banner2
Öne Çıkanlar Balıklıgöl Şiir Akşamları ŞUTEM Diyarbakır ihh Çanakkale

Urfa'ya İstiklal Madalyası teklif yasalaştı

Şanlıurfa'ya İstiklal Madalyası verilmesini öngören teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülerek yasalaştı. Urfa'ya istiklal madalyası verilmesi yasa tasarısının görüşüldüğü TBMM'ye MHP Isparta milletvekili olan Nuri Okutan'nın konuşması damgasını vurdu.

Aynı Zamanda Şanlıurfa'nın eski valisi olan MHP Isparta milletvekili olan Nuri Okutan, Urfa, şehirlerden bir şehir değolmadığı, Urfa'nın tarihte Türkler daha Anadolu'ya gelmeden önce de yaklaşık on iki bin yıllık bilinen tarihi var olduğuna vurgu yaptığı konuşmasında şunları söyledi:


   "Urfa, şehirlerden bir şehir değildir, herhangi bir şehir değildir. Urfa'nın tarihte Türkler daha Anadolu'ya gelmeden önce de yaklaşık on iki bin yıllık bilinen tarihi var şu anda. Göbeklitepe'den anlıyoruz ki şu anda arkeolojinin ulaştığı bilgiler ve yorumlarla on iki bin yıllık geçmişe sahip. Oradan Hasankeyf'e, oradan Çatalhöyük'e ve Mısır'a ve bütün dünyaya yayıldığı şeklinde bir teori var. Henüz bu çürütülmedi ve bu teoriye göre de Urfa bir bereket şehri, Urfa bir huzur şehri, Urfa bir üretim şehri ve ilim şehri olarak her devirde merkez olmuş gelmiştir.

Urfa, Bereketli hilalin kilit taşıdır
    "arkeoloji literatüründe, bu bölgeye, Urfa'ya, Urfa coğrafyasına "Bereketli hilalin kilit taşı" denmektedir. Müsaade ederseniz bu hilali de göstermek isterim. Basra Körfezi'nden Kızıldeniz'e kadar sarkan bir bereketli hilal kavramı ve coğrafyası vardır. İşte, "Orta Doğu'ya hâkim olacaksınız ki, Orta Doğu'ya hâkim olanlar da dünyaya hâkim olurlar." tezi buradan kaynaklanmaktadır. Dikkat ederseniz, onun kilit taşı mertebesinde olan yerde Urfa vardır ve insanlığa hayatın buradan yaygınlaştığı hep, öteden beri söylenmiştir.

"TEVHİD İNANCININ İLK YERLEŞTİĞİ İL URFADIR"
    Esasen Urfa'nın bizim kültürümüzde de önemli bir yeri var çünkü tevhit inancının ilk yeşerdiği yer Urfa'dır, ilk dünyaya haykırıldığı yer Urfa'dır. Dolayısıyla ilk tevhit inancı Urfa'dan insanlığa seslenmiştir. Bana göre de bugün bu tevhit inancının etrafında toplanarak, Urfa'nın yine dünyaya, yine Anadolu'ya, yine bize, yine Orta Doğu'ya söyleyeceklerinin var olduğuna ben inanıyorum. Tek şey, Urfa'yı illerden bir il olarak değerlendirmemek, Urfa'yı bu değerleriyle birlikte özel incelemeye almak veya bir laboratuvar gibi görüp, inşallah, tekrar oradan bir meşalenin, barışın, aydınlanmanın, bereketin, dalga dalga hem Anadolu'muza hem de bütün dünyaya yayılacağı inancını taşımaktayım.


"Mekke, Medine, Kudüs'ten sonra Urfa gelir." 
    Urfa'yla ilgili Balıklı Göl ve peygamberler şehri hep bilinen taraftır, Hazreti Âdem'in gelip tarım yaptığı yer olarak Urfa bilinir. Yine, Hazreti İbrahim orada doğmuş, orada, işte, tevhit inancını, anlayışını dünyaya haykırmıştır. Hazreti Eyyub, şimdi, Urfa'mızda yatmaktadır. Elyesa, Hazreti Şuayb, Hazreti Yakup... Hazreti Musa Urfa topraklarında çobanlık yapmıştır. O bilinen çoban hikâyesi, kuyu hikâyesi Urfa'da gerçekleşmiştir.
    Yine, bu haliyle inanç merkezimizin de "Mekke, Medine, Kudüs'ten sonra Urfa gelir." diye Urfalılar hep söylerler. Bunun ben doğru olduğuna da yürekten inanmaktayım.
   
 Diğer taraftan, bizim tarihî şahsiyetlerimiz de, hem gönül dünyamızda hem Urfa'da kalmışlar hem yerleşmişler, oradan da bizim medeniyet coğrafyamıza çok ciddi kazanımlar sağlamışlar. Bunun başında mesela Süleyman Şah geliyor. Süleyman Şah Urfa'da oturmuş, Urfa'da yaşamış ve o civarda hâlâ akrabaları da köylerle vesaire filan bağlantıları devam etmektedir.
    Yine, Sultan II. Kılıç Arslan'ın Viranşehir'de defnedildiği hep söylenir. Her ne kadar mezarı bulunmamış olsa bile tarihçiler Viranşehir'de kaldığı ve orada yaşadığını belirtirler.
    Bizim inanç dünyamızda çok özel bir yeri olan Mevlânâ Halid-i Bağdadî'nin oğlu Şeyh Şehabeddin Ahmed de Urfa'da mukimdir, Urfa'da yatmaktadır.

Hacı Bektaş-ı Veli'nin de Urfa'da bir türbesi vardır.
    Yine, bilhassa Bektaşi inancının temel köşe taşlarından birisi olan Dede Kargın Hazretleri de yine Urfa'da mukimdir ve Hacı Bektaş-ı Veli'nin de Urfa'da bir türbesi vardır. Dede Kargın ile Hazreti Mevlâna, Konevî ilişkisi içinde olduğu söylenir. Oradan fark edilince kaybolduğu Hacıbektaş'ta tekrar insanlarla kucaklaştığı hep söylenir.
    Dolayısıyla inanç dünyamız açısından da, bize yakın tarihimizdeki inanç dünyamız açısından da Urfa çok önemli bir yer teşkil etmektedir.
    Yine, Ahmet Yesevi'nin Türklerin Urfa'ya gelişiyle birlikte birinci halkadan öğrencisi Şeyh Mesud Urfa'da yatmaktadır. Yine, Türkçe bir hikmet dili olarak hep söylenir, bilinir, kabul ederiz. Bir hikmet dilidir Türkçe ve hikmet şiirinin kutbu da, Şair Nabi de Urfalıdır; Urfa'dan Halep'e, Halep'ten de İstanbul'a geçmiştir. Dolayısıyla, bu bakımdan da Urfa önemlidir. Bu vesileyle, Şair Nabi'nin ölüm yıl dönümü 12 Nisan, şimdiden onu da rahmetle burada yâd etmek icap eder.
    Bir başka husus hem kültür coğrafyamızda hem manevi dünyamızda Urfa önemli bir yeri işgal ediyor ama aynı zamanda, bir stratejik merkezdir Urfa. Yani kimse buradan bakıldığında Urfa'nın bu konumunu belki bilmez ama Urfa'dan baktığınızda, Kerkük, Beyrut, Kayseri ve Şam'a Urfa eşit uzaklıktadır. Yani zamanında neredeyse birkaç günlük yürüme mesafesiyle, atla gidilebilecek bir uzaklıktadır. Diğer taraftan, Halep, Rakka, Diyarbakır ile Urfa eşit uzaklıktadır. Yani Halep çok uzak bir yer filan değil, Halep bizden farklı bir yer filan değil; Urfa'nın bir parçası gibidir. Hatta Urfa'da Halep bahçesi vesair filan diye oralarla bütünleşmiş isimler de vardır. Urfa'nın Bağdat'a uzaklığı ile Ankara'ya uzaklığı eşittir. Urfa'nın Tahran'a uzaklığı ile İstanbul'a uzaklığı eşittir. Bu manada Urfa coğrafi konumu itibarıyla da böyle merkez bir yerdedir.
 
Urfa tüm Türkiye'de sulanabilir arazinin yüzde 11'ine sahiptir.   

Diğer taraftan, güncel hususlara gelecek olursak, Urfa tüm Türkiye'de sulanabilir arazinin yüzde 11'ine sahiptir. Türkiye'de üretilen tüm arpa ve buğdayın yüzde 10'unu Urfa üretmektedir. Türkiye'de üretilen mısırın yüzde 15'ini tek başına Urfa üretebilmektedir. Diğer taraftan, Türkiye'de üretilen pamuğun, fıstığın ve mercimeğin -yani Antep fıstığı diye bilinen fıstığın- yüzde 40'ı tek başına Urfa'da üretilmektedir. Dolayısıyla, Urfa aslında bu manada yine üretim ve bereket merkezi oluşunu hâlâ devam ettirmektedir.
    Diğer taraftan, Urfa Türkiye'nin coğrafi büyüklüğü itibarıyla 7'nci ilidir, nüfus büyüklüğü itibarıyla 9'uncu ilidir ama genç nüfus itibarıyla, öğrenci sayısı itibarıyla Türkiye'nin 3'üncü şehridir.

Urfa bir orkestradır
    Dolayısıyla, Urfa böyle sıradan bir şehir değildir ama en önemli özelliği, Urfa bir orkestradır; bütün sazlar Urfa'da var, bütün kimlikler kendini Urfa'da tanımlayabilir, barış içinde yaşarlar, bir orkestranın elemanları gibi ortak ruh içinde buluşabilirler. Tevhit inancının etrafında o farklılıkların birlik zemininde birleşebildiği bir coğrafyanın adıdır. Eğer biz Türkiye'de tekrar barışı, tekrar huzuru ve bereketi arayacaksak muhakkak Urfa'yı bir laboratuvar olarak değerlendirmek durumundayız. "

Kanuna göre, Kurtuluş Savaşı sırasında verdiği destansı mücadeleyle büyük kahramanlık gösteren Şanlıurfa'ya İstiklal Madalyası verilecek.

Teklif, AK Parti, CHP, HDP ve MHP'li bütün milletvekillerinin oylarıyla oybirliği ile kabul edildi. Başkanlık Divanında bulunan Başkanvekili Akif Hamzaçebi ve katip üyeler ile AK Parti, CHP, MHP ve HDP'li milletvekilleri ayağa kalkarak teklifin kabul edilmesini alkışladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, teklifin kabul edilmesinin ardından teşekkür konuşması yaptı.

Çelik, "Şanlıurfa'nın kurtuluşunda büyük rol oynayan 12'leri rahmet ve minnetle anıyorum. 1984'te verilen şanlı unvanı da bugün verilen İstiklal Madalyası da onların hediyesidir." diye konuştu.

Atatürk başta olmak üzere bütün milli mücadele kahramanlarını rahmetle andığını belirten Çelik, "Bugün vatanımızdan, birliğimizden, beraberliğimizden, kardeşliğimizden, ezanımızdan, özgürlüğümüzden bahsediyorsak, bunu milli mücadele kahramanlarına borçluyuz. Ekmeğimizi geçmişte böldük, bugün de böleriz ama vatanımızı böldürmedik, bundan sonra da böldürmeyiz. Vatan toprağını pazarda bulmadık." dedi.

www.balikligol.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.