banner2
Öne Çıkanlar Hacivat Karagöz Oyunu Yukarı Yalankoz Bedens Emek semti DHKP C

ŞUTSO’nun 2019 Yılı Çalışmaları Basınla Paylaşıldı


Özel bir otelde düzenlenen basın toplantısında konuşan Başkan Peltek, Ülkemiz ekonomik anlamda oldukça zorlu geçen bir yılı geride bıraktığına dikkat çekerek, “özellikle özel sektör, karşı karşıya kaldığı pek çok sıkıntıya rağmen üretimini, ihracatını arttırmaya devam etti. Reel sektörümüz yakaladığı dinamizmle bu dönemde de ülke ekonomisini büyütmeyi sürdürdü” dedi.
Şanlıurfa iş dünyasına yönelik çözümler üretirken, ülkemizin beşerî sermayesinin kalkınmasına da katkılar sunduğunu dile getiren İbrahim Halil Pelte, “Amacımız, tüm üyelerimizin dünya standartlarında rekabet imkânına kavuşmasıdır. Özel sektörümüzün çatı kuruluşu ve asli temsil mekanizması olan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin öncülüğü doğrultusunda çalışarak daha güçlü bir Şanlıurfa olma hedefleri doğrultusunda ilerlemeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Şanlıurfa, tarım ve hayvancılık üretimi konusunda köklü bir bilgi birikimi ve tecrübeye sahip olduğuna dikkat çeken Başkan İbrahim Halil Peltek konuşmasını şöyle sürdürdü:
 İlimiz, üretim potansiyeli ile Türkiye’nin en önemli tarım kentlerinden biridir. Bu durum, tarıma dayalı sanayi üretimini geliştirmekte ve ekonomik lokomotif sektör olmasını getirmektedir. Dolayısıyla tarımsal ve hayvansal üretimin arttırılması gereklidir. Bu konunun temel noktası, tarım geçmişi güçlü bir üretici olarak, deneyim ve bilgiden güç alarak ilerlemeli, değişen şartlara da ayak uydurma olmalıdır.
Bizler, yeni yatırımcılar çekmek noktasında elbette ki çalışmalarımıza devam ediyoruz, ancak,  küçük, orta ölçekte yatırımcıların da desteklenmesine inanmaktayız. Yani küçük ve orta ölçekli işletmelerimizi büyük işletmelere dönüştürebilmek için daha fazla çaba göstermeliyiz.
Şanlıurfa, tarımsal üretimde olduğu gibi sanayi ve ticarette de bölgenin merkezi konumunda olmalıdır. Bu potansiyeli doğru kullanmak ve arttırmak üzere topyekûn bir çaba harcamak hepimizin asli görevidir. 
Değerli Basın Mensuplarımız;
2019 yılında İlimizde yıl içinde gelişen durumlar, meslek komitelerimiz ve üyelerimizden gelen taleplere ilgisiz kalmadık. Konunun çözümü noktasında ilgili mercilere gerek yazılı ve gerek karşılıklı görüşmelerle bu konuları aktararak çözümü konusunda arayışlar içine girdik.
Yurtiçi ve Yurtdışı Programlarla ilimize yatırımcı kazandırmak adına ilimizin potansiyellerini hibe destek ve teşvik unsurlarını aktardık.
Üyelerimiz ve ilgililer için çeşitli eğitimler düzenledik.
Dış Ticaret, Kişisel Bilgilerin Korunması, E-Fatura Dönüşümü gibi konularda seminerler düzenledik.
Kadın ve Genç Girişimci Kurullarımızla, ilimizdeki girişimci potansiyelini arttırmak için çalışmalarda bulunduk.
Finansa kolay erişim konusunda Kamu ve Özel Bankalarla istişare toplantıları düzenledik, anlaşmalar imzaladık.
İlimizin tanıtımı adına İlimizin tanıtım belgeselini profesyonel ekiplere hazırlatarak THY yurtdışı uçak seferlerinde gösterime sunduk.
İlimizde ve ülke genelinde yapılan fuarlara katılarak ilimizin tanıtım materyallerini ve coğrafi işaretli ürünlerini dağıtımını gerçekleştirdik.
Şanlıurfa’da üniversite-sanayi işbirliğini güçlendirmek vasıflı eleman yetiştirmek, yetişen elamanların hem pratik yapmak hem de teorik bilgi sağlamak amacıyla Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’nde Üniversite-Sanayi İşbirliği Merkezi’ni (ÜSİM) kurduk. 
2020 yılında ise;
Şanlıurfa ilinde dış ticaretin gelişmesine katkı sağlayacak şekilde Türkiye-Suriye Ticaret Merkezini yapacağız.
Bölgesel Kalkınma İşbirliği ve Yatırım İmkânları” konulu Forum ve Fuar düzenleyeceğiz.
Başta ilimiz olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yetişen ve üretilen yöresel ürünler ile ihracata yönelik ürünlerin test ve analizlerinin yapılarak kalitelerinin denetlenmesi ve iyileştirilmesi amacıyla Şanlıurfa Gıda Test Analiz Laboratuvarı’nı kuruyoruz.
Şanlıurfa imalat sanayiinde nitelikli ara eleman ihtiyacının karşılanması, ilde yaşayan işsiz ve vasıfsız gençlerin yetkinliklerinin artırılarak istihdama kazandırılması, teknoloji üretiminin ve katma değerli ürün geliştirmenin desteklenmesini amacıyla Şanlıurfa Teknoloji Geliştirme ve Eğitim Merkezi (ŞUTGEM) ve ŞUTGEM projesinin devamını sürdürebilmek adına, Şanlıurfa Eğitimi Geliştirme Vakfı’nı (ŞEGEV) kuruyoruz. İnşallah hep beraber ortak akıl çerçevesinde, çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Elbette ki daha yapacak çok işimiz var. Bu anlamda ortak akıl ile ilimizin kalkınmasına destek olmaya devam edeceğiz.” dedi. 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner17