banner2
Öne Çıkanlar Şanlıurfaspor Sanlıurfa Eyyübiye İlçesi Tarım Haliliye

Risale-i Nur'a telif tarihi yazılsın teklifi

Sosyolog Doç. Dr. Mücahit Bilici Taraf’taki yazısında Risale-i Nur’ların bir telifat olarak tarihinin yazılması gerektiğini savundu.

Bilici yazısında “Uzun zamandır, Risale-i Nur kitaplarında tahrifat olduğuna dair iddialar dile getirilmektedir. Ancak bu iddialara ilmi bir cevap verilmemiştir” derken, konunun müşahhas deliller ile ortaya konması gerektiğinin önemi üzerinde durdu.

Bediüzzaman Said Nursi’nin hayattayken ve vefatından sonra ortaya çıkan değişikliklerin varlığı, nedeni, zamanı ve kim tarafından yapıldığının belirlenmesi ve her eser için bir basım hikayesinin olması gerekliliği üzerinde duran Bilici  Risale-i Nur metinlerinin tahrifat ve müdahalelerden arındırılmasının ilmi bir zaruret olduğunu belirtti.

Doç. Dr. Mücahit Bilici’nin; Risale-i Nur’ların basım, yayın ve değişim hikayesi için yapılacak ilmi çalışmalar ile Risale-i Nur eserlerindeki sahihliğin restore edilmesi ve belgeler üzerinden bir müzakerenin yürütülmesi gerektiğini vurguladığı yazısından ilgili kısımlar ise şöyle:

“…

Bu konunun (tahrifat) inkâr ve rivayetler düzleminde ele alınmaktan çıkıp, sürdürülebilir ilmi bir müzakereye dönüşmesi artık kaçınılmazdır. Risale-i Nur’un ve Said Nursi’nin layıkı ve tahkik mesleğinin gereği budur. Risale-i Nur’un muhafazası ve bir ilm-i hakikat eseri olarak hukuku tahrifat konusunun ciddiye alınmasını gerektiriyor. Bir eserde değişiklik yapıldığı yolundaki iddiaları reddedebilmek için bile ciddiyet ve samimiyet şarttır. Risale-i Nur’ların bir telifat olarak tarihi (Bediüzzaman’ın kendisinin yaptığı değişiklikler dâhil) eserin zaman içindeki basım, yayın ve değişim hikâyesi eserin kimliğinin bir parçasıdır. Tahrifat iddialarına konu olan değişikliklerin kaynağı ve tarihi nedir? Hangi değişiklik, ne zaman yapılmıştır. Üstad hayattayken ve vefatından sonra ortaya çıkmış değişiklikler nelerdir? Değişiklik iddialarına konu olan kısımların tematik bir tasnifi neden yapılmamıştır?

…

Tahrifat iddialarına karşı öne sürülen ilk ve en büyük savunma değişiklikleri Bediüzzaman’ın yaptığıdır. Ancak bazı değişiklikler için makul ve mümkün olan bu iddia maalesef bütün müdahaleleri açıklamak için kullanıldığı gibi teknik olarak itibar edilecek bir netlikte değildir. Mesela, ilk nüsha ile Bediüzzaman’ın değişiklik yaptığı nüshaları birarada gösteren ve değişikliğin tarihçesini ortaya koyacak bir çalışma yoktur. İkinci olarak, her ne kadar Nurcular açısından üstadın nihai hâl olarak bıraktığı eserlerin o hâli yeterli olsa bile, ilmi açıdan bir eserin ilk yayınlanış şekli, sonraki baskılarında değişiklik olsa bile kendi başına bir eserdir ve ilk şekil olarak korunması gerekir. Ve farklı tarihlerdeki basımlar ve nüshalar arasındaki farklar bir tarihin ve ilmin konusudur. Yani Nurların basım tarihi ve metinlerin değişim süreci, Nurcu tarih yazımının önemli bir parçası olarak ilmin konusudur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.