banner2
Öne Çıkanlar Sanlıurfa Haber Şanlıurfa Valiliği urfahaber Sanlıurfa Urfa

Gül ve Erdoğan için çarpıcı iddia : Yolları ayrılıyor

Tahran Radyosu’nun Türkçe yayınında yer alan 'Siyasi yorumlar’ bölümünde 'Kaybolan arkadaşlık’ başlığı altında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Taksim Gezi parkı olaylarından önce adeta 'siyasi bir çift gibi’ olduğu iddia edildi. Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Erdoğan’ın, AK Parti’nin kurucu liderleri arasında bulunduğunu, Ankara’nın siyasi denklemlerinde yer aldığını, daha önce de aralarında bazı anlaşmazlıklar görüldüğü ifade edildi. Yorumda, Başbakan Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Gül’ün, 2002 yılı sonlarından itibaren yan yana ve omuz omuza laik askerlerin politikaya karışmasına karşı mücadele ettikleri, partilerini 3 kez peş peşe iktidar yaptıkları belirtilen yorumda şöyle denildi:

"Şimdi iki liderin yüz yüze geldiği anlaşılıyor. Erdoğan, 2007 yılında Cumhurbaşkanının seçiminde bizzat Gül’ü AKP’nin adayı olarak açıkladı. Gül de 2003 yılında Erdoğan’ın siyasi faaliyet yasağı sona erdikten sonra Başbakan olabilmesi için gönüllü olarak başbakanlık görevinden istifa etmişti. Fakat şimdi AKP’den çatlama sesleri geliyor. Gözlemciler parti içinde pek yakında Erdoğan ve Gül arasında sıkı bir rekabet yaşanacağını belirtiyor, nitekim bu rekabetin ilk işaretleri şimdiden göze çarpıyor. Erdoğan ile Gül arasında son anlaşmazlık, Gezi parkı olaylarında yaşandı. Başbakan Erdoğan protestocuları bir avuç çapulcu ve terörist ilan ederken, Cumhurbaşkanı Gül, her demokratik toplumda insanların itiraz hakkının saklı olduğunu belirtiyor. Bu bağlamda iki önemli noktaya değinmek gerekir. İlkin Türkiye Cumhurbaşkanı ile başbakanı arasında son protesto eylemleri konusundaki anlaşmazlığı ve görüş ayrılığı göz ardı edilebilecek bir durum değildir. Bir başka ifade ile Erdoğan ile Gül arasındaki görüş ayrılığı aslında Türkiye’de son günlerde yaşanan gelişmeler ve olaylarla gün ışığına çıkan köklü anlaşmazlıklardır."

Tahran Radyosu’nun yorumunda, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Taksim Gezi Parkı olaylarını 'siyasi arkadaşından yollarını ayırmak’ için uygun bir fırsat olarak gördüğü ileri sürülürken, şu görüşler yer aldı:

"Kuşkusuz bundan önce de Erdoğan ile Gül arasında bazı anlaşmazlıklar vardı, lakin Taksim meydanındaki Gezi parkı olayları belki de bu iki liderin görüş ayrılıklarını daha belirgin ve açık bir şekilde ortaya koydu. Taksim olayları ve Türkiye’nin diğer kentlerinde yaşanan olaylara karşı iki liderin tepkisi, aralarındaki anlaşmazlıkların çok daha derin ve daha da ciddi olduğunu ortaya koydu. Bundan önce de Erdoğan ile Gül arasında her hangi bir anlaşmazlığın söz konusu olmadığını kabul edecek olsak bile, son olaylar aralarında anlaşmazlık yaşandığını gün ışığına çıkardı. Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan bir zamanlar omuz omuza AKP’yi iktidarın zirvesine taşımak için çaba harcadı, lakin şimdi Türkiye’nin zirvesindeki koltuğu kapmak için bir biri ile yarışıyor."

Tahran Radyosu, yorumun son bölümünde, son aylarda 63 yaşındaki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve 59 yaşındaki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, BDP milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması ve yine Ankara’da protesto eylemlerinin yasaklanması gibi konularda görüş ayrılıklarının belirginleştiğini ileri sürerken, şunları ekledi:

"Bu ikili aynı zamanda uzun süre birlikte siyasi dünyasında değişim yaşadıklarından siyasi İslam içinde reformcu eğilimin temsilcileri, fakat aynı zamanda bir birinden kopmaz iki politikacı olarak bilinmekteydi. Fakat şimdi 2014 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri Erdoğan ile Gün arasındaki mutlak uzlaşmayı zedelediği anlaşılıyor. Gerçekte Erdoğan ve Gül’ün Türkiye’de yaşanan son protesto eylemlerine yaklaşımı, Erdoğan’ın sempati kaybına ve buna karşı Gül’ün sempati kazanmasına sebep olduğu gözleniyor. Uzmanlar Türkiye’nin siyasi geleceğinde Gül’ün daha iyi bir konumda göründüğünü belirtiyor. Aslında Türk halkının Cumhurbaşkanı Gül’e yönelmesi ve Başbakan Erdoğan’ın tutumlarına karşı çıkmasının sebebi, iki liderin son olaylara yaklaşım tarzıydı. Kuşkusuz Türk halkının birine destek vermesi ve ötekinden uzaklaşması 2014 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde belirleyici rol ifa edecektir. Anketlerin sonuçları da AKP taraftarlarının büyük bir çoğunluğunun cumhurbaşkanlığı koltuğu için Gül’ü, Erdoğan’a tercih ettiğini gösteriyor. Üstelik Gül Türkiye genelinde de Erdoğan’a nazaran daha büyük bir desteğe sahip bulunuyor."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.