Öne Çıkanlar Urfa Haber Urfa Balıklıgöl Harran Üniversitesi Zarova Köprüsü Ali Hariri kimdir

DSİ Urfa’da Sussuzu Bölgeleri Suyuna Kavuşturacak


Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Şanlıurfa’nın topraklarını suya insanlarını da refaha kavuşturmak için harekete geçti. DSİ’den yapılan açıklamada: “Viranşehir, Suruç, Hilvan, Birecik ve Halfeti’ye de Menba Kalitesinde İçmesuyu Temin Edeceğiz” denildi.

GAP’la Toprakları Suya, İnsanları Refaha Kavuşturuyoruz

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Bu kapsamda Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Şanlıurfa’ya yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşları içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. 

Kurumumuz tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü diğer sektörlerin de itici sektörü olmuştur. Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır.

Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır.
GAP’la Türkiye Kazanıyor, Şanlıurfa Kazanıyor…
Bölgenin kalkınması, vatandaşların refah seviyelerinin yükseltilmesi, işsizliğin ve terör hadiselerinin azaltılması adına bölgenin makus talihini değiştirecek Güneydoğu Anadolu Projesi hız kesmeden devam etmekte olduğunu belirten DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ‘Son 17 yılda Şanlıurfa iline yapılan yatırımlar hakkında yazılı açıklamada ‘GAP’ın en önemli illerinden biri de Şanlıurfa’dır. Son 17 yılda inşa ettiğimiz sulama projeleri ile 2 milyon 704 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Böylece çiftçilerimize yıllık 1,166 milyar TL zirai gelir artışı sağladık. 
Yakın bir gelecekte Şanlıurfa’yı ülkemizin ve Dünya’nın önemli bir gıda üretim üssü haline getirmek için sulama yatırımlarını gece gündüz devam ettiriyoruz. 
Şanlıurfa’dan Mardin’e Nehir Akıyor…
Şanlıurfa - Mardin Ana Kanalı, adeta  bir suni nehir gibidir. 221 km uzunluğundaki 
ana kanalın debisi 200 m3/sn olup, Kızılırmak Nehrinin Mart ayı debisine eşittir. 221 km uzunluğundaki bu kanal 161 km’lik Süveyş Kanalından daha uzundur. 
Suruç Ovası Pompaj Sulaması Projesi 
Suruç Ovasının sulanması vatandaşlarımızın 100 yılık bir hayali idi. Suyu, münbit 
Suruç Ovasına getirmek hükümetimize nasip oldu. Atatürk Barajından alınan su, terfi merkezi, ana kanallar ve Dünyanın sayılı dev sulama tüneli ile ovaya aktarıldı ve hasret sona erdi. 
Proje ile Suruç ilçe merkezi ve 134 yerleşim yerine ait toplam 950.970 dekar arazinin sulanmasını kapsamaktadır. 
Bugün itibariyle projenin %100 tamamlanmış olup 562.950 dekar arazinin şebekesi sulamaya açılmıştır. Böylece Suruç ilçe merkezi ve 105 yerleşim yerinin zirai arazileri suya kavuşmuştur. 
723.830 Dekar Araziyi Sulayacak Tesislerin İnşaatı Devam Ediyor…
Şanlıurfa’da sulanan arazileri arttırarak bölgenin ve ülkemizin kalkınması için çok önemli projelerin inşaatları devam etmektedir. Şu anda inşaatları devam eden sulama tesisleri ile 723.830 dekar münbit arazi sulamaya açılacağını belitti.
Şanlıurfa’nın İçmesuyu Meselesini Kökünden Çözdük…
Şanlıurfa’ya Atatürk Barajı’ndan su götürdüklerini açıklayan Genel Müdür Aydın,’İçmesuyu arıtma tesisi, terfi merkezleri ile ana dağıtım hatlarını inşa edilerek yıllık 99,05 milyon m3 içmesuyu sağlayarak şehrin 2025 yılına kadar olan içmesuyu ihtiyacını karşıladık. 
2015 yılında da 2. Kademe içmesuyu isale hattı ve içmesuyu arıtma tesisi inşaatlarını tamamlayarak Şanlıurfa’nın 2045 yılına kadar olan içmesuyu ihtiyacını karşıladık. 
Siverek’e Menba Kalitesinde İçmesuyu Temin Edeceğiz…
Bununla birlikte Siverek ilçesinin uzun vadeli içmesuyu ihtiyacını karşılamak için, Atatürk Barajı baraj gölünde yapılacak olan su alma yapısı vasıtasıyla alınacak su, yeni yapılacak arıtma tesisine iletilecektir. 19 köye hizmet edecek, 37 km uzunluğunda günlük 110.000 m3 kapasiteli isale hattı yapılacaktır. İsale hattı ve arıtma tesisinin inşaatları devam etmektedir. 
Viranşehir, Suruç, Hilvan, Birecik ve Halfeti’ye de Menba Kalitesinde İçmesuyu Temin Edeceğiz…
Viranşehir (27 yerleşim yeri), Suruç (27 yerleşim yeri), Hilvan (9 yerleşim yeri), Birecik ve Halfeti (25 yerleşim yeri) bu ilçelerimize de 2021 yılından itibaren Menba Kalitesinde İçmesuyu Temin Edeceğiz…Böylece bu ilçelerimizin 2050 yılına kadar içmesuyu sorunu çözülmüş olacaktır. ’dedi.
Şanlıurfa’ya 2 Baraj ve 4 Gölet İnşa Ettik…
Şanlıurfa’nın münbit topraklarını sulamaya açmak için son 17 yılda 2 baraj ve 4 gölet inşa ettiklerinin altını çizen Aydın,’ Diğer taraftan son 17 yılda inşa ettiğimiz 20 adet taşkın koruma tesisi ile; Şanlıurfa şehir merkezi ve ilçelerinde 37 meskun mahal taşkınlardan korunarak vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağladık. Ayrıca 1 adet taşkın koruma tesisinin de inşaatı devam etmekte olduğunu belirtti.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi. 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner17