banner2
Öne Çıkanlar Şanlıurfaspor Sanlıurfa Haber Sanlıurfa Balıklıgöl Harran Üniversitesi

MER-DER Dersanesi Açıldı

Açılışa Belediye Başkan Vekili Fevzi Yücetepe, Milli Eğitim Müdürü Hanefi Şahin, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Sarmış, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Bekir Ayhan, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet alay, Çıraklık Eğitim Müdürü Mehmet Demirok,  Dr. İzzet Korkmaz, Şanlıurfa Vakfı Eski Başkanı ve Yazar Misbah Hicri, YENİURFA Gazetesi Sahibi Şahban Kılıç ve çok sayıda vatandaş katıldı..

Açılışta konuşan Dernek başkanı Davut kırmızıaslan, Derneğin faliyetleri hakkında bilgi verdi.

Kırmızıaslan yaptığı açıklamada; Derneğimizin SODES kapsamında uyguladığı MER-DER Etüt Merkezi Projesi 2008-2009 yılki başarısını bu yıl da sürdürmek için tüm imkânlarını seferber ederek eğitime hızlı başladı.

MER-DER Etüt Merkezi Projesi 2008-2009 Öğretim yılında  4 ay gibi kısa bir süre eğitim verdiği halde merkezimize kayıtlı 125 öğrenciden 50'si üniversiteli olmuştur. Yaklaşık  yüzde( % 50)  oranında başarı sağlamıştır. 2009-2010   yılında ise  SODES kapsamında 125 öğrenci ve dernek yönetim kurulunun desteği ile eklenen 25 öğrenci ile birlikte 150 öğrenciye kaliteli bir eğitim imkânı sağlanmıştır.

Öğrencilerin gelişmiş batı illerindeki bir dershane ile aynı kalitede, nezih bir ortamda eğitim görmelerini sağlamak ve yoksulluğun genç ruhlara sahip olduğu kompleksi bertaraf edip, istekli ve dinamik bir ruh hali inşa etmek üzere SODES ve dernek imkânları ile son derece güzel bir ders ortamı oluşturulmuştur.

MER-DER olarak iki yıldan beri yaptığımız faaliyetler ve yoksul kesime sağladığımız imkânlar ile bölgemizde eğitim, sosyal ve kültürel faaliyetler alanında ortaya çıkan olumlu katkıların devamını sağlamak istiyoruz.

Bu nedenle ilk icraatımız eğitim alanında olmuştur. Bölgemizin geri kalmışlığının en önemli nedeni eğitimsizliktir. İnsanımızın kaderi iyi bir eğitim ile değişecektir. Cehalet her kötülüğün anasıdır. Cehaleti yenerek kız çocuklarının toplumda hak ettikleri yeri almaları, kan davalarının son bulması, aklıselimin hâkim olması ve gerçek bir demokratik düşüncenin uygulanabilmesi için çalışmalarımız devam edecektir.

MER-DER Etüt Merkezi'ni bir kenar mahalle olan Devteyşti'nde açtık. Bu konuda Şanlıurfa Valiliği Proje Ofisi'nin çok büyük desteğini gördük; aydınlatıcı, yol gösterici ve yapıcı oldular. Projenin hedef kitlesine böylece daha kolay erişme ve onlara değer verdiğimizi gösterme imkânımız oldu. Yoksulluğu his ettirmeden mükemmel bir ortamda eğitim imkânı sunduğumuz öğrenciler, eminim ki bizi mahcup etmeyecek ve başarılı olmak için ellerinden geleni yapacaklardır. MER-DER Etüt Merkezi'mizi, 5 yıl SODES kapsamında, 5 yıl sonrasında ise dernek desteği ve hayırseverlerin katkılarıyla devam ettirerek sürekli hale getirmek istiyoruz.

2008–2009 Eğitim Öğretim yılında gösterdiğimiz başarıdan dolayı, MER-DER Etüt Merkezimize talep patlaması oldu. Bu nedenle öğrencilerimizi sınav ile almak durumunda kaldık. 125 olan öğrenci sayımızı 150'ye çıkardık. Tüm öğrencileri eğitim çemberine katmak isterdik; fakat mekân yetersizliğinden dolayı çok istediğimiz halde daha fazla öğrenci alamadık.

2010 yılı içerisinde MER-DER Etüt Merkezi'mizde Halk Eğitim Merkezi ile işbirliği yapılarak bilgisayar okuryazarlığı kursları, okuma yazma kursları, aile eğitimi seminerleri SBS kursları verilebilmesi için de çalışmalarımız devam etmektedir.  Sayın Valimiz Nuri OKUTAN'ın öncülüğünde başlatılan "Işığımı Arıyorum, Okuyorum" okuma seferberliğine Mersavî Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Kültür ve Eğitim Derneği olarak tam destek verdiğimizi ve bu doğrultuda her gün son ders saatinde öğrencilerimize ders kitapları dışında kitap okuma etkinliği de yaptırılmakta olduğunu belirtmek isteriz.

Şunu özellikle belirtmek isterim ki MER-DER Etüt Merkezi dershanelere rakip değildir. Onlardan bize öğrenci kayması mümkün değildir. Bize kayıt olan öğrenciler Kasım ayına geldiği halde henüz hiçbir dershaneye maddi imkânsızlıktan dolayı kayıt olmamış öğrencilerdir. Yani bu öğrenciler bize veya başka bir proje kursuna kayıtlı olmasa, hiçbir dershaneye kayıt olma durumu yoktur. Çünkü dershane masrafını karşılayacak durumda değildirler.  Devlet, imkânsızlıklar ile mücadele edip de okuma azminde olan bu gençlere imkân vermek ve yollarını açmak istemiştir. Sosyal amaçlı bu projeler ile geçen yıl olduğu gibi bu yıl da birçok hemşerimiz çeşitli konularda eğitim imkânına kavuşmuş olacaklardır.

Toplumumuza eğitim, kültür ve yardımlaşma konusunda çalışmalarımız ile desteğimizi sürdüreceğiz. Bu yolda çok mesafe kat ettik inşallah daha çok güzel faaliyetlerle buluşma şansımız olur.

MER-DER Etüt Merkezi Projesi'nin hazırlanması, uygulanması ve sonuçlandırılması aşamalarında gayret gösteren tüm dernek yönetim kurulu üyelerine, Valiliğimizin Proje Ofisi çalışanlarına, Bir eğitim aşığı olan Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hanifi ŞAHİN Bey'e, ilimize daha çok proje kazandırma konusunda verdikleri moral desteği ile Vali Yardımcımız Mehmet ÖZEL Bey'e, Şanlıurfa'ya tam bir canlılık ve hareket katan Valimiz Sayın Nuri OKUTAN'a teşekkür ederiz.

Açılıştan sonra MER-DER yönetimi "Dam" katında kokteyl verdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.