banner2
Öne Çıkanlar Urfa Haber Sanlıurfa Haber Urfa Haberleri Balıklıgöl Sanlıurfa Haberleri

Muhtarlar Toplantısında Erdoğan'dan önemli açıklamalara

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Türkiye’nin 15 ilinden mahalle ve köy muhtarıyla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan PKK operasyonlarından, İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesine kara bir çok konuda açıklamalar yaptı

Türkiye’nin 15 ilinden mahalle ve köy muhtarı ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya gelerek konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, PKK'ye yönelik operasyonların devam edeceğini vurguladı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin 15 ilinden mahalle ve köy muhtarı ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya geldi.

Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bartın, Bingöl, Çorum, Erzurum, Kırıkkale, Kırklareli, Manisa, Siirt, Sinop, Şırnak ve Tekirdağ’dan gelen 400’e yakın köy ve mahalle muhtarı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın misafiri olarak Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde verilen öğle yemeğinde ağırlandı.

Geçen hafta İstanbul’da gerçekleşen İslam İşbirliği Teşkilatı’nın 2 yıl süreyle dönem başkanlığını Türkiye’nin devraldığına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve kapsamındaki bütün toplantı ve görüşmelerde birlik ve dayanışmanın önemine vurgu yaptıklarını aktardı ve şu açıklamalarda bulundu:

“Dünyada Müslümanların yaşadığı sıkıntılar dikkate alındığında, İslam İşbirliği Teşkilatı’na çok önemli görevler düştüğünü görüyoruz. Çünkü bu teşkilat, tüm Müslümanların temsil edildiği en geniş ve en etkin platformdur. Dünyada 1 milyar 700 milyon Müslüman var. Bunların koordine olması lazım. Bir ümmet bilinciyle geleceğe yürümesi lazım. Dönem başkanlığımız sürecince, teşkilatın kurumsallaşması, faaliyet alanının Müslümanların tüm meselelerini kapsayacak şekilde genişlemesi için çalışacağız. Güvenlikten insani yardımlara, kalkınmadan gençlere ve kadınlara kadar her alanda teşkilatı, adına ve misyonuna yakışır bir konuma getirmek istiyoruz. Bundan sonra artık Müslümanların adının terörle, sefaletle, cehaletle, insani dramlarla değil, medeniyetimizin parlak günlerinde olduğu gibi, insanlığın hayrına hizmetlerle anılması en büyük temennimizdir. Müslümanlar arasındaki birliği ve beraberliği güçlendirdiğimiz ölçüde, hedeflerimize yaklaşacağımıza inanıyorum.” 

Birlik ve beraberlik konusunun, Türkiye’de yaşanan sıkıntıların da yegâne çaresi ve çözüm yolu olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, PKK'nin Güneydoğu’daki şehir merkezlerinde uygulamaya çalıştığı yeni eylem stratejisinin başarısızlıkla sonuçlandığın kaydetti.

"Kendi kendilerine ‘özerklikçilik’ oynayanlar kaybetmiştir"

PKK'nin başarısız olmasındaki en önemli sebebin, bölge halkının tercihinin, bölünmeden değil birlikten yana olmak olduğunu söyleyen Erdoğan, "Dünyada herkesin birlik ve beraberlik arayışı içinde olduğu bir dönemde, terör örgütünün ısrarla ülkemizi ve milletimizi bölme peşinde koşmasının gerisindeki karanlık amacı, bölge halkı çok iyi görmüştür. Askeriyle, polisiyle, korucusuyla, istihbaratçısıyla tüm güvenlik güçlerimiz, gerçekten fedakârca bir mücadeleyle, terör örgütünü bir kez daha yenmiştir. Kendi kendilerine ‘özerklikçilik’ oynayanlar kaybetmiştir. Çukur siyasetiyle netice alacağını sananlar hüsrana uğramıştır. Milletimizin mahremini çiğneyerek onun gönlüne gireceğini düşünenler, sadece insanımızın nefretini kazanmıştır.” dedi.

