banner2

2010 Mecliste böyle geçti

TBMM Genel Kurulu bin 500 saate yakın çalıştı. Meclisin bu yılki ziyaretçi sayısı yaklaşık 827 bine ulaştı.

Bu yıl TBMM Başkanlığına 189 kanun tasarısı, 266 kanun teklifi sunuldu. TBMMnin 23. Dönemin başından beri 743e ulaşan tasarı, 821e ulaşan tekliften 148i kanunlaştı. Hükümet, yıl içinde 3 kanun tasarısını, milletvekilleri ise 3 teklifini geri çekti.

Bazı tasarı ve teklifler de birleştirilerek yasalaştığı için halen genel kurul gündeminde 72 tasarı, 24 teklif, komisyonlarda ise 276 tasarı, 616 teklif bekliyor.

Meclis, yıl içinde 29 da karar aldı.

Milletvekilleri, değişik konulara ilişkin ilgili bakanlardan sözlü soru önergeleriyle bilgiye ulaşmaya çalıştı. Yıl içinde 659 sözlü soru önergesinden 212si cevaplandırıldı, 24ü geri alındı, 72si ise sahibine iade edildi. 25 önerge işlemde bulunuyor, 326sı ise Genel Kurul gündeminde.

Milletvekilleri, denetim yollarından biri olan yazılı soru önergesi yoluna da sık başvurdu. Bu yıl verilen 6 bin 69 yazılı soru önergesinin ise 2 bin 280si cevaplandırıldı, 8i geri alındı. Süresi içinde cevaplandırılmayan 2 bin 724 yazılı soru önergesinden bin 932sine sonradan cevap geldi. 357 soru önergesi, İçtüzük hükümlerine uygun olmadığı için iade edildi, 700 önerge ise işlemde bulunuyor.

Genel Kurul Gündeminde, 356sı önceki yasama yıllarından olmak üzere toplam 818 Meclis Araştırması önergesi bulunuyor.

Bu yıl içinde, ayrıca 4 genel görüşme, 4 tane de gensoru önergesi işleme alındı. Gensoru önergelerinin gündeme alınmaları Genel Kurul tarafından reddedildi.

-BİN 500 SAATLİK ÇALIŞMA-

Genel Kurul, bu yıl içinde gündemdışı konuşmalar, yasa tasarı ve tekliflerini yasalaştırmak, sözlü soruların yanıtlanması, araştırma ve gensoru önergeleri gibi konuları ele almak için yoğun bir mesai yaptı.

TBMM Genel Kurulu bin 500 saate yakın çalıştı; bu görüşmelerle ilgili tutanaklar ise 45 bin sayfaya ulaştı.

-SANDALYE DAĞILIMI-

TBMMdeki sandalye dağılımında da bazı değişmeler oldu.

Ankara Milletvekili Mehmet Zekai Özcan, 12 Nisanda AK Partiden istifa etti, 12 Ağustosta MHPye katıldı. İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu 2 Temmuzda AK Partiden ayrıldı, bağımsız Ankara Milletvekili Mücahit Pehlivan 13 Temmuzda AK Partiye geçti. 26 Ekimde ise Şanlıurfa Bağımsız milletvekili Seyit Eyyüpoğlunun AK Partiye katılımının ardından Şanlıurfa Milletvekili Sabahattin Cevheri partisinden ayrıldı.

CHPdeki yaşanan gelişmelerin ardından bağımsız milletvekilleri Emrehan Halıcı (Ankara), Kamer Genç (Tunceli), Harun Öztürk (İzmir), Hüseyin Pazarcı (Balıkesir), Ahmet Tan (İstanbul), Tayfun İçli (Eskişehir) bu partiye geçti. Anayasa değişikliğinin halkoyuna sunulması sürecinde Evet oyu kullanacağını açıklayan ve hakkında disiplin işlemi başlatılan Eşref Erdemin (Ankara) yanı sıra İlhan Kesici (İstanbul) CHPden istifa etti.

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mustafa Kuş, 18 Kasımda, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

TBMMde 2010 yılı sonu itibariyle AK Partinin 335, CHPnin 101, MHPnin 70, BDPnin 20, DSPnin 6, Demokrat Parti ve Türkiye Partisinin 1er milletvekili bulunuyor; bağımsız milletvekillerinin sayısı ise 7. TBMMdeki 9 milletvekilliği de değişik nedenlerle boşalmış durumda.

-MECLİSİN ZİYARETÇİLERİ-

TBMMnin ziyaretçi trafiği bu yıl da yoğun oldu. Meclisin bu yılki ziyaretçi sayısı yaklaşık 827 bine ulaştı. Öğrenciler de Meclise yakın ilgi gösterdi; TBMMyi görmek ve tanımak amacıyla bin 332 grup içerisinde 83 bin 413 öğrenci Meclise geldi.

Bu yoğunluk Meclis lokantalarına da yansıdı. Bu yıl 939 bin kişi lokantalardan yararlandı.

T24

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner7

banner3