banner2

Doğalgazı verimli ve güvenli kullanmanın yolları

Güvenli doğalgaz kullanımına yönelik, tesisatlarda can ve mal güvenliğini tehdit eden unsurların önüne geçmek için Bursalıları dikkat etmesi gerekenler konusunda uyaran Bursagaz Müşteri Hizmetleri Müdürü Ercüment Türker: “Çevre dostu, ekonomik, konforlu bir yakıt olan doğal gaz, kurallara uygun olarak kullanıldığında en güvenli yakıtlardan biridir. Diğer tüm yakıtlarda olduğu gibi kurallara uyulmadığında ve bazı temel önlemler alınmadığında can ve mal güvenliğini tehdit edebilecek oluşumlar meydana gelebilmektedir” dedi.

Yanlış seçilmiş ve çabuk deforme olan baca imalatları ve montajları nedeniyle her yıl birçok insanın hayatını kaybettiğini kaydeden Türker, yaşanılan olumsuzlukların; baca ve baca bağlantılarındaki uygunsuzluk nedeniyle baca gazlarının dış ortama atılamayıp iç ortama sızmasından ya da yakma cihazlarındaki bakımsızlık ve arızalardan kaynaklandığını vurguladı.

Cihazların bulunduğu yerlerde güvenlik için bırakılmış havalandırma menfezlerinin sürekli açık ve temiz tutulmasının büyük önem taşıdığına dikkat çeken Türker, doğalgaz tesisat borularının işlevi dışında farklı amaçlar için kullanılmaması gerektiğine vurgu yaptı.


Ayrıca Türker, “Can güvenliği için, iç tesisat dönüşümlerinin mutlaka yetkili bir iç tesisat firmasına yaptırılması gerekir. Doğal gaz kullanımına geçtikten sonra tesisat tadilatı da kesinlikle yetkisiz firmalara, projesiz ve Bursagaz onayı olmadan yaptırılmamalıdır. Yetkisiz firmaların doğal gaz iç tesisatlarına müdahalesi yasal değildir, aynı zamanda da can güvenliğini için çok risklidir” diye konuştu.

Doğal gaz cihazlarının devreye alınması, yıllık bakım ve onarımlarının mutlaka yetkili servisler tarafından yapılması gerektiğini söyleyen Türker, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Doğal gazın kendisi zehirli bir gaz değildir ancak yanma sonucu, bacadan atılmak üzere karbon dioksit ve karbon monoksit üretir. Renksiz ve kokusuz olan bir gaz olan Karbon monoksit, zehirleyici olma özelliği olduğundan solunması durumunda bulantıya ve baygınlığa neden olur. Soluyan kişide bu belirtiler gözüktüğünde acilen ilk yardım talep edilmesi gerekir. Bu sebeple, özellikle bacalı cihaz (şofben, soba ve kombi) bulunan tüm evlerde karbon monoksit (CO) detektörünün bulundurulması zorunludur. CO detektörünün tavan seviyesinden 0–40 cm aşağıya yerleştirilmesi ve mutlaka TS EN 50291–TS EN 50270 standartlarına uygun olması gerekir. Bu cihazlar satın alınırken CE işareti taşımalarına, garanti ve kalite belgelerine haiz olmalarına dikkat edilmelidir. Çoğu ithal olan bu cihazların piyasa gözetim ve denetiminden, kalite ve yeterliliğinin kontrolünden Sanayi Bakanlığı sorumludur. CO cihazlarıyla ilgili herhangi bir sorunla karşılaşıldığında Bakanlık mutlaka haberdar edilmelidir.”


Bacaların tesisat güveliği konusunda önemli bir etken olduğunu vurgulayan Türker, bacalar konusunda da vatandaşları şu sözlerde uyardı:  “Merkezi sistemlerde kullanılan kazanlar mutlaka müstakil bir bacaya bağlanmalıdır. Bireysel ısıtma sistemlerinde cihaz baca bağlantısının sızdırmaz şekilde bacayla birleştiğinden ve bağlantı borusunda çatlak ve kırıklar olmadığından emin olunması gerekmektedir. Baca, cihaz tipine uygun ve yeterli yükseklikte olmalı ve çatı seviyesini en az 60–80 cm geçmelidir. Bacalarda, gaz sızdırmaz temizleme kapağı,  yoğuşan suyu tahliye edebilmek için boşaltma sifonu bulunmalıdır. Merkezi sistem bacalarda baca gazı analizinin yapılabilmesi için uygun ölçüde manşon bulunmalıdır. Çelik bacalar mümkünse paratoner tesisatına sahip olmalı ve bina topraklamasından bağımsız olarak topraklanmalıdır. Rüzgârlı havalarda baca tepmesini ve yağmur suyunun baca içini ıslatmasını engellemek ve kuşlar, ağaç yaprakları vb. şeylerin bacanın içine girmesini önlemek için bacada baca şapkası olmalıdır.”

Türker, zehirlenmelere dair kötü haber almak istemediklerini, daire içlerinde doğal gaz ile alakalı her hangi bir olumsuz durumla karşılaştıklarında, 7 gün 24 saat hizmet veren 187 nolu Bursagaz Acil telefon hattını arayabileceklerini ifade ederek, tüm Bursalıların aileleri ile birlikte mutlu ve huzurlu bir yıl geçirmelerini temenni etti. (Zeki Aras –İLKHA)


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner7

banner3