banner2
Öne Çıkanlar Sanlıurfa Haberleri Sivas Milletvekili Nursuna Memecan Haliliye Belediyesi Suruç Şanlıurfa Balıklıgöl

Kovid-19 dolayısıyla Ramazan Bayramında 4 gün 81 ilde sokağa çıkma yasağı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, “Arife gününden bayramın son gününe kadar 23-24-25-26 Mayıs tarihlerinde 81 ilimizin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. İnşallah bayramdan sonra bu tür sınırlamalara ihtiyacımızın olmayacağı bir tabloyla karşılaşacağımıza inanıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nın ardından Huber Köşkü’nde basın açıklaması yaptı.

Vatandaşların yarın idrak edilecek Kadir Gecesi’ni tebrik ederek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizde, Suriye'de, Libya'da ve dünyanın başka yerlerinde, şu mübarek günde bile masum kanı akıtmaktan çekinmeyen teröristleri ve zalimleri Mevla’m kahhar ismiyle kahretsin diyorum” dedi.


“VARLIK SEBEPLERİNİ ÜLKENİN ÇÖKÜŞÜNE BAĞLAYANLARIN YÜZLERİNİ GİZLEMEYE MASKELER DE YETMİYOR”

“Ülkesine ve halkına hizmet için koşturan kamu görevlileri dahi tahammülü olmayan, pusu kurarak kanlarını döken, üzerlerine yürüyerek hakaret ve darp edenleri asla unutmayacağız” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “İçişleri Bakanlığımız tarafından oluşturulan Vefa Sosyal Devlet Grupları’na PKK’lıların Van’da yaptığı eylem ile CHP’lilerin Adana’da gerçekleştirdiği saldırı farklı araçlarla olsa da aynı gayeye yöneliktir.  Varlık sebeplerini bu ülkenin çöküşüne, batışına, yıkılışına, milletin yokluk ve acı çekmesine bağlayanların gerçek yüzlerini gizlemeye artık suratlarındaki maskeler, makyajlar da yetmiyor. Özellikle ülkemizin içinden geçtiği şu zor günlerde insanların işine, aşına, ekmeğine, sağlığına gösterdiğimiz hassasiyetle özellikle bu tahammül edemeyenler kirli zihniyet bu iki olayda kendini açıkça ifşa etmiştir. Siyasette kurdukları ittifakı sahada devlete, kamu görevlilerine, mazlumlara saldırmak üzere genişletenlerin hesabını elbette milletimiz sandıkta görecektir. Küçük siyasi çıkarlar uğruna eli kanlı teröristlerle ve uzantılarıyla gizli-açık ittifaklar içine girenlerin yakasından milletimizin eli eksik olmayacaktır. Geçmişte ülkemizin her meselesi gibi bu kanayan yarayı da kalıcı olarak çözmek için gayret göstermiştik. Hamdolsun, bu çabanın karşılığını halkımızın desteğini devletinin yanına çekmeyi başararak aldık. Bu samimi mücadeleyi en ağır ifadelerle itham edenlerin, bugün üç beş milletvekilliği veya belediye başkanlığı için düştükleri zelil hâli ibretle takip ediyoruz. Amacı Hakk’a ve halka hizmet olmayan tüm proje siyasetçilerin, partilerin eninde, sonunda düşecekleri durum işte budur.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin önümüzdeki dönemde sadece salgını yenmekle ve 2023 hedeflerine ulaşmakla kalmayarak, aynı zamanda bu hastalıklı siyasetin temsilcilerinden de kurtulacağını belirterek, “Demokrasi ve kalkınma yolculuğumuzun 2053 ve 2071 menzilleri için gelecek nesillere tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet temelleri üzerinde yükselen bir Türkiye bırakmakta kararlıyız” vurgusunda bulundu.

Vefa Sosyal Destek Grubu mensuplarına, sağlık personeline, güvenlik güçlerine ve vatandaşların günlük hayatlarını kolaylaştırmak için çalışan tüm emekçilere teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin fiziki mesafeye riayet, sağlık sistemini güçlü tutma, gıda ve temizlik tedariki, kamu güvenliği başlıkları etrafında toplanan salgınla mücadelesinin başarıyla sürdüğünü kaydetti.

