banner2
Öne Çıkanlar Sanlıurfa Urfa Şanlıurfaspor haber Siverek

Kurtulmuş: Hükümet elini tez tutmalı

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, partisinin genel merkezinde Avusturyanın Ankara Büyükelçisi Heidemaria Güreri kabul etti.

Büyükelçi Gürer, kabulde yaptığı açıklamada, Türkiyenin önemli bir partisi olduğu için Saadet Partisini ziyaret ettiklerini söyledi. Eşi Türk olan ve kabulde Türkçe konuşan Heidimaria Gürer, Türkiye gündeminde olan bazı konular hakkında Numan Kurtulmuştan bilgiler almak istediğini dile getirdi.

Büyükelçi Gürerin sorularını yanıtlayan Kurtulmuş, bir soru üzerine, geçtiğimiz Pazar günü yapılan halk oylamasında parti olarak evet oyu verdiklerini söyledi. Numan Kurtulmuş, Sonuçlar da gayet güzel. Daha da iyi olabilirdi. Eğer kutuplaşma, kamplaşma olmasaydı evet oyları çok daha yukarılarda çıkabilirdi dedi.

Türk milletinin, halk oylamasında reformdan ve demokrasiden yana olduğunu gösterdiğini vurgulayan Kurtulmuş, Hükümet, daha vaktimiz var, biz yeni anayasayı 2011 seçimlerinden sonraya bırakıyoruz diyemez. Türkiye, yeni anayasayı yapmak için bugünden itibaren kollarını sıvamak mecburiyetindedir. Milletin gösterdiği irade çok nettir diye konuştu.

Kavgayla, hakaretle, çatışmayla ve küfürleşme ile bir yol alınamayacağını belirten Kurtulmuş, yeni Anayasa taslağının hazırlanmasında olumlu bir siyasal iklimin oluşturulması gerektiği üzerinde durdu. Yeni anayasa konusunda atılacak adımlarda, kimden gelirse gelsin parti olarak destek vereceklerini açıklayan Numan Kurtulmuş, bu konuda açık çek verdiklerini, önyargısız bir biçimde Türkiyenin demokratikleşmesi konusundaki adımları destekleyeceklerini bildirdi. Saadet Partisi Genel Başkanı, Yeter ki Türkiye korkularını iman haline getirmiş statükocu refleksten kurtulsun. Yeter ki statükonun sahipleri burada ayak bağı olmasın ve milletin önünü açacak özveride bulunsun dedi.

-BUGÜN AK PARTİYE OY VERMİŞ OLAN YÜZDE 47 BİZİM ÖDÜNÇ OYLARIMIZDIR-

Numan Kurtulmuş, Büyükelçi Gürerin, Saadet Partisi ve AK Parti arasındaki farkın ne olduğu ve bu iki partinin bir gün aynı parti çatısı altında tekrar bir araya gelip gelmeyeceğine ilişkin sorusuna şu yanıtı verdi:

AK Parti ile Saadet Partisi arasında politikalar itibarıyla büyük farklılıklar var. Ancak AK Parti ve Saadet Partisinin zaman zaman birbirine yakınmış gibi konuşulmasının gerekçesi, bugün AK Partiye oy vermiş olan yüzde 47, bizim ödünç oylarımızdır. Onların zaten çok büyük bir kısmı doğal olarak Saadet Partisinin oylarıdır. Seçmen tabanı itibarıyla oldukça ciddi benzerlik olduğu için ve zaten bu arkadaşlarımızın büyük bir kısmı bizim partimizden, bizim siyasi hareketimizden kaynaklanan arkadaşlar olduğu için böyle bir algı var.

Özellikle ekonomi politikaları başta olmak üzere AK Parti ile Saadet Partisi arasında çok ciddi farklılıklar vardır. AK Parti, kendisinden önceki üçlü koalisyon hükümetinin uyguladığı Derviş-Fisher modelini aynen uygulamaya devam ediyor. Yani küresel sistemin Türkiye üzerine kurmuş olduğu ekonomik sistemi bütünüyle devam ettiriyor. Zaman zaman Saadet Partisinden korkusuna IMF ile anlaşma imzalamıyor, son 1 yılda olduğu gibi. Ancak IMFnin Türkiye üzerine giydirmiş olduğu ekonomi politikalarını uygulamaktan kendisini alıkoyamıyor. Biz tamamıyla dışarıya bağımlı küresel finans kapitalizminin ağları içine düşürülmüş, neoliberal politikaları acımasızca uygulayan bir Türkiye ekonomisi modelini asla kabul etmiyoruz.

Kurtulmuş, iki parti arasındaki en büyük farklılığın, Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) konusundaki yaklaşımlarda olduğunu ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Maalesef AK Parti, başından itibaren Büyük Ortadoğu Projesini Ortadoğuya barış ve özgürlük getirecek bir proje olarak algıladı ve Sayın Başbakanın tabiriyle Büyük Ortadoğu Projesinin eşbaşkanlığını yaptı. Oysa ki biz BOPun dört ortaklı konsorsiyumdan oluşan bir proje olduğunu biliyoruz. ABD ve müttefikleri, Fastan Endonezyaya kadar olan coğrafyada bir dünya hakimiyeti kurmak için bu mücadeleyi veriyorlar. Irakın, Afganistanın işgali budur.

İsrail, Büyük İsrail Projesinin önündeki engelleri kaldırmak için bu konsorsiyumun ortaklığını yapıyor. Dünyanın büyük silah tüccarları BOPa destek veriyor. Ayrıca yedi büyük petrol devi de Ortadoğunun petrollerine sahip olmak için bu projeyi destekliyor. Bu projede Türk halkının, İran halkının, Irak halkının özgürleşmesi, bağımsızlaşması, ekonomik refahı falan yoktur. Zaten dünyanın hiçbir yerinde silahların gölgesinde demokrasi gelmez. AK Partinin en temel yanılgılarından biri bu olmuştur.

Avrupa Birliği konusundaki yaklaşımlar konusunda AK Parti ile aralarında temel farklılıklar olduğunu anlatan Kurtulmuş, temel yönelimler itibarıyla ve politik tercihler açısından iki partinin farklı olduğunu söyledi.

HAKKARİDEKİ PATLAMA

Kurtulmuş, Hakkarideki patlamayla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, saldırının terörün acımasız ve iğrenç yüzünü bir kez daha gösterdiğini vurguladı.

Bu hain saldırıyı gerçekleştirenlerin hiçbir zaman karanlık hedeflerine ulaşamayacaklarını ve akıttıkları kanda boğulacaklarını belirten Kurtulmuş, Kundaktaki bebekleri, masum anneleri hedef alan bu kahpe tuzağı kuranların insanlıkla alakası olamaz. Milletimizi yasa boğan bu saldırıyı, bütün nefretimle lanetliyorum değerlendirmesinde bulundu.

Saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlara Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyen Kurtulmuş, saldırının yapılış şekli, kullanılan patlayıcıların muhtevası ve saldırının zamanlamasının kamuoyunda endişe ve şüphelere neden olduğunu ifade etti. Kurtulmuş, şunları kaydetti:

Bu saldırının arkasında, ülkemizi karıştırmak isteyen, uluslararası terör siyasetçileri ve onların içerideki taşeronlarının olduğu açıktır. Amaçları, ülkemizi kaos ortamına sürüklemek ve yıllardır terör yoluyla aramıza sokmaya çalıştıkları fitneyi derinleştirmektir. Ancak bir kez daha vurgulamak istiyorum ki, ne kadar vahşileşirse vahşileşsinler, ne kadar iğrençleşirse iğrençleşsinler bu hedeflerine asla ulaşamayacaklar. Milletimiz sahip olduğu, tarihi tecrübe ve engin sağduyu ile bu provokasyonlara teslim olmayacaktır. Temennimiz, bu alçak saldırının faillerinin en kısa sürede yakalanması, saldırıdaki şüphelerin

AA


Etiketler:  Kurtulmuş Saadet Hükümet 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.