banner2

Erdoğan yeni bakanlıkları açıkladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı olmak üzere 6 yeni bakanlık kurulacağını bildirdi.

Erdoğan, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yerine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı,Tarımve Köyişleri Bakanlığı yerine Gıda, Tarım veHayvancılıkBakanlığı kurulacağını, Çevre ve Orman Bakanlığı ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın birleştirilerek Çevre, Orman ve Şehircilik Bakanlığı oluşturulacağını kaydetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni Bakanlar Kurulu'nun başbakanla birlikte 25 kişiden oluşacağını söyledi. Erdoğan, yeni bakanlar kurulunda dört başbakan yardımcısı ve 20 icracı bakanlık bulunacağını kaydetti.

İŞTE YENİ KABİNE BAKANLIKLARI

1 Başbakan

2 Başbakan Yrd

3 Başbakan Yrd

4 Başbakan Yrd

5 Başbakan Yrd

6 Adalet Bakanlığı

7 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

8 Avrupa Birliği Bakanlığı

9 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

10 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

11 Çevre, Orman ve Şehircilik Bakanlığı

12 Dışişleri Bakanlığı

13 Ekonomi Bakanlığı

14 Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı

15 Gençlik ve Spor Bakanlığı

16 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

17 Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

18 İçişleri Bakanlığı

19 Kalkınma Bakanlığı

20 Kültür ve Turizm Bakanlığı

21 Maliye Bakanlığı

22 Milli Eğitim Bakanlığı

23 Milli Savunma Bakanlığı

24 Sağlık Bakanlığı

25 Ulaştırma Bakanlığı

-YENİ BAKANLAR KURULUNDA BAŞBAKAN DAHİL 25 ÜYE VAR-

Erdoğan,AK PartiGenel Merkezi'nde Bakanlıkların yeniden yapılandırılmasına ilişkin basın toplantısında, bu yeni yapının, 12 Haziran seçimlerinin ardından, yeni Hükümetin kurulmasıyla oluşacak yapı olduğunu belirtti.

Mevcut Bakanlıklar ve bakanların, yeni Hükümet kuruluncaya kadar görevlerini şu andaki haliyle sürdüreceklerini ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

''Yeni Hükümet ise biraz sonra açıklayacağım yapıya uygun şekilde teşekkül edecektir. Biz, 57. Hükümet'ten görevi devraldığımızda, toplam 36 bakanlık bulunuyordu. Koalisyon hükümetlerinin ülkeye verdikleri en büyük zararlardan biri de maalesef bakanlık sayılarının çok olmasıdır. Çünkü her siyasi partiyi tatmin gerekiyor, içlerindeki dengeleri korumak gerekiyor onun için de her birine bakanlık dağıtacaksınız. Bu anlayışla kuruluyor.

3 partili bir hükümette, her partiyi memnun etmek amacıyla yeni bakanlıklar ihdas edilmiş, sürekli bakan değişimi yaşanmış, öyle ki, bazı partilerin neredeyse tüm milletvekilleri bakanlık yapmıştır. Bu kadar çok bakanlığın olması, bakanlıkların siyasi dengeyi sağlamak için ihdas edilmesi, kurumlar arasındaki koordinasyon ve uyumu ciddi şekilde zorlaştırmış, birçok konuda devlet adeta kilitlenmiştir. Dikkat ederseniz her gittiğiniz yerde sizden bazı iller de hizmet istemezler ne isterler? Bakan isterler. Önemli olan nedir? Bakandan çok oraya hizmetin gitmesidir. Sizin zaten milletvekiliniz var, bu ülkede de bir hükümet var o hükümet hizmeti vermekle mükelleftir. Bir başbakan olarak hep onu söylüyorum. 'Size bakan olarak bu kardeşiniz yeter' diyorum, 'Biz size gereken hizmeti vereceğiz' diyorum.''

Geçmişte, bakanlar kurulunun aylarca toplanamadığının bilindiğini söyleyen Erdoğan, ''Bunun yanında, örneğin ekonomiden sorumlu birkaç bakanlık olması nedeniyle, ekonominin en önemli aktörü olan kurumlar bir araya gelip, sorunları müzakere etme fırsatını bile bulamamışlardır. Özelleştirmeler konusunda yaşanan tartışmalar da yine bu çok başlılığın bir neticesi olmuştur. Hükümetin aldığı kararlara bakanlar itiraz etmiş, bakanların icraatları hükümet programıyla çatışmış, ülke, ekonomik ve siyasi olduğu kadar idari anlamda da kaosa sürüklenmiştir'' diye konuştu.

-''AMAÇ VERİMLİLİK''-

Başbakan Erdoğan, 58. Hükümetin ilk icraatlarından birinin, bakanlık sayısını azaltmak olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

''57. Hükümet döneminde 36 olan bakanlık sayısını, 58. Hükümet döneminde 24'e indirdik. Bakanlar Kurulu'nun her hafta düzenli olarak topladık. Bakanlarımız arasında tam bir koordinasyon ve uyum sergiledik. Aynı şekilde kurumlarımızın da ahenkli bir şekilde çalışmasını temin ettik. İşlerin kilitlenmesine, savsaklanmasına, yavaşlamasına ve yavaşlatılmasına asla göz yummadık. Her konu, son derece şeffaf, özgür, karşılıklı saygı ve müsamaha çerçevesinde Bakanlar Kurulumuzda müzakere edildi ve alınan kararlar derhal uygulamaya konuldu. 58, 59 ve 60. AK Parti hükümetlerinin başarısında tesis ettiğimiz bu uyum ve koordinasyonun payı büyüktür.''

Erdoğan, karar alma süreçlerinin çok hızlı işlediğini, alınan kararların da rekor denilebilecek bir hızla uygulamaya geçtiğini ifade ederek, ''Bürokrasi teşvik edilmiş, motive edilmiş, zaman zaman ortaya çıkabilen isteksizlik ve yavaşlığın derhal aşılması sağlanmıştır. Peki bürokratik oligarşi tam manasıyla giderilmiş midir? Hayır. Bunların da aşılması lazım. Çünkü bu hızın bu hizmet anlayışının devam edebilmesi için bu engellemelerin, bu yavaşlatılmanın ortadan kaldırılması lazım ki Türkiye'yi muasır medeniyetler seviyesini üstüne çıkarmamız lazım'' dedi.

Parlamentonun da bu süreçte çok yoğun çalıştırıldığını, yasama ile yürütme arasında tam bir paralellik kurulduğunu anlatan Başbakan Erdoğan, bugün açıkladığı yeniBakanlar Kuruluyapısının, ''mevcut aksaklıkları gidermeyi, idarenin çok daha verimli ve hızlı çalışmasını sağlamayı amaçlamadığını'' söyledi.

Tecrübelerinin ışığında ''ustalık dönemine böyle bir yapı içinde girmeyi hedeflediklerini'' anlatan Başbakan Erdoğan, bugün bile, bazı bakanlıkların görev alanlarının kesiştiğini, bir sorunun birkaç muhatabının ortaya çıkabildiğini, bunun da çözümleri yavaşlattığının görüldüğünü anlattı. Erdoğan, ''Örneğin, sosyal yardımlar noktasında, birkaç bakanlık uhdesinde birkaç farklı kurum faaliyet gösteriyor'' dedi. Bunun da sosyal desteklerin istenilen hız, yaygınlık ve etkinlikte ihtiyaç sahiplerine ulaşmasında kimi zaman sorunların oluşmasına sebep olabildiğini belirten Erdoğan, ''İşte bu ve buna benzer mevcut sorunları aşmak amacıyla yeni bir yapılanmaya gittik. Bu yeni yapılanmadaki bir diğer gayemiz de 2023 hedeflerimiz. Türkiye'yi, dünyanın en büyük ilk 10 ülkesinden biri yapmak amacıyla, bazı alanlara daha fazla ağırlık verecek bir yapı tasarladık. Örneğin, 500 milyar dolar ihracat hedefimizi gözeterek, sadece dış ticarete odaklı bir icracı bakanlık ihdas ettik'' diye konuştu.

-YENİ BAKANLAR KURULUNDA BAŞBAKAN DAHİL 25 ÜYE VAR-

Şu anda, mevcut Bakanlar Kurulunun, Başbakan dahil, 27 üyeden oluştuğunu anımsatan Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu 27 üyeden, 3 tanesi Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı, 8 tanesi Devlet Bakanlığı ve 15 tanesi de icracı Bakanlıktan oluşuyordu. Yeni Bakanlar Kurulu ise, Başbakan dahil 25 üyeden oluşuyor. Yeni yapıda, 4 adet Başbakan Yardımcılığı ve 20 adet de icracı bakanlık bulunuyor.


-8 BAKANLIK KALDIRILDI 6 YENİ BAKANLIK İHDAS EDİLİYOR-

Böylece, 8 devlet bakanlığını kaldırdıklarını, artık devlet bakanlığı olmayacağını, 6 yeni bakanlık ihdas ettiklerini dile getiren Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bunlar: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı.

2 bakanlığı birleştirip tek bakanlık yaptık: Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığını birleştirip, Çevre, Orman ve Şehircilik Bakanlığı'nı kurduk.

2 bakanlığı dönüştürdük: Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlığı oldu.''

ROTAHABER

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner7

banner3