“HAYATIMIZI SALGIN HASTALIKLARA KARŞI TEDBİR ÖNCELİKLİ YENİ DÜZENE GÖRE YÜRÜTMEK MECBURİYETİNDEYİZ”

“Ancak, sadece bizim salgının üstesinden gelmemiz yetmiyor, küresel düzeyde etkili olan bu salgın tehdidinin tamamen ortadan kalkması sorunun tüm dünyada çözümüyle mümkündür” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ne ülkemizde ne de dünyada artık hiçbir şey birkaç ay öncesi gibi olmayacaktır. Hayatımızı bundan sonra salgın hastalıklara karşı tedbir öncelikli yeni düzene göre yürütmek mecburiyetindeyiz. Bu yeni dönemi kontrollü sosyal hayat olarak tanımlıyoruz” diye konuştu.

Maske kullanımı, insanlarla ilişkide fiziki mesafe ve temizlik konularına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, zorunlu olmadıkça dışarı çıkıp kalabalığa karışmamanın da önemine işaret etti.

Sağlık hizmetleri ve temizlik malzemeleri konusunda Türkiye’nin hiçbir sıkıntısı olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başakşehir’deki Şehir Hastanesi’nin tamamını Perşembe günü Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile birlikte hizmete açacaklarını, bu hastaneye de Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi adının verildiğini açıkladı.

Yeşilköy ve Sancaktepe’de 45 günde inşa edilen biner yataklı hastanelerin de tamamlanmak üzere olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sancaktepe Profesör Doktor Feriha Öz Acil Durum Hastanemizi 29 Mayıs’ta, Yeşilköy Profesör Doktor Murat Dilmener Acil Durum Hastanemiz ile Hadımköy Doktor İsmail Niyazi Kurtulmuş Hastanemizi 31 Mayıs’ta inşallah hizmete açıyoruz” bilgisini paylaştı.

“SALGIN HASTALIKLARA KARŞI ESKİSİNDEN DAHA HAZIRLIKLI DURUMDAYIZ”

Türkiye’nin son iki ayda elde ettiği tecrübelerle salgına karşı tedbir, teşhis ve tedavi konusunda ciddi bir birikime sahip olduğunu, Türkiye’nin bu konudaki başarılı çalışmalarıyla dünya çapında bir model olarak kabul edilir hâle geldiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Artık Koronavirüs veya benzeri salgın hastalıklara karşı eskisinden daha hazırlıklı durumdayız. Her gün şeffaf bir şekilde kamuoyumuzla paylaşılan veriler yeni hasta ve ölüm oranının belirli bir düzeyde yatay çizgiye geçtiğini gösteriyor. Hâlbuki bizim bu çizgiyi aşağı yönlü olarak sürdürmemiz, yeni vaka sayısını en kısa sürede kesmemiz gerekiyor. Bunu başarmak 83 milyon olarak bizim elimizdedir. Hayata geçirmeye başladığımız normalleşme takviminin sürmesi ancak vaka sayısının çok daha aşağıya giderek sıfırlanmasıyla mümkündür” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın koordinasyonunda Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere tüm kurumların iş birliğiyle hazırlanan normalleşme takvimini hayata geçirdiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, hâlen 15 ilde devam eden sokağa çıkma sınırlamasına riayet eden vatandaşlara sabırları ve anlayışları için teşekkür etti.

Çay hasadı için diğer illerden Karadeniz’e gidecek vatandaşların, aldıkları izinle, yarın gece yola çıkabileceklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böylece ülkemizin önemli bir üretim kalemi olan çay hasadının sıkıntısız gerçekleşmesini sağlayacağız. Aynı şekilde tarım, hayvancılık, sanayi ve ticaret faaliyetleriyle ilgili her hususta vatandaşlarımıza kolaylık gösteriyor, destek veriyoruz. Günlük hayatı kolaylaştırmak, ekonomiyi canlandırmak, üretimi, istihdamı, ihracatı arttırmak için sürekli yeni adımlar atıyoruz” dedi.

