin ayrılmış bir bütçesi, karşılığında gezilerinizi yapıyorsunuz. Doğal olarak, yapmış olduğunuz gezileri partiniz karşılıyor. Kendi partinizde yaptığınız harcamayı, Büyükşehir Belediye Başkanlarınızın, büyükşehir belediye bütçesinden yaptığı harcamaları doğal karşılıyorsunuz da, Cumhurbaşkanımızın harcamalarını niye doğal karşılamıyorsunuz? Bunu da ben soruyorum.
Bu Türkiye’deki tipik bir muhalefet hastalığının tezahürüdür. Muhalefet ‘bir yere vurayım’ derken, kendi durumuna bakmadan bunu yapıyor. İnsanları anlamaz, bilmez ve duymaz insanlar olarak nitelendiriyor. Türkiye’deki tipik Cumhuriyet Halk Partisi’nin vesayetçi zihniyetinin HDP’ye aktarılmış bir versiyonudur” diye konuştu.

  Selahattin Demirtaş’ı ve HDP’yiaklı selim davranmaya davet eden Nebati, “Aksi takdirde bende bir Urfa milletvekili adayı olarak, ‘Büyükşehir belediyelerinin yaptığı masrafları ne için yapıyorsunuz?’  sorusunu sorma hakkını elde edeceğim. Ufak işlerle uğraşmaktan vazgeçelim. Türkiye’nin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı, gezi de, miting de, açılış da yapar. Halkı adına 78milyon insanın temsilcisi adına da her türlü, uluslararası ve ulusal gezilere de katılır” diye konuştu.


 “O MUSLUKTAN AKAN KAN KİMİN KANI ACABA”

    Nebati, kan akan musluk afişinin sorulması üzerine ise afişin HDP’li siyasetçilerin iç dünyasını yansıttığını kaydetti. Afişin AK Parti ile diğer partiler arasındaki duruş farkını gösteren vahim bir örnek olduğunu da kaydeden Nebati, “Bir parti, bir belediye, ya da bir kişi musluklarından kan akan bir afişle ilana çıkıyorsa, aslında bu zihinsel dünyanın dışa vurulmasından başka bir şey değildir. Demek ki onların iç dünyalarında kan, gözyaşı, bomba, öldürme, tehdit, şantaj gibi insanlığın asla kabul edemeyeceği düşüncelerin hâkim olduğunu göstermesi açısından vahim. O musluktan akan kan kimin kanı acaba? Kürdün kanımı, Türk’ün kanımı, Arap’ın kanımı, Alevi’nin kanımı, Sünni’nin kanımı, Yezidi’nin kanı mı? Bizceinsan kanı. Kan, bu kadar hafif olamaz. Bizim için her insanın kanı değerlidir. Can ve mal güvenliği elzemdir.

Bu konu da hiçbir taviz verilemez. ‘Bunu mu görmek istiyorsun’ diyerek musluklardan kan akan resimleri göstermek, aslında çok açıca bir tehditle Güneydoğu’daki vatandaşlarımızı tahkir etmektedirler. Kendi sağduyuları ile oylarını kullanacaklardır.

Emin olsunlar, devlete güvensinler. Kamu otoritesi her yerde, her mezrada, her köyde, her kenar mahallede, her ilçede kendisini gösterecektir. Hiçbir şekilde tehdide boyun eğmesinler. Bir takım manipülasyonlara karşı biz de parti olarak teyakkuz olacağız. Bizim musluklarımızdan, barış, güzellik, birlik ve kardeşlik akar” dedi.

  Nebati, yapılan kahvaltının arından vakıftan ayrıldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner5

banner3