banner2
Öne Çıkanlar Lukas Haraslin Moskova sağlık Microsoft Mehmet Ozan

BALYOZ Ankara'ya böyle değecekti!!!
Balyoz Eylem Planı'nın sivil kadrosu da hazırmış
 
Taraf gazetesi, Balyoz Eylem Planı'nın ayrıntılarını yayımlamaya devam ediyor. Gazete, bugün darbe planının sivil aşamasını sayfalarına taşıdı. Planda yer alan iddiaya göre; darbenin ertesinde 150 bürokrat tutuklanacak, 23 vali ve 8 yüksek yargıç hâkim tasfiye edilecek, kritik görevlere 45 'asker' atanacaktı. İşte Taraf gazetesinin o haberi...
 
BALYOZ BAŞKENTİ
 
Balyoz Planı'nın öngördüğü darbe Ankara'daki bürokratları da değiştirecekti. Darbe sonrası tutuklanacak üst düzey memurların listesi yapılmış, hariciye ve ekonomi bürokratları fişlenmişti Abdullah Gül'ün başbakanlığındaki birinci AKP hükümetinin devrilmesini öngören Balyoz Harekât Güvenlik Planı, İstanbul'dan yönetilecekti ama Ankara'yı da "sil baştan" yeniden yapılandıracaktı.
 
İlk tutuklanacak memurlar
 
Taraf'ın elindeki Balyoz belgeleri, darbe sonrası askerlerce derdest edilecek memurlarla ilgili dört listeyi kapsıyor. Başbakanlık, Maliye, Sayıştay ve Gümrük Müsteşarlığında görevli toplam 150 bürokratın adı ayrı ayrı listelerde "Gözaltına Alınacak Kişiler" olarak sıralanıyor.
 
Bu başlığı taşıyan ilk listede Başbakanlık ve Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu'nda görev yapan memurlar tek tek "Radikal İslamcı, Süleymancı, Nurcu, Fethullahçı, Menzilci, eşi türbanlı, babası imam, İmam Hatip mezunu" gibi ibarelerle fişlenmiş. Söz konusu iki kurumda görevli ve ilk etapta gözaltına alınacağı belirtilen toplam 29 kişinin adları şöyle:
"Salih ARKAN, Emin ÇUKUR, Nadir ÖZCAN, Mehmet ÇAKIR, Recep KIZILCIK, İlhami TÜRKER, Ahmet DOĞAN, Mehmet ÖZTÜRK, Ferhat KARATAŞ, Abdullah ÇİFTÇİ, Bahri KIZILKAYA, Yunus ARINCI, Ali ÜRKER, Ünal ERYILMAZ, Adem KÜÇÜK, Selahattin BATUR, Şaban BABA, Bilal ÖZDEN, Murat KARAKAYA, Sabahattin KALYONCUOĞLU, Aytaç BİLGİÇ, Mehmet Selim BAĞLI, Alper ARAŞ, Mahmut HARMANCI, Turan AYDIN, Ali ÖZKAN, M. Fahri ŞİMŞEK, Faruk DEMİR, Durmuş Ali KUZU."
 
Dikkat, gümüş yüzük takıyor
 
Darbeciler, benzer bir "Gözaltına Alınacak Kişiler" listesini Sayıştay mensupları için de oluşturmuşlar. Liste, dönemin Sayıştay Başkanı Mehmet Damar dahil toplam 79 Sayıştay Üyesi, Sayıştay Uzman Denetçisi, Sayıştay Baş Denetçisi ve Sayıştay Denetçisi'ni tek tek "ideolojisi/grubu" başlığı alanda fişleyerek, bu listedeki herkesin gözaltına alınmasını öngörüyor.
 
35 kişilik bir diğer liste ise yine benzer fişleme bilgilerini, aralarında dönemin Gelirler Genel Müdürü Osman Anoğlu, Ankara Defterdarı Cemal Boyalı, Bursa Defterdarı Fatih Acar, İstanbul Defterdar Yardımcısı Zeynel Koç dahil Gelirler Genel Müdürlüğü'nden birçok daire başkanı, kontrolör, maliye müfettişi ve hesap uzmanının derhal gözaltına alınmasını istiyor.
 
Gümrük Müsteşarlığında görevli yedi üst düzey bürokrat da, "Diyarbakırlı; AKP hakkında olumlu beyanları rapor edildi; gümüş yüzük takıyor; Dev-Solcu" gibi ibarelerle fişlenmiş ve gözaltına alınacak şahıslar listesine dahil edilmiş.
 
Kadına düşkün, kullanılabilir
 
Ordu içinde bir grubun özellikle ekonomi bürokrasisini çok yakından izleyip fişlediği de Balyoz belgelerinden anlaşılıyor.
 
Üç ayn listede, DPT Müsteşarlığı'ndan 77, Merkez Bankası'ndan 22, Gümrük Müsteşarlığı'ndan 142 "Birinci Sınıf Kamu Görevlisi" fişlenmiş. Bu fişlemeye ilgili kurumların o dönem başında bulunan en yetkili isimleri dahil edilmiş.
 
Ekonominin tepe bürokratlarına ilişkin bu fişleme bilgileri, ordu içindeki birilerinin gözlerini "büyük birader" misali sivil memurlara diktiğini, onları kullandığını ya da kullanmayı planladığını, bir bölümüne de husumet beslediğini yansıtıyor. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.