“TÜRKİYE’NİN DESTEK PROGRAMLARI FİİLEN GERÇEKLEŞEN UYGULAMALARDAN OLUŞUYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal koruma kalkanı ile şu ana kadar yaklaşık 5,5 milyon dar gelirli vatandaşa biner lira nakit desteği sağlandığını, sosyal koruma kalkanı kapsamında ise kısa çalışma, işsizlik ödeneği ve nakit desteği ile 4,5 milyona aşkın vatandaşa da 6 milyar lira kaynak aktarıldığını, böylece son iki ayda yaklaşık 10 milyon vatandaşa 11,5 milyar lira karşılıksız nakit desteği verildiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin destek programları bazı ülkelerin açıkladıkları gibi kâğıt üzerinde kalan değil, fiilen gerçekleşen uygulamalardan oluşuyor. Sağlık Bakanlığımız bünyesinde faaliyet gösteren Bilim Kurulumuzun hassasiyetleri çerçevesinde şekillendirdiğimiz normalleşme takvimini gelişmelere göre sürdüreceğiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Arife gününden bayramın son gününe kadar 23-24-25-26 Mayıs tarihlerinde 81 ilimizin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. İnşallah bayramdan sonra bu tür sınırlamalara ihtiyacımızın olmayacağı bir tabloyla karşılaşacağımıza inanıyorum. Bayramın birinci günü olan 24 Mayıs Pazar günü saat 14 ile 20 saatleri arasında 65 yaş üstü vatandaşlarımız yine sokağa çıkabilecekler. Bu hafta Çarşamba ve Cuma günleri gençlerimizle ilgili esnetme uygulaması yine devam edecektir” dedi.

“YENİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖNÜMÜZDEKİ EYLÜL AYINDA BAŞLAYACAK”

15 il için geçerli olan şehirlerarası seyahat kısıtlamasının 15 gün süreyle uzatıldığını, cezaevlerinde bir süredir yapılmayan kapalı görüşlerin belirli sınırlandırmalar ve tedbirler eşliğinde Haziran ayı itibariyle yeniden başlatılacağını, açık cezaevlerinde olup da salgın sebebiyle izne gönderilmiş bulunan 60 bin mahkûmun Mayıs sonunda dolan izin sürelerinin iki ay süreyle uzatıldığını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 Mayıs Cuma günü belirlenen şartlara uygun camilerden başlayarak, camilerin de ibadete açılacağını kaydetti.

Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı okulların eğitim-öğretim yılının sona erdirildiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni eğitim-öğretim yılının önümüzdeki Eylül ayında başlayacağını, yaz aylarındaki kurs ve benzeri faaliyetlerin ise kendi takviminde devam edeceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kreşler ve gündüz bakımevlerinin de 15 Haziran’da faaliyete geçeceğini belirterek, yarın Ilısu Barajının ilk tribününün törenle devreye alınacağını, Çarşamba günü 23’ncü dönem adli yargı hâkim ve savcılarının kura törenine telekonferansla katılacağını kaydetti.

“NORMALLEŞME TAKVİMİYLE BİRLİKTE HER ALANDA ESKİSİNDEN ÇOK DAHA BÜYÜK ATILIMLAR İÇİNE GİRECEĞİZ”

Bayramdan sonra Türkiye’nin birçok yerindeki barajların açılışlarını yapacakları bilgisini paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Salgın sonrası dünyada yeniden şekillenecek siyasi ve ekonomik iklimi nasıl kendi lehimize değerlendirebileceğimizin planlarını şimdiden yapmaya başladık. Haziran ayında büyük ölçüde tamamlanacak normalleşme takvimiyle birlikte her alanda eskisinden çok daha büyük atılımlar içine gireceğiz. Üretimde, ihracatta, istihdamda kaybettiğimiz her şeyi çok daha fazlasıyla çok daha kısa sürede geri almanın hazırlıkları içindeyiz. Ancak adeta tüm dünyanın can derdine düştüğü böyle bir dönemde dahi ülkemize yönelik saldırıların, kurulan tuzakların, oynanan sinsi oyunların kesintisiz sürdüğünü görüyoruz. Türkiye son yedi yıldır diğer alanlarla birlikte ekonomide de uğradığı sayısız saldırıya karşı kahramanca mücadele etmektedir. Geçtiğimiz haftalarda döviz kuru üzerinden bir kez daha ekonomimize saldıranlar geçmişte defalarca oynadıkları bir oyunu tekrar tedavüle sokmaya çalıştılar. 2018 Ağustos’unda maruz kaldığımız sinsi saldırının ardından aldığımız tedbirler ve geliştirdiğimiz mekanizmalar sayesinde bu atağı boşa çıkarmayı başardık. Türkiye’nin hemen her büyük hamlesinin ardından yeniden girişilen bu saldırıların ardındaki hazımsızlığı gayet iyi biliyoruz. Ülkemize karşı ekonominin kurallarıyla izah edilemeyecek bu tür kumpaslara girişerek Türkiye’yle hesaplaşmaya kalkışanlara bunun bedelini de ödetiyoruz. Salgın döneminde sanayicimizi, esnafımızı, iş dünyamızı rahatlatmak için verdiğimiz kredilere dahi gözünü dikip iki-üç katı faizle yurt dışına çekmeye çalışanları hezimete uğrattık. Doğrudan veya dolaylı olarak bu alçak oyuna alet olanları da dikkatle takip ediyoruz. Şunu açık ve net söylüyorum: Ülkemden yurt dışına döviz kaçıranlarla ilgili asla merhametimiz olmayacaktır.”

“DÜNYADA, ÜLKEMİZİN DIŞLANDIĞI HİÇBİR PLANIN BAŞARI ŞANSI YOKTUR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgedeki gerginlik alanlarındaki mücadelenin de giderek kızıştığına dikkati çekerek, “Suriye’den Libya’ya kadar geniş bir alanda ülkemizin karşısında olan herkesi desteklemeyi temel politika hâline dönüştürenleri bir an önce pozisyonlarını gözden geçirmeye davet ediyoruz. Dünyanın yeni bir değişimin eşiğinde olduğu açıkça ortadayken Türkiye’ye karşı hâlâ eli kanlı teröristlerin, kendi halkını katleden diktatörlerin, çıkarcı lobilerin yanında yer alanların bir an önce gerçekleri görmelerini diliyorum. Bölgemizde ve dünyada ülkemizin dışlandığı hiçbir projenin, hiçbir planın, hiçbir siyasi veya ekonomik oluşumun başarı şansı yoktur. Balkanlar’dan Akdeniz’e, Kuzey Afrika’dan Güney Asya’ya kadar bu gerçeğin örneklerini her yerde görmek mümkündür. İnşallah yeni dönemde tüm bu hakikatler ışığında büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasını hızla tamamlayacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların ve tüm gençlerin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı tebrik ederek, konuşmasını şöyle tamamladı: “Bundan 101 yıl önce bir 19 Mayıs günü Samsun’a ayak basarak istiklal mücadelesinin ilk adımını atan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile tüm Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızı tazimle yâd ediyorum. Yine bu arada az önce Kars Kağızman’da bir askerimiz şehit oldu. Şehidimize Allah’tan rahmet diliyorum, tüm yakınlarına başsağlığı diliyorum. Ve yine yarın diğer faaliyetlerin yanı sıra saat 19:19’da ülkemizde tüm stadyumlar ışıklandırılarak seslendirme cihazlarından İstiklal Marşı yayını yapılacaktır. Milletimizin tüm fertlerini aynı saatte evlerinin pencerelerinden veya balkonundan İstiklal Marşı okumaya davet ediyoruz. Bugün 1944 yılında Stalin’in emriyle yüzbinlerce Kırım Türkü’nün yurtlarından sürgün edilişinin ve topraklarının işgalinin 76. yıldönümüdür. Sürgüne özellikle dikkat çekiyorum. Bu sürgünde şehit olan Kırım Tatarlarımızı rahmetle yâd ediyor, Kırımlı kardeşlerimizin daima yanında bulunmaya devam edeceğimizi belirtmek istiyorum.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.