banner2
Öne Çıkanlar Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Kilisspor AK Parti yeni MKYK asıl ve yedek üyeleri kimler Türkiye Cumhuriyetinin ebediyete uzanan tapusu Lozan Galatasaray Angelino

Üniversiteli Tacizciler ve...

Tacizcilerin 2si üniversiteli, 3ü evli çıktı

Her yıl Taksimdeki yılbaşı kutlamalarını kabusa çeviren tacizcilerden bu yıl 13ü tutuklanarak cezaevine konuldu. 7 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak tacizcilerin, meslekleri, tahsilleri ve yaşları dikkat çekiyor...

Eskiden tacizciler TCK 105le yargılanır, komik para cezasıyla salınırdı. İlk kez bir hakim çıktı, 13 yılbaşı tacizcisi için TCK 102yi işletti. Şimdi hepsi ‘vücut dokunulmazlığını ihlalden 7 yıla kadar hapisle yargılanacak

Dokunan yandı
Yılbaşında Taksimde eğlenen kadınları taciz edenlere 7 yıla kadar hapis cezası verilebilecek. Geçtiğimiz yıllarda TCK 105inci maddeye göre küçük cezalarla kurtulan tacizcilere, bu yıl 102inci maddeden işlem yapıldı. TCK 102de “vücut dokunulmazlığını ihlal eden kişi, iki yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” deniliyor. Yani kadınlara dokunan yandı.

Her yıl Taksimdeki yılbaşı kutlamalarını kabusa çeviren tacizcilere bu kez cezaevi yolu göründü. Geçtiğimiz yıllardaki uygulamada tacize uğrayan kadınlar karakola giderek şikayetçi olmayınca, tacizciler hakkında Türk Ceza Kanununun (TCK) “Cinsel Taciz” başlıklı 105inci maddesi uyarınca “sözlü taciz” kapsamında işlem yapılıyor, ya da “Kabahatler Kanuna” göre ufak bir para cezasına çarptırılıp serbest bırakılıyordu. Daha ağır ceza öngören “Cinsel Saldırı” başlıklı 102inci madde ise şikayetçi olmadığı için uygulanamıyordu. Geçtiğimiz yıllardaki uygulamalardan ders çıkaran polis, bu defa hazırlıklıydı. Polis, bu defa tacize uğrayan kadınları da ikna ederek şikayetçi olmaları için karakola götürdü. Taksimin her metrekaresini parselleyen sivil ve resmi polisler yılbaşı gecesi tacizcilere göz açtırmadı. 16 tacizci ve vatandaşı rahatsız eden 45 kişi yakalanarak polis merkezine götürüldü.

Bu defa kurtulamadılar
Yılbaşı gecesi Taksimde yakalanan 16 tacizci Beyoğlu Adliyesinde savcı karşısına çıktı. Nöbetçi savcı tacizcileri TCK 105inci değil TCK 102inci maddeye göre “Vücut dokunulmazlığı ihlali” suçlamasıyla mahkemeye sevk etti. Beyoğlu 1. Sulh Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimi Celal Koç, 16 sanıktan 13ünü tutuklayarak cezaevine gönderdi. Metris Cezaevine gönderilen 13 tacizci, 2-7 yıl arasında hapis cezası istemiyle yargılanacak. En küçüğü 19 en büyüğü 43 yaşında olan ve aralarında iki üniversite öğrencisi de bulunan sanıklar, 2-7 yıl arasında hapis istemiyle yargılanacak. Polisin bu uygulamasıyla elle tacizde bulunan tacizciler cezaevine gitmekten kurtulamayacak.

2si üniversiteli 3ü evli 1i kasap 1i kuyumcu
Taksimde taciz suçlamasıyla tutuklananan 13 sanık arasında 2 üniversite öğrencisinin bulunması dikkat çekti. Tacizciler arasında 8i ilköğretim, 1i lise mezununun yanı sıra 2 sanığın da liseden terk oludğu belirlendi. Sanıkların 3nün evli 10 sanığın ise bekar oludğu ortaya çıktı. Kuyumcu, kasap, aşçı, ayakkabıcı, kuaför gibi farklı mesleklerden olan sanıkların en küçüğü 19, en büyüğü 43 yaşında. Ayrıca yılbaşı gecesi taksimde huzuru kaçıran 45 kişi hakkında da kabahatler kanuna göre işlem yapıldığı öğrenildi.

İşte tacizciler
M. Y. 1992 bekar aşçı

Ö. Ç. 1977 evli kasap

İ. A. 1992 bekar kuaför

C. E. 1984 bekar kuyumcu

V. K. 1967 evli mermerci

M. B. 1990 bekar öğrenci

R. Ç. 1989 bekar öğrenci

F. A. 1988 bekar inşaat

F. K. 1991 bekar kuaför

S. A. 1986 evli baharatçı

M. T. 1991 bekar işsiz

C. T. V. 1991 bekar öğrenci

A. T. 1991 Bekar ayakkabıcı

YILBAŞI TACİZCİLERİ 7 YILA KADAR HAPİSLE YARGILANACAK

Cinsel saldırı Madde 102
(1) Cinsel davranışlarla bir kimsenin vücut dokunulmazlığını ihlal eden kişi, mağdurun şikayeti üzerine, iki yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle işlenmesi durumunda, yedi yıldan oniki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. Bu fiilin eşe karşı işlenmesi halinde, soruşturma ve kovuşturmanın yapılması mağdurun şikayetine bağlıdır.

Cinsel taciz Madde 105
(1) Bir kimseyi cinsel amaçlı olarak taciz eden kişi hakkında, mağdurun şikayeti üzerine, üç aydan iki yıla kadar hapis cezasına veya adlÓ para cezasına hükmolunur.

(2) Bu fiiller, hiyerarşi veya hizmet ilişkisinden kaynaklanan nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle ya da aynı işyerinde çalışmanın sağladığı kolaylıktan yararlanılarak işlendiği takdirde, yukarıdaki fıkraya göre verilecek ceza yarı oranında artırılır. Bu fiil nedeniyle mağdur işi terk etmek mecburiyetinde kalmış ise, verilecek ceza bir yıldan az olamaz.
Vatan

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.