banner2
Öne Çıkanlar Şanlıurfaspor Sanlıurfa Haber Sanlıurfa Balıklıgöl Harran Üniversitesi

TBMM’den Şanlıurfalı Öğrenciye Ödül


Bilgi Toplumu Olma Yolunda Bilişim Sektöründeki Gelişmeler ile İnternet Kullanımının Başta Çocuklar, Gençler ve Aile Yapısı Üzerinde Olmak Üzere Sosyal Etkilerinin Araştırılması Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu tarafından düzenlenen “BİLGİ TOPLUMUNDA İNTERNETİN ROLÜ” konulu kompozisyon yarışmasında dereceye giren İbrahim Tatlıses İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi Mehmet Kılıç’a  TBMM tarafından gönderilen  dizüstü bilgisayar İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Pala tarafından törenle verildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Pala’nın makamında yapılan törene İl Milli Eğitim Şube Müdürü Nihat Yıldırım, İbrahim Tatlıses İlköğretim Okulu Müdürü İbrahim Müjde ile dereceye giren öğrenci Mehmet Kılıç ve yakınları katıldı.

Biz şunu öğrendik ki aileler ne kadar çocuklarıyla veya okulla ilgiliyse başarı o kadar artıyor diyen İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Pala, kısa bir konuşma yaparak şunları dile getirdi:
“Aileler  çocuklarıyla ilgilendiklerinde ve okulun içinde yer aldıklarında öğretmenlerin de çalışmama gibi bir şansı yok müdürlerin de çalışmama gibi bir şansları olamaz. Çünkü veli onları sorguluyor, okulla ilgilendiği için -bu açık net- onun peşinden okul müdürlerimiz, yöneticilerimiz geliyor. Velilere bu açıdan çok büyük görevler düşüyor. İdarecilerimiz de tabi çok güzel ortam hazırlıyor velilerimiz için. Daha sonra öğretmenlerimiz de en güçlü halkamızdır. Öğretmen, veli ve öğrenci. Bu üç halka dayanışma içinde olursa başarı kendiliğinden gelir.
Bugün bir şey daha öğrendim ilimizde. Tarım işçisi ailelerin çocuklarının eğitimi için önlemler var olmasına rağmen 2000 yılından bu zamana kadar Şanlıurfa’mızda hiç bir şey yapılmamış. Bunu değişik platformlarda konuşacağım. Başbakanlığımızın açık ve net  genelgesi var. Ankara’da bu toplantılara ben katıldım. Tarım işçisi ailelerin çocukları için  gittikleri yerlerde o ilin valiliğince ortam hazırlanacak, prefabrik veya betonarme okul yapılacak veya çadır okul kurulacak. Bayındırlık, karayolları da yolunu yapacak, belediye veya DSİ suyunu getirecek, TEDAŞ elektriğini döşeyecek, Milli Eğitim de öğretmen verecek. Bu Başbakanlığın açık ve net genelgesinde var. Gezici tarım işçisi ailelerin  çocuklarının eğitim olayı var, ama hangi ilde ne kadar uygulanıyor ,bilmiyorum. Bizim böyle bir sıkıntımız var. Ailesinin geçimini temin etmek için gidiyor, insanlar keyfinden gitmiyor. Beslenme zayıf,  sağlık zayıf, bu güneşin altında belki 45-50 derece bir güneş sıcaklığının altında bu çileyi çekmeye keyfinden razı değil; ama geçim derdi bu.
Başbakanlığın genelgesinin ruhuna uygun çalışmalar yapılırsa ancak bu önlenebilir. Mobil  okul diyoruz buna. Bunu paylaşmak istedim sizinle. Bir yerde durmuyor bu okul. Üç ay dört ay orda burada olacak.
Bir de şu çağrıyı yinelemek istiyorum, gerçekleşmesi durumunda bir nebze de olsa soruna çare olur belki: Şanlıurfalı zenginlerimizin, girişimcilerimizin acilen Şanlıurfa’mıza iş merkezleri açmaları, fabrika açmaları lazım. Anne ve babalarımızı burada tutmamız lazım ki gitmesinler, burada güzel bir çalışma ortamı olursa maaşını alacak, mis gibi çocuğunun yanında duracak, dolayısıyla benim de öğrenci kaybım olmayacak. Mevsimlik işçi ailelerinin  rakamı da 50-60 bin. Benim 50-60 bin çocuğum derslerden uzak, tarlaların içinde yaşıyor. Sonra diyoruz ki SBS’de durumuz şu. Kardeşim 50-60 bin öğrenci sıfır çekerse zaten senin başarın otomatikman düşüyor.
LYS’de de işte başarısızlığın nedeni bu. Çocuk sıfır alıyor, çocuk hiç sınava girmezse sorun olmayacak ama doğal hakkı olan sınavına giriyor, çalışmadığından sıfır alıyor. Dolayısıyla ortalamanı aşağı çekiyor. Yoksa müthiş puan alan öğrencilerimiz var. Türkiye derecesi yapan öğrencilerimiz var. Bir yandan başaralı olan öğrencimiz var bir yandan yoksullukla mücadele eden ailelerin çocukları var. Hem tarlada çalışıyor hem sınava giriyor. Ne yapalım, biz mücadele edeceğiz. Çözüm üreteceğiz. Bu problemleri ortadan kaldırmak için varız. El birliğiyle halledeceğiz inşallah.” dedi.

Daha sonra Tatlıses İlköğretim Okulu Öğrencisi Mehmet Kılıç’a dönerek;  “Seni kutluyorum, bir hedef belirlemişsin kesinlikle senin önünde bir engel yok. Ben büyük adam  olacağım diyorsun ve zorluyorsun kendini. Bu çok önemlidir. Bunu övünerek söylüyorum, Şanlıurfa’mızın öğrencileri, gençliği çok zekidir. Maşallah onları ben gördüğüm zaman mutlu oluyorum. Geçtiğimiz günlerde büyük adaya gittiğimizde -2012 Avrupa öykü yarışmasına- orda da gördüm çocuklarımızı. Gerçekten harika ufukları var, son derece derin ve geniş ümit vaat ediyor ve bizler de sizlerle gurur duyuyoruz. Şanlıurfa Milli Eğitimini yöneten biri olarak ben ve arkadaşlarım sizin yolunuzdaki engelleri kaldıracağız, sizin gelişmeniz için ne lazımsa onu yapacağız Allah’ in izniyle. Bunu ben her platformda dile getiriyorum. Tekrar  tebrik ediyorum, kucaklıyorum.” dedi

Konuşmaların ardından İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Pala Türkiye Büyük Millet Meclisince düzenlenen “Bilgi Toplumunda İnternetin Rolü” konulu kompozisyon yarışmasında birinci olan İbrahim Tatlıses İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi Mehmet Kılıç’a ödülünü takdim ederek birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.