banner2
Öne Çıkanlar göbeklitepe Sanlıurfa Haber Urfa Balıklıgöle Tarihi Dokunuş gerçek adı nedir Cüneyt Arkının asıl mesleği ne Kaç evlilik yaptı

Suruçlu Yazar Recep Fırat'ın kitabı Batak çıktı

Halkın  sevilen emekçi yazarı Recep Fırat'ın kitabı çıktı.  Araştırmacı Yazar Eleştirmen ve Halk şairi Recep Fırat'ın yeni eseri , uzun bir  süreden sonra yoğun bir çapa ve emekle sevenlerini bekletmeden tüm internet satış sitelerinde, kitapçıların raflarında, kitap fuarlarında yeri ni alarak sevenleri ile buluştu.  Yazar sosyal medya hesabında tüm sevenlerine şu sözlerle duyurdu.

Sevgili ve kıymetli dostlarım, arkadaşlarım; beni önemseyen ve değer veren sevgili okuyucularım ve kitap severler; uzun bir zamandır ikinci eserimin üzerinde yoğun bir çaba ile çalışıyor, sosyal medyadan da uzak duruyordum. Ve nihayet bu uzun süreden sonra siz kıymetli okur için yazdığım ‘Batak ‘ sosyal romanımı ağır bir sorumluluk üstlenerek bedeli ne olursa olsun bu kıymetli eserimi siz gerçek sahiplerine teslim etmenin zamanı geldi. Büyük ekonomik krizlerin devalüasyon ve enflasyonun buhar gibi halkın üzerine çöktüğü özellikle bu günlerde, sizden biri olarak; sanatçı /aydın bilinci ile var gücümle çalışıyor, halka hizmet etmenin onurla ve mutluluğunu yaşıyorum. Aydınların hak ve halk için sorumluluk üstlenmeleri büyük önem arz ettiğinin inancındayım.

Bu şiarla; halkımın içinden bir emekçi olarak tarafım şüphesiz ki halktan yana olacak. Özellikle eserin yayınlanmasının mübarek Ramazan ayının ilk gününe denk gelmesi vesilesiyle de ayrı bir mutluluk vermiştir bana. Bugün sevinç günümüz, kederleri bir yana bırakıp mutlu olalım.

Ramazan dostluğu, sevgiyi ve geleceği paylaşmaktır. Aşımızı, ekmeğimizi, soframızı paylaşmaktır.

Birlik ve beraberliğimizi, kardeşlik ve dostluğumuzu en sıcak şekilde hissederek, özlemleri gidererek; her türlü dargınlıkları ve kırgınlıkları unutturarak sevgi ve hoşgörü duygularını güçlendirerek, sevinç ve mutluluğu yaşatalım.

 En içten dileklerim ile ‘Batak’ sosyal romanım edebiyat dünyasına hayırlı olsun.

 Ramazan ayını tebrik ederim. İnsanlığa barış ve huzur dolu bir yaşam temennisiyle,  esenlikler dilerim.

BATAK  /   342 sayfa 

Batak, Anadolu’nun kırsal kesiminden saf, yüreği temiz bir delikanlının gurbet sancısıdır.

Rızkının peşinde koşan taşralı bir delikanlının gurbet elde iş araması, sonrasında sağlıksız ve iş güvenliğinden yoksun zor koşullarda çalışmaya maruz kalması ve haksızlığa direnen bir emekçinin hak mücadelesidir.

Sermayedar patronlar, işverenler, işçileri köle gibi çalıştırıyorlardı. Oysaki emek, yüce bir değerdir.

İşveren patrona karşı hakkınızı aradığınızda ne yazık ki başkaldıran damgası yiyor, fişleniyorsunuz ve sonra tüm iş kapıları üzerinize kapanmaya başlıyor.  

Fırat’ın parolası, ‘Direnmek ve onurlu yaşamak’, hayat görüşü ise ‘Yaşat, dürüst ol, sev ve oku’ydu.

Uyuşturucu şebekelerinin ağına düşmesi, onların vaatlerine kanması ve batağı fark etmesi ile gelişen olaylar…

Köylü, yoksul bir aile çocuğu olan Fırat, iş yaşamındaki gelgitli zorluklardan dem vuruyor, sömürü çarkını didikleyip sorguluyor. Hayatın girdaplarında o kadar savrulmasına rağmen kader ona yeni yaşamlar ve sevdalar da bahşediyor.

Batak, iş güvencesinden yoksun işçilerin/emekçilerin ölüm kalım mücadelesinden, yitirilen emekçi canlardan söz ediyor.

Recep Fırat kimdir ?

RECEP FIRAT 

06.03.1994 yılında Şanlıurfa / Suruç ilçesinin Yeğen köyünde tek gözlü kerpiç bir evde on kardeşten  yedincisi olarak çok nüfuslu bir ailede dünyaya geldi ve köyde büyüdü. İlkokulu Yeğen İlköğretim Okulu’nda, ortaokulu komşu köy Bellik köyünde, liseyi ilk iki yılını Suruç İmam Hatip Lisesi’nde; son iki yılını ise, değişik sebeplerden dolayı Bozova İmam Hatip Lisesi’nde okudu. Askerliğini, 21 günlük acemi birliğini Manisa / Doğu Kışla ve Batı Kışla ’da; usta birliğini İzmir / Narlıdere Ege Ordusu’nda İkmal onbaşı olarak ifa etmiştir. 

Yazar, genç yaşta gurbet hayatıyla tanıştı. İnşaatlarda her türlü zor işlerde; hamallık, sıvacılık, boyacılık, beton ve duvar yapı işlerinde; demirci de ve en son elektrik işini meslek edinip devam etti. Çalıştığı süre zarfında okumayı da hiç ihmal etmedi. Sürekli araştırma ve gözlemler yapıp, bilgilerimi arttırıp, kendini geliştirdi. 

İlk eseri tarihi aşk romanı Nar Tanesi’ni  uzun süreli bir araştırma sonucu sabır ve özveriyle ağır koşullar altında  kaleme aldı.  Kitabın son çalışmasını 22.09.2019 pazar günü, bir emekçi olarak, inşaatın on beşinci katında buz gibi soğuk beton bir duvarın dibinde, başında sarı baret üzerinde, sarı yelek montsuz üşüyerek bitirdi. Nar Tanesi romanının 1. Baskısı Ocak / 2020 de gerçekleşti.

Yazar’ın ikinci eseri olan Batak / Sosyal bir romandır. Yazarın Köy yaşantısı ve İnşaatlarda çalışırken tanık olduğu ve bizzat yaşamış olduğu haksızlıklara, feodal yapıya,  kapitalist egemen faşist düzenin dişli çarkında törpülenmiştir.  İnsanların dertlerini bizzat dinleyerek ve gözlemleyerek;  toplumsal, sınıfsal ve siyasal sorunlara parmak basarak,  halkın gerçeklerini didikleyerek kaleme almıştır.

İletişim: * recep_firat_karayazi@hotmail.com

                * a.z06031994@gmail.com

Anahtar Kelimeler:
Recep Fırat Kimdir
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner17