banner2
Öne Çıkanlar Mehmet Tahir Güllüoğlu Seyit Gazanfer Dries Mertens Prof.Dr.Deniz Ülke Arıboğan Harran Üniversitesi Kariyer Merkezi

Peygamberimiz ve Gençlik Mevlid-i Nebî Sempozyumunda Ele Alınacak

Peygamberimiz ve Gençlik Mevlid-i Nebî Sempozyumunda Ele Alınacak
Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile Şanlıurfa İl Müftülüğü tarafından bu yıl ilki yapılacak olan “Şanlıurfa Uluslararası I. Mevlid-i Nebî Sempozyumu”nda, Kur’an ve Sünnet perspektifinden ideal gençliği ortaya koymak, günümüz gençliğinin yaşadığı sorunlara temel dini referanslardan beslenen çözüm önerileri sunmak amacıyla “Peygamberimiz ve Gençlik” konusu ele alınacak.

19 Kasım 2018 Pazartesi günü başlayacak olan I. Mevlid-i Nebî Sempozyum ile ilgili tüm detaylar yayınlandı. 

HARRAN ÜNİVERSİTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİ İLE ŞANLIURFA İL MÜFTÜLÜĞÜ
Şanlıurfa Uluslararası I. Mevlid-i Nebî Sempozyumu "Peygamberimiz ve Gençlik"
19 Kasım 2018 Pazartesi ŞANLIURFA

Diyanet İşleri Başkanlığı, toplumun dinî, ahlakî ve manevî değerlerini sürekli canlı tutmak, Kur’an, sünnet, akıl ve vicdanın rehberliğinde, din hizmetlerini ve din eğitimini yurt içinde ve yurt dışında toplumun tüm kesimlerine ulaştırmak amacıyla çeşitli faaliyetler gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda 2018 yılı Mevlid-i Nebî Haftası münasebetiyle “Peygamberimiz ve Gençlik” konulu uluslararası bir sempozyum düzenlenecektir.
İslâm dininin gençliğe ve gençlerin eğitimine ayrı bir önem verdiği malumdur. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) gençleri vahyin en taze muhatapları olarak görmüş, idari, askeri, ticari ve içtimai hayatta onlara sorumluluk vermiştir. O’nun rahle-i tedrîsinden geçen ve İslâm’ın rahmet ve hikmet yüklü mesajlarını ilk olarak kabul eden gençler insanlığı aydınlatan birer yıldız olmuşlardır.
Gençler, günümüzde gelişimin ve değişimin en önemli öncüleridir. Bu aynı zamanda onların, popüler kültürün etkisi altına çabucak girmeleri, yaşadıkları toplumla yabancılaşmaları, kuşak çatışması ve kimlik bunalımı gibi sorunlarla karşı karşıya kalmalarını beraberinde getirmektedir. Milletimizi bir araya getiren değerleri, insanî haslet ve faziletleri nesilden nesile aktarmak, toplumun geleceğe umutla bakabilmesi için erdemlerle donatılmış, iyi yetişmiş, ruhen ve bedenen dinamik bir gençliğe sahip olmak her dönemde olduğu gibi günümüzde de hayatî önemi haizdir.
Bu bağlamda Uluslararası Mevlid-i Nebî Sempozyumu, yurtiçinden ve yurtdışından alanında uzman ilim adamlarının katılımıyla gençliği ve sorunlarını Asr-ı Saadetten bugüne uzanan bir çizgide ele alacaktır. Gençlerimiz için teorik ve pratik düzeyde model sunma, gençlerle iletişim, gençlerin günümüzde karşılaştıkları problemler ve problemlere çözüm önerileri, gençlerin din algıları ve din dili gibi konular bütün yönleriyle ele alınıp müzakere edilecektir.

Sempozyumun Amacı
Kur’an ve Sünnet perspektifinden ideal gençliği ortaya koymak, günümüz gençliğinin yaşadığı sorunlara temel dini referanslardan beslenen çözüm önerileri sunmak, gençlerin gönül ve ruh dünyasına ulaşabilecek yeni bir dil ve üslup geliştirmek,gençliğe yönelik hizmetlerinin nitelik ve nicelik bakımından geliştirilmesine katkı sağlamaktır.
Şanlıurfa Uluslararası I. Mevlid-i Nebî Sempozyumu.docx

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.