"Hiç şüphesiz devletin de eksikleri, hataları söz konusudur"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “İstiklal Savaşımızı yürüten Meclis’teki yapı için ifade edilen ölçü ‘Anasır-ı İslamiye’dir. Pek çok sorunlu yönleri bulunan Lozan’da da, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için belirlenen ölçü, ‘İslam olan-olmayan’ olarak ifade edilmiştir. Böylece, Osmanlı’nın son yüzyılındaki büyük kayıpların sebebi olarak görülen, dini azınlıklar eliyle ülkenin parçalanması tehdidine karşı, yeni bir anlayış ortaya konmuştur. Tabii, Cumhuriyet kurulduktan sonra da, bizim üzerimizde emelleri olan, gözü olan kesimler boş durmamıştır. Mübadele sonrası ortada, tahrik ederek sorun çıkartmaları sağlanacak büyüklükte bir dini azınlık kalmayınca, bu defa, Kürt kardeşlerimiz üzerinden yeni bir ırkçılık oyunu kurulmuştur. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizde, Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren yaşanan isyanların, sadece tek bir sebebe bağlanamayacağını, karmaşık saiklerin devrede olduğunu elbette biliyoruz. Bölge insanını yanlış yönlendirenler olduğu gibi, hiç şüphesiz, devletin de eksikleri, hataları söz konusudur. Ama şu bir gerçektir: Bu isyanların hemen tamamında da tahrik unsuru dış güçlerdir. Tıpkı, Ermeni teröristlerin diplomatlarımıza yönelik saldırıları gibi… Tıpkı 1970’li yıllardaki sayısız karanlık olay gibi… Tıpkı PKK’nın 1984 yılından beri sürdürdüğü terör eylemleri gibi… Hiç kimse bu hadiselerin kendi tabii mecralarında geliştiğini öne süremez.”

"Bu gençlerin ölümü, Kandil’deki terör baronlarının umurunda mı acaba?"

“Peki terörist sıfatıyla hayatlarını kaybeden bu Kürt gençleri ne uğrunda öldü?" diye soran Erdoğan, " "Pek çoğunun mezarı dahi olmayacak bu gençlerin ölümü, Kandil’deki terör baronlarının umurunda mı acaba?” diye sordu ve devamında şunları ekledi: “Kandil’deki terör baronlarını ülkemizdeki terör eylemleri için yönlendirenler bakımından bu ölümlerin, sadece birer taktikten, birer istatistikten öte bir anlamı var mı? Yok. Evlerin bodrumlarında, sokaklara açılan hendeklerin dibinde, kanalizasyon çukurlarında, örgütün kamplarında hayatları son bulan bu gençlerin ölümü sadece aileleri için anlamlıdır. Başka bir anlamı yok. Zaten terör örgütlerinin bir amacı da, mümkün olduğu kadar çok gencin ölümünü temin ederek, onların ailelerini kendi saflarında tutmaktır.” diye belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çözüm arıyorsanız, işte size çözüm. Terör örgütünü en küçük bir izi, zerresi dahi kalmadan bu topraklardan söküp attığımızda, çözümü gerçekleştirmiş olacağız. Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi güçlü şekilde tesis ettiğimizde gerçek çözümü bulmuş olacağız. İşte o zaman önümüzde duracak hiçbir engel yoktur. Ne Avrupa Birliği Parlamentosu’nun rapor diye yayınladığı hezeyanlar, ne de Irak’ta, Suriye’de, Libya’da ve bölgemizdeki diğer sorunlu yerlerde akbaba gibi dolaşanlar Türkiye’yi durdurabilirler. Asla durduramayacaklar.” dedi.

