banner2
Öne Çıkanlar Ankara Yolbaşı Victor Olatunji Asger Sorensen Mehmet Tahir Güllüoğlu

Mustazaf Der'den kapatılma ile ilgili açıklama
Düzenlediği `Kutlu Doğum` etkinlikleriyle milyonlarca insanı meydanlarda toplayan, sosyal, kültürel, yaşamsal alanda birçok hayırlı etkinliklere imza atan Mustazaflar ile Dayanışma Derneği`nin (Mustazaf-Der) kapatılma kararının Yargıtay tarafından onanmasının ardından, bir basın açıklaması yapıldı.

Kapatılma kararını görüşmek ve bundan sonra takip edilecek yol haritasını belirlemek amacıyla tüm şube başkanlarının katılımıyla Diyarbakır Ticaret Borsası`nda gerçekleştirilen istişare toplantısının ardından saat 12.30`da yapılan basın açıklamasını Genel Başkan Av. Hüseyin Yılmaz okudu.

Yılmaz, düzenlediği basın toplantısına derneklerinin nasıl ve ne amaçla kurulduğunu belirterek, "Sosyal, kültürel ve ekonomik yönden mahrum ve mustazaf bırakılmış halkımızın kaybettiği değerleri yeniden inşa etme yolunda, "Sizden hayra çağıran, iyiliği emreden ve kötülükten men eden bir topluluk bulunsun… " ayetin düsturu ve şuuruyla 11 Eylül 2004`te Mustazaflar ile Dayanışma Derneğini kurduk." dedi.

"TOPLUMSAL BARIŞA HİZMET ETTİK"

Bediuzzaman`nın tespitleriyle fakirlikle, cehaletle ve ihtilaflarla mücadeleyi kendilerine misyon olarak seçtiklerini vurgulayan Yılmaz, bu çerçevede tespit ettikleri mağdur ve muhtaçlara, dul ve yetimlere yardımcı olduklarını, maddi olarak ihtiyaçlarını karşıladıklarının altını çizdi. Yılmaz konuşmasının devamında, toplumun çocuk, genç ve yaşlılarını maddi ve manevi eğitimden geçirdiklerini, bilgi ve bilinç düzeylerini yükselttiklerini kavgalıları, hasımları, kan davalılarını barıştırdıklarını ve her türlü ihtilaflarını çözerek halkın ittifakını sağladıklarını ve toplumsal barışa hizmet ettiklerini ifade etti.

Derneklerinin yaptığı çalışmalarla hayırlı hizmetlere mazlum ve mustazaf halkın teveccühüne mazhar olduğunu söyleyen Yılmaz, dernek olarak kendilerinden bekleneni layıkıyla yerine getirdiklerini kaydederek kurulduğu günden beri birçok ilke imza attıklarını, kısa sürede etkin ve söz sahibi yetkin bir dernek olduklarını açıkladı.

DERİN YAPILAR CAMİAMIZI İLLEGALİTEYE ÇEKMEK İSTEDİLER

Yılmaz, yapmış olduğu etkinliklerle, tertiplemiş olduğu mitinglerle yerel ve küresel güçlerin oyunlarını bozduklarını, hesaplarını alt üst ettiğine dikkat çekerek basın açıklamasını şöyle sürdürdü:

"İnancımızın gereği ve halkımızın maslahatı için müspet hareket etmeyi ilke edindik. Halka hizmeti, Hakka hizmet olarak benimsedik. Halkımızın camiamıza olan teveccühünü hazmedemeyen derin ve karanlık yapılar önce kontrollerindeki çeteleri derneklerimize ve üyelerimize saldırttılar. Derneklerimiz kundaklandı, üyelerimiz darp edildi, yaralandı ve katledildi. Devletin emniyet gücü bize yapılan bu saldırıları önleyemedi, failleri ortaya çıkarmadı, çıkarmak istemedi. Bu tutumuyla saldırganları cesaretlendirdi. Dernek üyelerimizin saldırılar sırasında yakalayıp polise teslim ettiği saldırganlar dahi, polis ve yargı tarafından serbest bırakıldılar. Provokatif saldırılarla camiamızı çatışma ortamına, illegaliteye çekmek istediler. Bu kirli saldırılarla amaçlarına ulaşamayan derin yapılar, bu kez kendilerine bağlı güvenlik güçlerini ve yandaş yargıyı devreye soktular. Hücre evi basar gibi derneklerimizi ve evlerimizi bastılar. Dernek üye ve gönüllülerimize terörist muamelesi yaptılar. Derneklerimize gelmeyi, etkinliklerine katılmayı kırsalda kurulan silahlı eğitim kampına katılmayla bir tuttular. Niyet okumalarla hazırladıkları fezlekelerle yandaş yargıyı yönlendirip ve cezalandırılmalarını sağladılar.

Politize olmuş yandaş yargı üzerinden fahiş cezalar verildi. Dernek başkanları silahlı örgüt yöneticisi, dernek üyeleri silahlı örgüt üyesi olarak cezalandırıldılar. Ellerimizde Kuran-ı Kerim ve gıda paketleri dışında bir şey olmadığını gördükleri halde bizlere bu zulmü reva gördüler."

UYDURMA DELİLLERLE KAPATMA DAVASI AÇILDI

Tüm baskı, tehdit, şantaj, yıldırma ve yıpratma faaliyetlerine, gözdağlarına rağmen derneklerine yönelen teveccühe engel olamadıklarını belirten Mustazaf Der Genel Başkanı Av. Yılmaz, nihayetinde niyet okumalarla ve komplolarla hazırladıkları uydurma delillerle, derneklerine kapatma davası açtıklarını söyledi. Yargıtay tarafından onanan derneklerinin kapatılmasına ilişkin kesinleşmiş mahkeme kararı taraflarına tebliğ edildiğini ve kesinleştiğini hatırlatan Yılmaz, Derin ve karanlık yapıların kontrollerindeki çetelerin derneklerine saldırarak bir yöneticilerini katlettiklerinin altını çizerek derneklerinin kapatma kararındaki iddialara 27.04. 2010 tarihli basın açıklamasıyla http://mustazafder.org.tr/default.asp?sayfa=detay&id=7&Yid=569 adresinde cevap verildiğini de hatırlattı.

HİÇBİR ZAMAN ZALİMLERDEN ADALET VE MERHAMET BEKLEMEDİK

Kendilerinin hiçbir zaman zalimlerden adalet ve merhamet beklemediklerini vurgulayan Başkan Yılmaz, sadece tarafsız olmalarını ve diğer STK `lara hukukun, yasaların tanıdığı hakların ve özgürlüklerin aynısının kendilerine de tanınmasını istedi. Yılmaz basın açıklamasının devamında şöyle konuştu: "Tarafsız olmayı dahi beceremediler. Yasal çalışmalarımızı engellemek için çıkardıkları bürokratik engellemelerin yanında provokatif saldırılarla tahrik etmeler, halkın teveccühünü engellemek için derneklerimizi basmalar, gözaltına almalar, komplolarla karalamalar, iftiralarla itibarsızlaştırma çalışmaları, niyet okumalarla cezalandırmalar ve nihayetinde uydurma delillerle derneğimizi/derneklerimizi kapatma/kapatırma davaları vs. camiamıza karşı ne kadar kindar olduklarını ortaya çıkarmıştır."

MEFKÛREMİZE KİLİT VURULAMAZ

Yılmaz basın toplantısında, tüm yalanlara, iftiralara, hile tuzak ve komplolara, provokasyonlara karşı kamuoyu huzurunda alınlarının açık ve yüzlerinin ak olduğunun altını çizerek, "Her ne kadar rejim savunucuları bu hizmetlerimizi tehlikeli addedip, bu nedenle derneğimizi kapatsalar da halkımız çalışmalarımızı takdir etmiş, derneğimizi bağrına basmış ve etrafında kenetlenmiştir. Kapatma kararı ile ulaşmak istedikleri amaçlarına ulaşamamışlardır ulaşamayacaklar da" dedi.


Yılmaz basın açıklamasını "Derneğimizin kapısına kilit vurulmuş olabilir ama mefkûremize kilit vurulamaz. Derneğimiz kapatılmış olabilir ama misyonu devam ediyor. Bu misyonumuzu sürdürmemize hiçbir güç engel olamayacaktır. Mazlum ve mustazaf halkımızı, zalim ve müstekbirleri insaflarına terk etmeyeceğiz" ifadeleri ile bitirdi.


Yılmaz bir gazetecinin sorusu üzerine Yargıtay`ın verdiği kapatma kararını AİHM götüreceklerini söyleyerek, AİHM` in de fazla adil olduğuna inanmadıklarını ve güvenmediklerini söyledi.


Yılmaz derneklerinin kapatılması ile ilgili görüşlerini kamuoyu ile paylaşacaklarını bilahare bu süreçte basın açıklamaları ve kitlesel etkinlikler ile bu haksız ve hukuksuz kapatma sürecini müspet ve yasal çerçeve içerisinde protesto edeceklerini ifade etti. Yılmaz, genel merkez olarak da Diyarbakır`da bir miting ile kapatma kararını protesto edip ne yapacaklarını mitingde dile getireceklerini düşündüklerini sözlerine ekledi.

İLKHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.