banner2

HADER: HSYK kararı hakim ve savcılara gözdağıdır

                      Toplumda "Ergenekon" olarak bilinen terör örgütü soruşturmasının Erzincan ayağını yürüten, Erzurum özel yetkili savcılarının soruşturma kapsamında,   görevde olan bazı istihbarat mensupları,   komutanlar ve Erzincan Cumhuriyet başsavcısı ile ilgili yasal işlemler yaptığı ve en nihayetinde  Erzincan cumhuriyet Başsavcısının tutuklanması ile devam eden bir süreç olduğu bilinmektedir.

                     Soruşturma devam ederken, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu"nun soruşturmayı yürüten Erzurum özel yetkili cumhuriyet savcılarının yetkilerinin kaldırılması, haklarında suç duyurusunda bulunulmasına karar verilmesi,  akabinde Yargıtay ve Danıştay ‘ın bu kararı hukuka uygun bulduklarına dair açıklamalarla gelişen süreci bir hukuk kurumu olarak üzüntü ve esefle karşılamaktayız.

                     Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı hakkında, Erzurum özel yetkili cumhuriyet savcılarının doğrudan soruşturma yapıp yapamayacakları, söz konusu iddiaların kişisel suç veya göreviyle ilgili bir suç olup  olmadığı,  tamamen yargısal faaliyetler  çerçevesinde incelenecektir. Şayet özel yetkili Cumhuriyet savcılarının  yanlış bir uygulaması bulunuyorsa  yine yasalarda öngörülen denetim mekanizmaları çerçevesinde  izale edilelebilecek konulardır.

                      Nitekim tutuklama kararı Ağır Ceza Mahkemesince verilmiş ve tutuklamaya yapılan itiraz başka bir mahkemece red edilmiştir.

                     Ancak Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun  Anayasa' nın 159. maddesinde belirlenen görevlerini aşarak yürütülmekte olan bir soruşturmanın hukuka aykırı olduğundan bahisle özel yetkili savcıların yetkilerini kaldırması; savcılar hakkında suç duyurusunda bulunması, Yargıtay ve Danıştayın bu kararı destekler mahiyette hukuka aykırı  açıklamalarda bulunması  açıkça yargıyı sindirme ve bitirme hareketinden başka bir şey değildir.

                    Bu karar yargısal faaliyetlerde tamamen bağımsız olması gereken hakim ve savcılara açık bir gözdağıdır.

                   Yüksek yargıda bekleyen, yıllardır haber alamadığımız onbinlerce dosya varken, ve yine yargının diğer tüm ağır sorunlarıyla  hakim ve savcılarımız ağır  iş yüküyle adaleti  zor şartlar altında tesis etmeye çalışmaktadır.  Ancak;  sorumluluk makamında olan kurumların ve yüksek yargının,  özveri ile  çalışan  yargı mensuplarına   müdahale etmesi hukukçu olarak bizleri ve aziz halkımızı yaralamıştır.

                     Ancak adalete olan güvenimiz sonuna kadar devam edecektir. Zira bir yandan  yargıda bağımsızlık isteyip diğer  yandan askeri kışlada brifing alan, halkın seçmiş olduğu temsilciyi bağımsızlığa engel sayan,  ancak  atanmış bir  askerin ismini kurtarmak için  Van savcısını  meslekten ihraç ederek adalete olan güveni yaralayan  bir anlayışa rağmen bu ülkenin cesur hakim ve savcılarına olan güvenimiz tamdır.

Harran Adalet ve hukuk derneği, olarak her şeye rağmen  Hukuka ve Adalete  inanıyoruz, inanmak istiyoruz.

Harran Adalet Ve Hukuk Derneği (HADER)

www.balikligol.com

 

  

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner7

banner3