"Eninde sonunda dokunulursunuz"

Dokunulmazlık konusuna değinen Erdoğan, “Unvanı milletvekili, ama kendisi arabasında teröristlere silah taşıyor. Unvanı milletvekili, ama evini teröristlerin karargâhı haline getirmiş. Unvanı milletvekili, ama devletin güvenlik güçlerine, hâkimine, savcısına, diğer görevlilerine yapmadık hakareti, terbiyesizliği, tacizi bırakmıyor. Hatta makamında şehit ediyor. Unvanı milletvekili, kürsüden terör örgütünü savunuyor, onun ağzıyla konuşuyor, onun sembollerini taşıyor. Niye? Çünkü dokunulmazlığı var. Böyle dokunulmazlık olur mu? Milletvekili dokunulmazlığının amacı bellidir. Kürsüden ifade ettiğiniz düşünceler konusunda dokunulmazsınız. Diğer soruşturma ve kovuşturmaların üzerinizde baskı aracı olarak kullanılamaması için de, suçüstü halleri dışında, bu tür süreçler, milletvekilliği süresince donduruluyor. Ama siz bu imkânı tutup da, terör örgütünü desteklemek, terör örgütünün bir militanı gibi davranmak için kullanırsanız, kusura bakmayın, eninde sonunda dokunulursunuz.” şeklinde konuştu. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bu konuda sağlanan uzlaşmayı takdirle karşıladığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, dokunulmazlıkların kaldırılmasına en hararetli muhalefeti yapan partinin, daha geçen yıl Türkiye’ye meydan okuyup dokunulmazlıklarının kaldırılması için Meclis’e dilekçe verdiklerini hatırlatarak, “O dönemde 80 milletvekili bulunan bu partinin tüm milletvekilleri dokunulmazlıklarının kaldırılması için Meclis’e dilekçe veriyorlardı. İşte şimdi dokunulmazlıklar kalkıyor, bu sefer niye itiraz ediyorsunuz?” sözlerine yer verdi.

“HDP, bu coğrafyanın değerlerine düşmanlık etmek üzere kurulmuş bir parti görünümünde”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında “Çünkü bunların derdi hiçbir zaman üzüm yemek olmadı. Bunlar hep, ellerine geçen her konuyu istismar ederek terör örgütüne destek vermenin çabası içindeydiler. Açık söylüyorum, HDP, bırakın Türkiye partisi olmayı, bırakın benim Kürt kardeşlerimizi temsilini, bu coğrafyanın tüm insanlarına ve değerlerine düşmanlık etmek üzere kurulmuş bir parti görünümündedir. Ülkemizin, insanlarımızın ne kadar kutsalı varsa, hepsi bu partinin ve mensuplarının hedefidir. Bayraktan rahatsız olan, ezandan rahatsız olan, camiden rahatsız olan, istiklal marşından rahatsız olan, vatandaşlarımızın sakalından-kıyafetinden rahatsız olan bir parti, bu toprakların partisi olamaz.” İfadelerine yer verdi.

Bu durum karşısında sabretme döneminin geride kaldığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Artık harekete geçme zamanı. İnşallah dokunulmazlık meselesi bunun ilk adımı olacak. Arkasından, bu tür ihanet şebekelerinin kökünü kazımak için ne gerekiyorsa, hepsi de birer birer yapılıyor, yapılacak. Milletimiz, velev ki kendi içinden çıkmış olsun; bu Mankurtları daha fazla taşımak zorunda değildir. Kurtuluş Savaşımızı verirken nasıl net çizgiler çekerek işe başladıysak ve bu şekilde zafere ulaştıysak, bugün de aynı noktadayız” açıklamasında bulundu. Ölçülerinin ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek millet’ olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeni Türkiye’yi işte bu zeminde kuracağız, Türkiye’yi 2023 hedeflerine işte bu anlayışla ulaştıracağız.” dedi.

Konuşmasının sonunda Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni teşriflerinden dolayı misafir ettiği muhtarlara teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhtarlardan; mahalle ve köylerindeki vatandaşlara selam, saygı ve muhabbetlerini iletmelerini istedi. (İLKHA)

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.