banner2
Öne Çıkanlar Demokrasi ve Atılım Partisi Şanlıurfa Bram Nuytinck (Dk. 22 Matias Suarez) Prof Dr Ali Uzunköy serbest kıyafet Çay Sohbeti

SP'de Erbakansız dönem!

listesi Erbakan'ın listesini geride bırakarak 3. turda 310 oy aldı ve Saadet Partisi'nin yeniden genel başkanı oldu..

Haber 7

2. TURU DA KURTULMUŞ KAZANDI..

Saadet Partisi Olağanüstü Büyük Kongresi'nde Numan Kurtulmuş, genel başkanlığa yeniden seçildi.

Atatürk Spor Salonu'ndaki kongrede üçüncü turda, 316 oy kullanıldı. Bu oylardan 6'sı geçersiz sayıldı.

İlk iki turda genel başkanlık için yeterli oyu alamayan Kurtulmuş, ''salt çoğunluk'' şartı aranmayan üçüncü turda 310 oyla, Saadet Partisi Genel Başkanlığına tekrar seçildi.

Kurtulmuş'un beyaz listesi şu isimlerden oluştu:
Recai Kutan, Abdülbaki Erdoğmuş, Abdülhamit Gül, Ahmet Akçay, Ahmet Bakcan, Ahmet Bilgin, Ahmet Cemil Tunç, Ahmet Demircan, Ahmet Fevzi İnceöz, Ahmet Karavar, Ahmet Okur, Ahmet Sünnetçioğlu, Akif Gürdoğan, Alaaddin Parlak, Ali Aktaş, Ali Seyyar, Arafat Salih, Aydıner, Atik Ağdağ, Aynur Demiray, Ayşenur Tekdal, Bahri Zengin, Cafer Güneş, Cevat Ayhan, Ekrem Baki, Emine Uçak Erdoğan, Emre Bağce, Erol Erdoğan, Ertan Yülek,

İsmail Küçükali, Fikret Karabekmez, Halil Yıldız, Hasan Tahsin Şengün, Hayrettin Dilekcan, Hayrulnisa Kökbıyık, Hüsamettin Korkutata, Hüseyin Güleç, İsmail Keleş, İrfan Gül, İsmail Haskul, Kazım Arslan, Enis Başkakın, Lütfü Esengün, Selahatin Öztürk, Mehmet Batuk, Mehmet Sılay, Muhittin Bal, Mukadder Başeğmez, Musa Akbal, Musa Demirci, Mustafa Çetin, Mustafa Özkafa, Mücahit Yanılmaz,

Müfit Yüksel, Nazım Maviş, Osman Mesten, Oya Akgönenç, Ömer Topaloğlu, Ömer Vehbi Hatipoğlu, Remzi Çakır, Sami Dedeoğlu, Salih Kaçır, Saliha Sasa, Seda Yıldızhan, Serdar Akça, Sıtkı Abdüllahoğlu, Sıtkı Cengil, Şamil Tekir, Selman Esmerer, Şeref Malkoç, Teoman Rıza Güneri, Turhan Alçelik, Ümmet Kandoğan, Veli Tolu, Yahya Coşkun, Yusuf Engin.

Yedekler: Halil Aydın, Abdullah Uzun, Atıf Ozbey, Ömer Genç, Ekrem Kızıltaş, Kasım Sezen, İlknur Karaaslan, Mehmet Timurağaoğlu, İlyas Keskin, Havva Karademir, Hamit Yavuz, Necati Atak, Nevin Gökçe, Nihat Altıparmak, Ömer Özmen, Rukiye Şimşek, Seyfettin Öztürk, Süleyman Tekbaş, Mehmet Aydın, Talha Kös, Teoman Kümbet, Mahmut Bilgiç, Ahmet Sadıkoğlu, Enver Erkılıç, Sıtkı Sayan, Abdullah Özkan, Osman Aktı, Fikret Çıtak, Osman İbrahim Baş, Mehmet Masum Coşkun.

Yüksek Disiplin Kurulu: Nedim Urhan, Musa Sucu, Dursun Ali Düzenli, Ali Vural, Enver Bakırcı, İsmail Aydos, Naci Terzi, Abdullah Arar, Nevzat Sudaş, Seyfettin Şahin, Alaaddin Sever Aydın.

Yedek: Mustafa Atalay, Ahmet Bahar, Fethi Görür, Orhan Bulut, Hüseyin Hacıabdullahoğlu, Musa Okçu, Akif Bayramoğlu, Mücahit Kanpolat, Maksut Yücedağ,, İsa Fidanoğlu, Yakup Öksüz.

SALT ÇOĞUNLUK SAĞLANAMADI

Kongrede ilk oylamada salt çoğunluk sağlanamadı ve oylama yenilenecek.. İlk tur oylamada Numan Kurtulmuş'un listesi kazandı..

KASETLER TOPLATILMAK İSTENDİ..

Kongrede çıkan olaylar üzerine salon karıştı.. Kavgayı kaydeden basın mensuplarının kasetlerine el konulmak istendi.. Arbede üzerine çevik kuvvet ekipleri salona girdi..


LİSTE KRİZİ YAŞANDI

Saadet Partisi'nin olağanüstü büyük kongresinde karşı listeler yarışıyor. Eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan ile Genel Başkan Numan Kurtulmuş arasında "eskiler ve yeniler" kavgası yaşanıyor. Erbakan'ın sürpriz bir şekilde Numan Kurtulmuş'un karşısına 43 isimlik bir liste çıkarması krize neden oldu.

Numan Kurtulmuş'un Erbakan'ın desteklediği Yeşil listeden çekildi ve oylamada eğer o liste kazanırsa genel başkan olmayacağı öğrenildi. Milli Görüş tarihinde görülmemiş gertginliklerin yaşandığı kongre, "Kurtulmuş" ve "Erbakancılar" şeklinde bölünmeler oldu. Kurtulmuş'un karşı çıktığı ve kendi listesinde de olan isimler, Erbakan kanadının hazırladığı listeden çekildiklerini açıklayınca Erbakan'ın desetklediği listeden çok sayıda isim de istifalarını Divan Başkanlığına iletti.

Numan Kurtulmuş "Yeşil Liste"nin geçersiz olduğunu duyurdu, Erbakan adına kürsüye çıkan ve Kurtulmuş'un karşı çıktığı isimler arasında yer alan Oğuzhan Asiltürk, 40 yıldır Milli Görüş'te yer alan isimlere karşı çıkılmasını eleştirdi.

İşte kongrede yaşananların tüm ayrıntıları:

Numan Kurtulmuş'un "Beyaz Listesi"ne karşı Erbakan kanadının "Yeşil Liste" sunduğu ve Kurtulmuş'un "Yeşil Liste"deki farklı 6 isim yüzünden rest çektiği öğrenildi.

Kurtulmuş'un Yeşil Liste'de karşı çıktığı 6 isim arasında Necmettin Erbakan'ın kızı Elif Erbakan oğlu Fatih Erbakan, ve yakın kurmaylarından,Oğuzhan Asiltürk, Şevket Kazan ile Temel Karamollaoğlu yeralıyor.

KURTULMUŞ: YEŞİL LİSTE GEÇERSİZ
Listesinde AKP, DYP ve ANAP kökenli isimlerin yer aldığı belirtilen Numan Kurtulmuş, delegelere seslenerek Necmettin Erbakan'ın desteklediği "Yeşil Liste"nin geçersiz olduğunu açıkladı.

KURTULMUŞ'UN İTİRAZ GEREKÇESİ
Beyaz liste adına kürsüye çıkan Numan Kurtulmuş, yaptıdığı konuşmada Erbakan'ın gösterdiği yeşil listeden istifa ettiğini açıklayarak ortada tek bir listenin olduğunu dile getirdi. Kurtulmuş, ikinci listeye itiraz etme gerekçesini şu sözlerle dile getirdi:

"Hayatamın her döneminde bu davanın içinde oldum. Son günlerde Saadet Partisi ile ilgili bir rüzgar esiyor. İktidar olmamıza çok yakın bir süreç kalmıştır. Çok hızlı bir ilerleme kaydettik. Ben her konuda çalışacak ekipler istiyorum. Milli Görüş'ün bu salonda bulunan hiç kimse ölçüsü ve ölçütü olamaz. Aynı tempoda çalışacak arkadaşlar istiyorum. Tabiki Onur Kurulu'muz olacak. Bu Onur Kurulu'nda tecrübelerinden, birikimlerinden yararlanacağımız abilerimiz olacak. Aylardır bu kongreye hazırlanıyorum, çok titiz çalıştım. Eğer ben bu partinin genel başkanıysam, müsaade edin de bu listede 10 kişiyi de benim tercih etme hakkım olsun."

TECRÜBELERİNDEN YARARLANACAĞIZ
Kurtulmuş, Milli Görüş davasında yer alan isimlerin bilgilerinden, tecrübelerinden yararlanacaklarını, onları Onur Kurulu'nda görmek istediklerini dile getirdi. Kurtulmuş, Erbakan'ın gösterdiği yeşil listedeki Genel Başkan sıfatından istifa ettiğini açıkladı. Bu arada hem Kurtulmuş'un, hem de Erbakan'ın listesinde yer alan isimler de Erbakan'ın listesinden çekildi. Böylece, oylamaya geçilmeden Erbakan'ın listesi delinmiş oldu.

OĞUZHAN ASİLTÜRK'TEN SİTEM
Erbakan adına kürsüye çıkan Oğuzhan Asiltürk ise yaptığı kouşmada, 40 yıldır Milli Görüş'te yer alan isimlere karşı çıkılmasını eleştirdi ve "Biz değişmeden yenileşme istiyoruz. Burada hepimiz kardeşiz. Biz yıllarca bu davanın içinde yer aldık. Partinin her aşamasında yer aldık" derken kendilerini yok sayılmasına tepki gösterdi.

"YEŞİL LİSTEYE OY VERİN" MESAJI

Bu arada, Erbakan'ın hazırladığı 43 isimden oluşan liste için delegelere çekilen mesajda "Yeşil listeye oy verin" talilmatının Erbakan tarafından gönderildiği iddia edildi.

YEŞİL LİSTEDE İSTİFALAR VE KÜRSÜYÜ İŞGAL

Kurtulmuş'un Yeşil Listeden Kurtulmuş'un istifası ardından ortam gerginleşmeye başladı. 75 kişilik listeden istifalar başladı. 42 kişi istifasını verdi. Genel İdare Kurulu'nun toplanması için gereken salt çoğunluğun gerektirdiği sayının altında kalan 33 üye seçime girdi.

Seçime geçilirken, ortaya çıkan bir grup, "Hocamızdan mesaj var. Hocamızı ezdirmeyiz" diyerek Başkanlık Divanı kürsüsünü işgal etti. Bunun üzerine salona güvenlik kuvvetleri davet edildi. 150 kişilik Çevik Kuvvet ekibi divanın etrafında ve seçim sandıklarının olduğu yerde önlem aldı.

LİSTESİ KAZANDI, KURTULMUŞ'UN SEÇİMİ İKİNCİ TURA KALDI
Saadet Partisi'nde oy sayım işlemi tamamlandı. 1250 delegeden 635'i oy kullandı. Genel Başkan Numan Kurtulmuş 571 delegenin oyunu aldı. Kurtulmuş taraftarlarının hazırladığı Beyaz Liste seçimleri kazanmış oldu.

Numan Kurtulmuş ise 1250 delegenin salt çoğunluğunu alamadı. Bundan dolayı biraz sonra yeniden seçimlere gidilecek. Kurtulmuş tek aday olduğu için seçimi kazanmış olacak.

HABER 7 CUMA GÜNÜ DUYURMUŞTU

Haber 7'nin Cuma günü "Erbakan'dan Kurtulmuş'a liste dayatması" başlıklı haberde Necmettin Erbakan kanadının Numan Kurtulmuş'a karşı ikinci bir liste çıkardığını ve kongrede bu listenin oylamaya sunulmasının istendiğini duyurmuştu.

Genel başkanlık ile partinin yetkili organları için yapılacak oylamada bin 250 delege oy kullanacak ve 75 üyeni seçimi yapılacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner17