banner2
Öne Çıkanlar Ankara Yolbaşı Victor Olatunji Asger Sorensen Mehmet Tahir Güllüoğlu

Adliye Kapılarında Beklemeye Son

28.03.2007 Tarihinde T.C. Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı İle Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) Arasında "Nitelikli Elektronik Sertifika Temini Sözleşmesi" imzalandı.

30.000 adet Nitelikli Elektronik Sertifika teminini içeren sözleşmeyi T.C. Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı adına Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Hâkim Ali KAYA imzaladı.

Bilindiği üzere 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunun 5. maddesi kanunların resmi şekle tabi tuttuğu veya özel bir merasime bağladığı hukuki işlemler (gayrimenkül satışı, evlilik akdi gibi) ile teminat sözleşmelerinin güvenlik elektronik imza ile gerçekleştirilemeyeceği ve fakat bunun haricinde kalan tüm elle atılan imza ile düzenlenen her türlü resmi belgenin güvenli elektronik imza ile de düzenlenebileceğine amirdir.

Borçlar Kanunun 14. maddesinde üzerine borç alan kişilerin el yazısı ile borcu yüklendiğine dair imzası borçlanmanın hukuksal anlamda geçerliliği için zorunlu görülmüştür ve fakat 5070 sayılı Kanunun 22. maddesi ile Borçlar Kanununun 14. maddesine ek yapılarak güvenli elektronik imza ile yapılan borçlanmaların da aynen elle atılan imzanın sonuçlarını doğuracağı hükme bağlanmıştır.

Aynı şekilde HUMK'a 5070 sayılı kanunun 23. maddesi ile eklenen 295/A maddesi gereğince; usulüne göre güvenli elektronik imza ile oluşturulan elektronik verilerin senet hükmünde olacağı ve kesin delil olacağı açıkça zikredilmiştir.

Bu yasal düzenlemeler çerçevesinde yapılan bu sözleşme ile;

· TÜBİTAK yakın bir gelecekte tüm hâkim, Cumhuriyet savcısı ve diğer adli personel için güvenli e-imza sertifikası üreterek ve teslimini sağlayacaktır.

· Sertifikalar ve diğer gerekli yazılım ve donanım sağlandıktan sonra e-imza kullanımı başlayacaktır.

· e-İmzanın kullanılması ile UYAP daha verimli kullanılır hale gelecektir.

· Kağıt ortamına bağımlılık azalacak ve işlemler sadece elektronik ortamdan yapılarak hız ve performans sağlanacaktır.

· Özellikle e-imza olmadığı için elektronik ortamda yapılan işlemlerin bir kez de hukuksal geçerliliği bakımından kağıt ortamında yapılmasına son verilecek ve böylece hem ormanlarımız yok olamayacak, kağıt tasarrufu ciddi boyutlarda artacak, hem de elektronik ortamdan beklenen faydalar elde edilecektir.

· Elektronik ortamın daha fazla kullanılması ve tüm belge ve bilgilerin elektronik ortamda saklanması sonucu özellikle UYAP Vatandaş ve Avukat Bilgi Sistemleri aracılığı ile işlem yapan sayısı artacak ve böylece hem adliyelerin iş yükü azalacak, hem de daha kaliteli ve masrafsız hizmet verilmiş olacaktır.

· Mahkemeler ve kurumlar arası talimat, yazışma vs gibi bürokratik işlemler saniyeler bazında gerçekleşecek ve posta yolunu gözleme artık son bulacaktır.

· Adliyeler arası ve adliye içinde katlar arası dosya taşımaları asgari seviyeye inecek ve bu esnadaki fiziksel sıkıntılar sona erecektir.

· Memurların yazdığı yazılar kağıda dökülmeden hâkimler ve Cumhuriyet savcıları tarafından anından ulaşılabilecek gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra tüm tarafların zaman ve mekan bağımsız her an hizmetinde olacaktır.

· Bunlar e-imzanın ilk akla gelen faydaları… e-imza kullanıldıkça daha çok faydaları görülecek ve vazgeçilmez bir araç haline gelecektir.

Saygılarımızla
T.C. Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı

Vatandaşlar dava bilgilerini ve duruşma günlerini Adliyeye gitmeden internetten öğrenebilmektedir. E-imzaları ile dava açabilmektedir.

Sistemi kullanmak için bu linkten ulaşabilirsiniz.

http://vatandas.uyap.gov.tr/portal_giris.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.