banner2
Öne Çıkanlar Web Sitesi A Viranşehirliler Derneği Skolyoz Belirtileri Antalya

Mevlit Kandili; Kutlu Doğum takvimi belli oldu

Peygamber Sevdalıları Platformu, bu yılki Kutlu Doğum etkinliklerini 26 Mart'ta Adıyaman'ın Samsat ilçesinde başlatacaklarını açıkladı. Platform, Diyarbakır Kutlu Doğum etkinliğinin 17 Nisan'da; İstanbul, Batman ve Van'da ise 24 Nisan'da yapılacağını duyurdu.


Her yıl düzenlediği Kutlu Doğum etkinlikleriyle yüzbinleri meydanlara toplayan Peygamber Sevdalıları Platformu 2016 yılı Kutlu Doğum etkinliğini ‘Kılıç ve Merhamet Peygamberi’ temasıyla yapacaklarını duyurdu.

Nisan ayında yapılacak olan Kutlu Doğum etkinliklerinin altyapısının tamamlandığını belirten Peygamber Sevdalıları Platformu Sözcüsü Yahya Oğraş, bu yılki kutlu doğum etkinliklerinde ilk olarak hazırlamış oldukları ‘Peygambere Uyun ki Allah Sizi Sevsin' kitabını hediye olarak tüm halka ulaştıracaklarını söyledi.

Kutlu doğum etkinlikleri için kendilerine 300’den fazla müracaat yapıldığını belirten Oğraş, Türkiye geneli yapılacak olan Kutlu Doğum etkinliklerini bu yıl da tüm hızıyla yürütmeye çalışacaklarını ifade etti.

İlk etkinlik 26 Mart'ta

İlk etkinliklerini 26 Mart’ta Adıyaman’ın Samsat ilçesinde gerçekleştireceklerini duyuran Oğraş, Merak edilen diğer büyük illeri sırasıyla şu şekilde açıkladı, “3 Nisan Adana, 10 Nisan Gaziantep, 17 Nisan Diyarbakır, 24 Nisan İstanbul, yine 24 Nisan Batman ve Van’da gerçekleştirilecektir."

Oğraş, belirtilen illerde etkinliklerin yapılması için yetkili kurumlarından izinlerinin alındığı ve belirlenen tarihte etkinliklerin gerçekleştirileceğini kaydetti.

“Halka Peygamber aşkını anlatacağız”

Halkın yoğun katılım göstereceklerinin altını çizen Oğraş, her geçen yıl Kutlu Doğum coşkusunun daha da arttığına dikkat çekerek, “Gerek âlimlerimiz, kanaat önderlerimiz ve gerekse vatandaşlarımız Peygamber Sevdalıların düzenleyeceği bu tür etkinliklerde özellikle yer almalarını istiyoruz. Çünkü bu kutlu bir sevdadır. Bu sevda kimsenin tekelinde değildir. Her ne kadar biz vesile oluyorsak da buna herkes kendi işi gibi bakmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Ümmetin vahdete en fazla ihtiyaç duyduğu bir zamanda olduğuna dikkat çeken Oğraş, “İnşallah hepimiz bu çalışmanın içerisinde tek yumruk olacağız. Tek reçete, 'Kılıç ve merhamet Peygamberi'nin gölgesi altında birleşip dünyaya haykırabilirsek Siyonistlerin Müslüman dünyasında yürüttükleri bu tür saldırı ve işgal girişimleri sonuçsuz kalacak ve akamete uğrayacaktır.” diye belirtti.

Kutlu doğum etkinlikleriyle halkın önüne tekrardan çıkacaklarını ve halka peygamber aşkıyla birleşmenin yolunu anlatacaklarını söyleyen Oğraş, herkesin atacağı bu hayırlı adımda peygamberin şefaatinden mahrum kalmayacaklarını söyledi.

“Şiir ve makale yarışması başlamıştır”

Salavat seferberliğinin de tüm hızıyla devam ettiğini ifade eden Oğraş, şiir ve makale yarışmasının da yapılacağını hatırlatarak “Halkımız gecesini gündüzüne katarak salavat seferberliği yürütüyor. Bu çerçevede ‘Kılıç ve Merhamet Peygamberi’ teması üzerine 1 Mart’tan 31 Mart’ta kadar sürecek olan şiir ve makale yarışması düzenlenecektir, yarışma 1998 doğum öncesi ve sonrası olmak üzere iki kategori üzerinden yapılacaktır. Allah-u Teâlâ bu kutlu yolda herkesin yapacağı hayrı şimdiden kabul etsin inşallah.” şeklinde konuştu. 

Kutlu Doğum Haftası nedir, ne zaman kutlanır?

Hz. Muhammed ne zaman doğmuştur? Kutlu Doğum Haftası'nı kimler kutlar?

Kutlu Doğum Haftası, peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in doğum gününü kutlamak amacıyla her yıl 14-20 Nisan arasında kutlanır.

“Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.”
(Enbiyâ, 107)
İnsanlığın kurtuluşu için gönderilen son ve en büyük peygamber, bizim Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) 571 yılında Kameri aylardan Rebiü’l-evvel ayının 12. gecesi doğmuştur. Milâdî takvime göre ise bu, 571 yılı Nisan ayının yirmisine rastlamaktadır. Bu mübarek geceye “Mevlid Kandili” denir.
O’nun doğduğu çağda dünyanın her tarafında cehalet, zulüm ve ahlâksızlık almış yürümüş, Allah inancı unutulmuş, insanlık korkunç ve karanlık bir duruma düşmüş, dünya yaşanmaz hale gelmişti.
O’nun doğduğu gece, insanlığın kurtuluşu için çok hayırlı ve mübarek bir başlangıçtır.O gecenin sabahı gerçekten de feyizli bir sabahtı. İnsanlık için yepyeni bir gün doğmuş, aydınlık bir devir açılmıştı. Bir fazilet güneşi ve hidâyet meşalesi olan sevgili peygamberimizin gönderilişi, Yüce Allahın bütün insanlara en büyük nimetlerinden birisidir. Bu hususta Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulmuştur:
“Andolsun ki içlerinden, kendilerine Allah’ın âyetlerini okuyan, (kötülüklerden ve inkârdan) kendilerini temizleyen, kendilerine Kitap ve hikmeti öğreten bir Peygamber göndermekle Allah, müminlere büyük bir lütufta bulunmuştur. Halbuki daha önce onlar apaçık bir sapıklık içinde idiler.”
(Âl-i İmrân, 164)
Bu gece, müslümanlar arasında yüzyılllardan beri büyük bir coşku ile kutlanmakta, Sevgili Peygamberimiz derin bir saygı ile anılmaktadır. Büyük Türk Alimi Süleyman Çelebi tarafından yazılan ve asıl adı “Vesiletün’necat” olan mevlid kitabı O’nun doğumunu, üstünlüğünü ve mucizelerini en güzel bir şekilde dile getiren değerli bir eserdir.
Peygamberimizin doğum yıldönümlerinde okunan mevlidleri saygı ile dinlemek, O’nun mübarek ruhuna salât ve selâm okumak hiç şüphesiz büyük milletimizin Sevgili Peygamberimize olan engin sevgi ve bağlılığının bir ifadesidir.
Bununla beraber, O’nun ahlâk ve fazilet dolu hayatını öğrenmek ve kendimize örnek almak başta gelen görevlerimizdendir. Asıl o zaman O’nun sevgisini ve hoşnutluğunu kazanmış oluruz.
O âlemlerin Rabbinden, “Alemlere rahmet olarak gönderildi.” Asırlara sığmayacak inkılapları birkaç sene içerisinde gerçekleştirdi. Evlâtlarını diri diri toprağa gömen babalar O’na ve getirdiği prensiplere iman ettikten sonra mükemmelleştiler, dünyaya insanlık, adalet ve medeniyet rehberi olacak hale geldiler. İnsanlar O’nun tek emriyle, kökü yüzlerce yıl derinde olan alışkanlıklarını bıraktı.
O, yirminci asır insanının yüzyılda yerleştiremediği hakkı, hukuku, adâleti, hürriyeti, demokrasiyi ve insan haklarını bir solukta yerleştirdi. Böylece cehâlet asrı bir saâdet asrı olup, çıktı. Nihayet asır, asırlara taştı. Ve O, çağlar ötesiyle kucaklaştı.
Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed kendisinden önceki peygamberler gibi sadece bir kavme veya millete değil, bütün insanlığa peygamber olarak gönderilmiştir. O’nun diğer peygamberlerden en farklı yönlerinden birisi budur. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulur:
“Biz seni bütün insanlara ancak müjdeci ve uyarıcı olarak gönderdik; fakat insanların çoğu bilmezler.”
(Sebe, 28)
İnsanlığın her zaman ve mekânda Hz. Peygamber’in tebliğ ettiği ilâhî mesaja ve bu mesajın hayata geçirilmiş şekli olan onun sünnetine ihtiyacı vardır. O’nu örnek almak, Kur’an’a uymaktır. Çünkü Hz. Aişe (r.a.)’nın ifâdesiyle O’nun ahlâkı Kur’an’dı. (Müslim, Misâfirîn, 139). Kur’an-ı Kerim, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in inananlar için en güzel örnek olduğunu bildirmekte ve bu hususta şöyle buyurulmaktadır:
“Andolsun, Allah’ın rasûlünde sizin için, Allah’a ve âhiret gününe kavuşmayı umanlar için ve Allah’ı çok ananlar için güzel bir örnek vardır.” (Ahzâb, 21)
Peygamber efendimizin gerçek doğum günü:

Peygamber efendimizin gerçek doğum günü Hicri takvimdeki Rebiülevvel ayının 12. gününün sabahı dünyaya gelmiştir. 11. gece Mevlid kandili olarak islam alemi tarafından kutlanmaktadır. Yani her yıl Nisan 14-20 günleri arası kutlanan kutlu doğum haftası, peygamber efendimizin doğduğu gerçek ay değildir, Diyanet işlerinin çıkarttığı bir tür etkinliktir.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner17