banner2
Öne Çıkanlar Michy Batshuayi EXİMBANK Peteris Vaivars Lukas Haraslin Kaan Kairinen

Yüzbinler


Diyarbakır’da Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından, Türkiye’nin birçok ilinden ve başta İran, Irak ve Suriye Kürdistan’ından olmak üzere farklı ülkelerden de katılımcıların olduğu, yüzbinlerce insanın bir araya geldiği Kutlu Doğum etkinliği düzenlendi.  

Yüzbinlerce insanın katıldığı etkinliğin düzenleneceği alandaki çalışmalar, sabahın erken saatlerine kadar sürerken, günün ilk ışıklarıyla beraber halkın alana akın ettiği görüldü.

Etkinliğin yapıldığı alanda, kayıp olan çocuklar için kayıp çadırı, 4 farklı bölgede Sağlık Çadırı ve çevrede bulunan sahipsiz eşyaların teslim edilmesi için ayrıca bir birimin oluşturulduğu gözlendi.

Platform yetkilileri, özellikle  alanda kaybolan çocukların rahatsız olmamaları için oluşturulan kayıp çadırında, çocukların oyalanmaları için oyuncaklar ve atıştırmalıklar bulunudurduğu ve oluşabilecek psikolojik sıkıntılara karşı psikolog bulundurulduğu gözlendi. Yetkililer, ayrıca sağlık konusunda da oluşabilecek ani sağlık sorunlarına müdahale etmek için sağlık çadırında 100 civarında gönüllü doktor, hemşire ve sağlık personeli ile bir ambulansında hazır bulunduruldu. Alanda sağlık sorunu yaşayan yaşlılar sedyeler ile anında sağlık çadırlarına taşındı, gerekli müdahalleler yapıldı.

6-8 Ekim saldırılarında katledilen Yasin Börü ve arkadaşlarının üzerine resmedildiği büyük brandaların asıldığı Mevlid alanına Kürdçe (Kûrmanci, Zazaki) Türkçe, Arapça, ve İngilizce ‘Kutlu Doğum Etkinliğine Hoş Geldiniz’ yazılı afişler asıldığı dikkat çekti.

Sabahın erken saatlerinde itibaren alana akın edenlerin toplu olarak salavatlar getirmesi renkli görüntüler oluşturdu. 7 Ekim’de Diyarbakır’da vahşice katledilen Yasin Börü’nün fotoğrafının üzerinde olduğu tişörtleri giyen çocuklar ve gençler ise alana tekbirler çekerek ve “Hepimiz Yasin Börü’yüz” sloganları atarak girdi.

Üzerinde Peygamber efendimize yönelik “Biz Seni Görmeden Sana iman Ettik Ya Resûlullah” ve “Anamız Babamız Sana Feda Olsun Ya Resûlullah”  yazılı olan dev afiş ve brandaların hemen hemen alanın her tarafına asılmış olduğu görüldü.

Seyyar satıcıların sabahın erken saatlerinde alana kurdukları tezgâhlar, bayrak, flama, bandaj satıcıları ise alandaki renkli görüntüleri artırdı.

Alanın dışına taşan kalabalık kitlenin platformu izleyebilmesi ve sesi duyabilmesi içinde alınan önlemler kapsamında, sesi alan dışına da duyuracak şekilde 6 büyük vinç üzerinden dev kolonlarla desteklendiği, görüntü için ise dev bir LED ekranın asıldığı görüldü.

Etkinliğin yapılmasına kısa bir süre kala şehirdeki sükûnet ve gruplar haline alana akın eden halkın görüntüleri dikkatlerden kaçmadı. Kutlu Doğum etkinliğine katılmak için birçok esnaf kısa süreliğine de olsa dükkânlarını kapatırken, cadde ve sokaklara sessiz bir hava hâkim olduğu görüldü.

Alanda saat 11.00’den sonra Özlem Ajans sanatçıları canlı performans ile söyledikleri ilahileri ile etkinliğe saatler kala alanı dolduran Peygamber sevdalısı halkı adeta coşturdu.

Program öncesi etkinlik alanına kurulan canlı yayın araçları etkinliği an be an canlı olarak televizyonları başındakilere ulaştırmaya çalıştı. Etkinlik, Rehber TV, Kudüs TV  ve Diyar TV’den canlı olarak yayınlandı.

Büyük bir coşku içerisinde başlayan programın Kürtçe sunuculuğunu M. Emin Gülsever, Türkçe sunuculuğunu ise Gökhan Dağtekin yaptı. Üç dilde kısa selamlamanın yapıldığı programda, M. Emin Gülsever Kürtçe,  Yunus Emiroğlu Zazaca, Gökhan Dağtekin ise Türkçe birer kısa sunum yaptılar.

Alanda cemaatle kılınan öğle namazının ardından etkinlik, Dünya Kur’an okuma yarışması birincilerinden Molla Hamid Şakir Nejad’ın Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Havanın daha sıcak ve güzel geçtiği bir ortamda düzenlenen Kutlu Doğum etkinliği, yüzbinlerin katılımıyla büyük bir coşku ile kutlanırken, M. Emin Gülsever ve Gökhan Dağtekin’in sunduğu programda okunan ilahi ve marşlarla büyük bir coşku yaşanırken halkın sık sık tekbir ve salavatlar getirerek söylenen ilahilere ve ezgilere eşlik ettikleri görüldü.

Çekilen tekbir ve salavatların arşa yükseldiği alanda devam eden Mevlit etkinliğinde, kalabalıktan dolayı yaşanan izdiham ve yığılmadan dolayı sunucular, olası bir sıkıntının yaşanmaması için sık sık uyarılarda bulundu.

Kürtçe, Türkçe, Zazaca, Arapça ve İngilizce yazılarla alana gelenlerin selamlandığı alanda, ayrıca günün anlam ve önemini anlatan afiş, bayrak, flama ve dövizler açıldı.

Sunucular tarafından yapılan sunumdan sonra sahneye çıkan Özlem Ajans sanatçılarının düet şeklinde okuduğu 'Ya Muhammed Mustafa' isimli ilahiyle meydandaki coşku doruğa çıktı.

İlahiler sonrası Molla Sahap Korkutata Zazaca, Mehmed Göktaş Hoca ise Türkçe birer kısa sunum yaptılar.

Konuşmasında alanı hem duygusal hem de büyük bir heyecana gark eden Göktaş Hoca'nın konuşması sık sık tekbirlerle kesildi. İslam ülkelerinin liderlerine değinen Göktaş, “Bu liderler, ya bize benzeyecek ya da defolup gidecekler.” dedi.

“Ya bize benzeyecek ya da defolup gidecekler”

Göktaş, “Ya Resûlullah, bugün buraya başka bir şey için daha geldik. Sen sadece camiler için değil, liderler, komutanlar, siyasetçiler için de örneksin. Bunun için de buraya geldik. Asıl seni bunlar örnek almalıdır.  Zaten seni örnek almadıkları için değil midir ki bugün İslam dünyası kan ağlıyor. Bugün İslam âleminin tepesinde öyle liderler var ki kedi gibi. Hiçbir kâfir onlardan korkmuyor. Onlar ancak Müslümanlara kan ağlatıyorlar.  O liderlerin zindanları Müslümanlarla dolu. Bu gün biz söz veriyoruz. Bu liderleri sana benzeteceğiz. Seni örnek almak zorundalar bunu göstereceğiz.  Ya bunlar sana benzeyecek ya da defolup gidecekler biz bunun için buradayız.” ifadelerini kullandı.

Bu gün alana milyarlarca selam ve salavatlarla, tekbirlerle geldiklerini belirten Göktaş hoca, Kutlu Doğum etkinliğinin yapıldığı alandan, arşa nur yükseldiğini, arştan da alana nur indiğini söyledi.

“Riyad yanına yakişi değil mi ya Resul Allah?”

6-8 Ekim katliamında şehit edilenleri de unutmayan Göktaş, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Geçen şurada ellerinde Tevhid bayrağı dalgalandıran Yasin’i sana gönderdik. Hasan’ı Cumali’yi sana gönderdik. Riyadı sana gönderdik şimdi onların senin yanında olduğuna inanıyoruz Ey Allah’ın resulü.  Riyad yanına yakişi değil mi ya Resulallah?”

Selamlama konuşmalarında sonra Cahit Kılıç, Musab Şanlı, Nezir Güler ve M. Nur tarafından okunan Kürtçe Mevlit büyük bir coşku ve heyecanla okundu. Mevlidin okunması esnasında halktan cezbeye girenlerin ve özellikle Peygamber efendimizin babasının vefatının konu alındığı bölümde ağlayanların olduğu görüldü.

Mevlidin okunmasından sonra sahneye çıkan Yunus Emiroğlu, Allah Resulü Hz Muhammed’e ithafen yazılan ‘Merhaba Yar’ şiirini, Özlem Ajans sanatçılarından Selami Güneş, M. Nur ve Hikmet Kıvançiçek ile Muhammed Taha, Tale El Bedru ilahisini Arapça, Kürtçe ve Türkçe seslendirdi.

Daha sonra platforma gelen Molla Abdulbari Çelik, “Eşsiz Önder Hz Muhammed” içerikli Kürtçe bir konuşma yaptı. Çelik, müslümanlar olarak tabi olduğumuz Hz Muhammed’in kadir ve kıymetinin Kur’an-ı Kerim ile sabit olduğunu ve Allah’ın onun ismini kendi ismi ile zikrettiğine vurgu yaptı.

“Zalimler kaybetmeye mahkûmdurlar”

Peygamber efendimizin hiçbir zaman zulüm karşısında boyun eğmediğini ve “Ya Muhammed Seni öldürmek için bu atı yetiştiriyorum” diyen Umeyye bin Halef’e, inşallah seni ben öldüreceğim diyerek karşılık verdiğini ve zulme karşı asla boyun eğmediğini söyledi.

Çelik, “Zira tarihte nasıl ki Firavun Musa’nın karşısında, Nemrut İbrahim’in karşısın Ebu Lebep Ebu Cehil ve diğer müşrikler Hz. Muhammed’in karşısında kaybettiler ise bu günde İslam’a saldıranlar, Müslümanlar saldıranlar kaybetmeye mahkûmdurlar. Yasin’in, Cumali’nin, Riyad’ın, Turan’ın kanının yüzlerine sıçradığı zalimler kaybetmeye mahkûmdurlar. İnşallah nasıl ki Ebu Cehil, Ebu Lehep ve Mekkeli müşrikler o kanda boğuldular ve kaybettiler ise bu dönemlin zalimleri ve dinsizleri de bu kanda boğulacak ve kaybedeceklerdir.” dedi.

Daha sonra Türkçe konuşmayı yapmak üzere platforma gelen Siyer Araştırmaları Vakfı  Başkanı M. Emin Yıldırım, Allah’ın Resulüne ve onun sahabeleri ile İslam şehitlerine ve 6-8 Ekim olaylarında katledilenlere selam gönderdi.“Şu Diyarbakır’ı niye bu kadar seviyorsunuz? diye soruyorlar”

Yıldırım, konuşmasının başında meydandakilere yönelerek, “Ümmetin yetimleri idiniz, ümmetin gururu oldunuz. Siz Peygamber sevdasının nasıl ortaya konulduğunu bir kez daha tüm dünyaya gösterdiniz. Şu Diyarbakır’ı niye bu kadar seviyorsunuz? diye soruyorlar. Ben şu kadarını söyleyeyim ki, sabahtan beridir 20’ye yakın genç bana geliyor ve ‘hocam dua et Allah yolunda şehit olayım” diyor. Kurban olduklarım ben sizi sevmeyim de ne yapayım? Bu güzel toprakların güzel yiğitleri asr-ı saadetin bir daha yaşanacağını sizler bir kez daha gösterdiniz tüm dünyaya.”  diyerek yaşadığı duyguları dile getirdi.

“Peygamber sevdamızı sadece sözde bırakmayacağız”

“Peygamber sevdamızı sadece sözde bırakmayacağız” diyerek yaşanan bu aşkın tüm dünyaya taşınması gerektiğine vurgu yapan Yıldırım, bu aşkın yayılmasına kimsenin engel olamayacağının da altını çizdi.

Yıldırım, “Zannetmeyin ki Hüseyin’in akıttığı kan heder oldu. Zan etmeyin ki Yasin’in Riyad’ın akıttığı kan heder oldu. Onların akıttığı kan, şu analarımızın gözyaşları ile büyüyecek, tomurcuk verecek ve tüm dünyaya yayılacaktır. Vallahi bundan sonra benim ümidim bir ise on oldu. İnkârcılara korku saldınız.  Bir kez daha Peygamber sevdası adına ortaya bambaşka bir kamet koydunuz.” dedi.

Yıldırım’ın konuşması sonrası Kutlu Doğum Programı çerçevesinde okunan salavat Yasin ve tesbihatların sayısı açıklandı.

Yapılan açıklamada bu güne kadar kendilerine ulaşan salavat sayısının 70 milyarın üzerinde olduğu, yüzbinlerce Yasin-i Şerif ve on binden fazla ise Hatim ve tesbihatın çekildiği belirtildi.

Konuşma sonrası okunan ilahilerle yüzbinlerin doldurduğu alanda coşku adeta doruğa çıktı.

Özcan Atsat, Bilal Güler, Selami Güneş, Nurullah Kuray, Özcan Güner ve Mahfuz Aktekin’in okuduğu ilahiler ve marşlarla birlikte alanı dolduran halk büyük halkalar şeklinde halaylar çekti. Program İlahiyatçı-Yazar Özkan Yaman’ın okuduğu duayla sona erdi.

“Kimse Muhammed’i sevdanın önüne geçemez”

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Diyarbakır’da düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğine katılan gazeteci ve yazarlar, hiç kimsenin Muhammedi sevdanın önüne geçemeyeceğine vurgu yaptılar.

Diyarbakır’da, Peygamber Sevdalıları Platformu’nun organizesiyle yüz binlerce Peygamber aşığının katıldığı Kutlu Doğum etkinliği gerçekleştirildi. Etkinliğe konuk olarak katılan gazeteci-yazarlar, etkinlikle ilgili duygu ve düşüncelerini İlke Haber Ajansı’na (İLKHA) anlattılar.

Kudüs TV Genel Yayın Yönetmeni Nurettin Şirin, etkinlikten çok etkilendiğini dile getirdi.

“Bu meydan onlara cevaptır, Muhammed’i sevdayı durduramazlar”

Hiç kimsenin Muhammed’i sevdayı durdurmaya güç yetiremeyeceğini belirten Şirin, “Allah Teâla, Kur'an'da tek ümmet olarak tanımlıyor. Biz, sadece bir ülkenin ve bölgenin sınırları içerisinde değil, yeryüzüne sığmayacak bir ümmetiz. Biz, tek bir ümmet, tek bir aileyiz. Bu ailenin merkezinde Peygamber efendimiz var. Dünyanın her bir yanında her bir Müslüman’ın hangi ırktan, kavimden, mezhepten olursa olsun merkezinde Peygamber efendimiz var. Hz. Rasulullah’ın (sav) olduğu, adının ve mesajının olduğu yerde izzet olur, ittihat, mukavemet ve kıyam olur. Ortadoğu’da, bütün dünyada şirkin ve küfrün bayraklarının dalgalanması için her türlü askeri, siyasi ve itikadı oyunlar oynanıyor. Ama bu meydan onlara cevaptır. Muhammedi sevdayı ne durdurabilirler ne de önüne geçebilirler.” dedi.

“Fitne ateşini söndürmenin tek yolu Muhammed’i feryatların yükseltilmesidir”

İslam ümmeti üzerinde oynanan oyunların Hz. Muhammed’i (sav) anmakla bozulabileceğine dikkat çeken Şirin, şunları söyledi: “İslam ümmetti üzerinde oynanan oyunları bozmanın, fitne ateşini söndürmenin tek yolu Muhammed’i feryatların yükseltilmesidir. Hiçbir Müslüman bu feryatlara ne gözünü kapatabilir, ne de görmeyebilir. Hiçbir Müslüman bu feryadı kendisinden ayrı sayamaz. Biz, Hz. Rasullulah’ın (sav) rehberliğinde buluştuğumuz zaman düşmanın başına asıl darbeyi vurmuş olacağız. Ama Hz.Rasullulah’ı (sav) ikinci plana attığımızda hem düşmanın önünü açmış oluruz hem de düşmana daha çok fırsat vermiş oluruz.”

 “Müslümanlar bu tür programların anlamı üzerinde düşünmeli”

Araştırmacı-Gazeteci Nevzat Çiçek ise, Kutlu Doğum programını çok anlamlı bulduğunu kaydetti. Müslümanların, bu tür programların anlamı üzerinde düşünmesi gerektiğine işaret eden Çiçek, “Allah Resulünün doğumunu pasta yiyerek kutlayan kişiler, bu programın anlamı üzerinde düşünmelidir. Bu programlarda bu tür özellikler var. Biz Kürtlerin dindarlığını hep söylüyoruz ama çok öne çıkmıyor. Peygamber sevgisi üzerinden bunu çok net görebiliyoruz. Kürdistan’ın farklı yerlerinden, Türkiye’nin farklı yerlerinden insanlar geldi. En azından buradaki insanlarla tanışma imkânı elde ettiler. Daha önemlisi, bu dinamizmin ayakta olabildiğini görebildik. Bölge ile ilgili hesap yapanların bu meydanı da dikkatte almaları gerekir. Bu meydan onu ifade ediyor.” dedi.

“Bu meydanların sesine kulak verin”

Bölgenin muhafazakâr kimliğinin, miting meydanını dolduran insanlarla anlaşılabildiğine vurgu yapan Çiçek, “Her yıl sadece Diyarbakır’da Peygambere saygı ve kutlu doğum etkinliği yapılmıyor. Birçok yerde aynı kalabalığı görüyoruz. Aslında bu tablo üzerinde bölgenin muhafazakârlığını gör ardı etmemek gerekiyor. Bölgenin ve halkın dini değerlerini göz ardı ederek herhangi bir çözüm olmayacağını görmek gerekiyor. Bu meydanlar üzerinde tekçiliğin bırakılmasının da gerekli olduğunu görüyoruz. Bu meydanlar bize gösteriyor ki, herkesin birbirine tahammül etmesi gerekir. Kimsenin kimseyi ötekileştirmemesi gerekir. Bu meydanların sesine kulak verin.”şeklinde konuştu.   (Hamza Adiyaman/Emrah Deniz - İLKHA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.