Öne Çıkanlar Şanlıurfaspor Urfa Urfa Haberleri Balıklıgöl Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi

G-20 Liderler Zirvesi kapsamında ‘Küresel Ekonomi, Büyüme Stratejileri, İstihdam ve Yatırım Stratejileri’ başlıklı çalışma oturumunda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-20’nin sadece kriz zamanlarında hatırlanacak bir platform olmadığını belirterek dünyanın kendilerinden daha farklı beklentileri olduğuna inandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya’da süren G-20 Liderler Zirvesi kapsamında gerçekleştirilen ‘Küresel Ekonomi, Büyüme Stratejileri, İstihdam ve Yatırım Stratejileri’ başlıklı çalışma oturumuna katıldı.

Zirvenin Türkiye’nin dönem başkanlığında gerçekleşmesi dolayısıyla oturuma yönetici olarak katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, oturumun açılış konuşmasını yaptı.

Konuşmasının başında Paris’te meydana gelen saldırıları kınadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fransız dostlarımıza ve bu saldırılar sebebiyle aramızda bulunamayan Sayın Hollande’a kayıpları için samimi üzüntülerimi, taziyelerimi iletiyorum” dedi.

Fransa’daki saldırının, ekonomiyle güvenlik arasındaki ilişkinin görmezden gelinemeyeceğini gösterdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-20’nin asıl ilgi alanı olan ekonominin siyasi, sosyal ve kültürel sorunlardan, özellikle insan hayatından bağımsız olmadığını vurguladı. Türkiye’nin son 4 aydır yaşadığı terör saldırılarının, Paris’teki eylemlerin ve Suriye krizinin bunun açık bir ispatı olduğunu kaydeden cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu gelişmeler göstermektedir ki terörizm, hepimizin barış ve güvenliğini tehdit etmeye devam ediyor. Türkiye olarak, terörle mücadeleye ilişkin iş birliğinin geliştirilmesi konusundaki kararlılığımızın, daha güçlü bir şekilde ifade edilmesi gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

İnsani sorunlar bakımından son derece ciddi sonuçları olan mülteci krizi konusunda uluslararası dayanışma ve iş birliğinin giderek büyük bir önem kazandığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, uluslararası toplumun bu konularda çok iyi bir sınav veremediğini belirterek, “Uluslararası sistemde her alanda kapsayıcılık, bir başka ifadeyle adalet temelinde çok acil bir güncellemeye ihtiyaç var” ifadesini kullandı.

G-20 Antalya Zirvesi’nin bu konuda tarihi bir dönüm noktası olmasını temenni ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Geçtiğimiz yıl Avustralya’da gerçekleştirdiğimiz zirvede küresel ekonomide güçlü, sürdürülebilir ve dengeli bir büyümeyi temin etmek için önemli kararlar aldık. Altyapı yatırımlarından enerjiye, kadınların istihdamdaki payının artırılmasından küresel ticarete kadar pek çok önemli mesele üzerinde durduk. Küresel istikrarın temini bakımından hayati işleve sahip olan G-20, sadece kriz zamanlarında hatırlanacak bir platform değildir. Dünyanın bizden daha farklı beklentileri olduğuna inanıyorum”

“Türkiye’nin öncelikleri; kapsayıcılık, uygulama ve yatırımlar”

Türkiye’nin bu anlayış ışığında dönem başkanlığındaki önceliklerini ‘kapsayıcılık’, ‘uygulama’ ve ‘yatırımlar’ olarak tespit ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, verdikleri sözlerin takipçisi olmak, bulundukları taahhütleri de uygulamaya geçirmek mecburiyetinde olduklarını dile getirdi.

 “Gelişmekte olan ülkelerde yavaşlamaya şahit oluyoruz”

Atılan tüm adımlara rağmen hala istenilen ölçekte güçlü bir küresel ekonomik performansa ulaşılamadığını ve gelişmiş ülkelerin uzun bir süre durgunluktan kurtulamadığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu yıl tam toparlanma başlamışken, bu sefer de gelişmekte olan ülkelerde bir yavaşlamaya şahit oluyoruz. Küresel krizin başladığı 2008 yılından bu yana geçen sürede, bu kısır döngüden bir türlü kurtulamadık. Pek çok ülkede para ve maliye politikalarında manevra alanı oldukça daralmış durumda. Küresel ekonomideki yavaş toparlanmanın yanı sıra, finansal piyasalardaki belirsizlikler, yeni risklere işaret ediyor. Bu belirsizlik ve risklere, son dönemde bazı bölgelerde ortaya çıkan siyasi gerginlikler de eklendi.”

“Taahhütlerimizin yüzde 45’ini tamamladık”

Ekonomiyle güvenliğin birbirlerine uzak konular olmadığını, dalayışıyla ekonomik konuların, siyasi ve sosyal yönleriyle beraber bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu çerçevede Türkiye’nin dönem başkanlığı sürecinde yaptığı çalışmalara de değindi. “Yıl boyunca sürdürdüğümüz çalışmaların somut sonuçlara ulaştığını memnuniyetle ifade etmek isterim” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında şu değerlendirmelere yer verdi: “Uluslararası kuruluşlardan aldığımız raporlara göre, taahhütlerimizin yaklaşık yüzde 45’ini tamamlamış bulunuyoruz. Yapısal reform adımlarının, makroekonomik politikalarla desteklenmesi gerekiyor. Gelişmiş ülke merkez bankalarının ekonomiye olan destekleri, mümkün olduğunca devam etmelidir. Kamu maliyesi politikalarının da, uzun vadeli istikrarı zedelemeyecek şekilde, büyüme ve istihdamı destekleyici olmasını sağlamalıyız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından, oturumun basına kapalı olan kısmına geçildi. Oturumun basına kapalı olarak gerçekleştirilen kısmında ise G-20 liderleri, ‘Küresel Ekonomi, Büyüme Stratejileri, İstihdam ve Yatırım Stratejileri’ konularında görüş ve değerlendirmelerini paylaştı.

(İLKHA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner17