banner2
Öne Çıkanlar Sanlıurfa Haber istiklal madalytası nedir? belediye başkanı Karabük Demir Kartal Spor kırtasiye satıcısı Yakup Şıldır

Gündoğdu,

Erdemli Yöneticiler Akademisi (EYAD) tarafından Estergon Kalesi'nde düzenlenen "Maarif Politikaları, Maarif Şuraları ve Yeniden Büyük Türkiye" konulu sohbet programında konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Gündoğdu, Yeni Türkiye'nin, Büyük Türkiye'ye dönüşmesi çözüm sürecinin başarıya ulaşmasıyla mümkün olacağını söyledi.

Sohbet  programına sendika yöneticileri ve STK temsilcileri katıldı.

Gündoğdu, milleti hakim kılan yeni Anayasa ve Çözüm sürecinin başarıyla tamamlanması için konfederasyon olarak sorumluluk aldıklarını ve  mücadele ettiklerini de sözlerine ekledi. 

"Eğitim sistemini korkulardan arındırmalıyız"

Tek tip insan yetiştirme sürecinin maarif şuralarıyla (MEB şuraları) karşılarına çıktığını ve bu şuraların da son üç tanesine sendika olarak katıldıklarını belirten Gündoğdu, eğitimin özgür birey yetiştirmesinin öncelikle Anayasa'daki fırsat eşitliği şartının yerine getirilmesine bağlı olduğunu söyledi.

Son 1,5 yılda yaşanan gelişmeleri sendika olarak önemsemekle birlikte Türk eğitim sisteminde hala köklü sorunların olduğunu düşündüklerini ifade eden Gündoğdu, şöyle konuştu:

"Yeni Türkiye yolculuğunda eğitim sisteminin önünü kesen korkulardan birisi demokratikleşememe, ikincisi inanç hürriyetini tanımama, üçüncüsü ise ırk üzerinden ayrışmaya giderek devlet eliyle kafa tasçılık yapılması. Bu üç sorunu çözmeden, bu üç sorunun önündeki engelleri kaldırmadan eğitimden ve demokrasiden bahsetmek mümkün değil."

Gündoğdu, laikliğin Fransa'da din ile bilimin kavgası neticesinde ortaya çıktığını belirterek, "Oradaki laiklik, ateistin ateistliğinin, dindarın dindarlığının teminatı olan bir laiklik. Bazı Avrupa ülkelerde hem kilise hem de din eğitimi var. Bale eğitimi bile çok erkenden başlayabiliyor da din kültürü dersi 4. sınıfta başlar. Buna cevap aradık ama cevap bulamadık. Çünkü cevabı yok." diye konuştu.

"Eğitim sistemi reforme edilmeli"

Eğitim- Bir- Sen'in karma eğitime karşı olmadığını, karma eğitim mecburiyetine karşı olduğunu vurgulayan Gündoğdu, kaygılarını, telaşlarını ve faşizan yaklaşımlarını Atatürk'ten geçinerek millete dayatmaya devam eden bir kitlenin var olduğunu  belirterek,  “Geçmişiyle güçlü bağlar kurabilen, kadim medeniyet değerlerini taşıyabilen, bununla birlikte gelecek tasarımı yapma yeteneğine sahip, özgüveni yüksek bireylerin yetişmesine katkı sağlayacak demokratik zihniyet ve düşünce ortamı sağlanmalıdır. Eğitim sistemi reforme edilirken, değerlerimizle barışmayı, evrenselliğe yabancılaşmamayı esas alan bir yaklaşımla hareket edilmelidir. Eğitim sistemi, dayatma ve ideolojilerden arındırılmalıdır” dedi.

Gündoğdu, maarif (Milli Eğitim) politikasının tek tip insan yetiştirmeye dayalı olduğunu savunarak, şöyle devam etti:

"Korkak devletin korkusu, korktuğu vatandaşı kontrol altında tutma anlayışına dayalıdır. Esasında körü körüne itaat vardır. Kime itaat edileceğinden ziyade, nasıl itaat edileceğini içerir. Bu eğitim sistemi düşünmeyi, özgürlükçü olmayı, fert ve toplum olmayı engelleyen bir yaklaşımdır. İsyan değil ama, sivil itaatsizliğe bile müsaade etmeyen bir yaklaşımdır. Farklı bir cümle kuran çocuklarımızı 'Yeni bir icat çıkartma!' diyen bir bakış. Devlete göre insan, devlete göre toplum, devlete göre millet, bunlar eski Türkiye. Bunun yeni Türkiye'ye dönüşmüş hali, hepimizin büyük emeklerle desteklediği 2010 referandumuyla olmuştur."

Yeniden büyük Türkiye, çözüm süreci ve yeni anayasa

Gündoğdu, 2010 referandumunun milletin ülkesi ve devletiyle bölünmez bütünlüğünün başlangıcı olarak telakki ettiği için, "Yeni Türkiye" ifadelerini kullandığını belirterek, "Yeni Türkiye'nin, Büyük Türkiye'ye dönüşmesi çözüm sürecinin başarıya ulaşmasıyla Gündoğdu konuşmasında, milleti hakim kılan yeni Anayasa ve Çözüm sürecinin başarıyla tamamlanması için konfederasyon olarak sorumluluk aldıklarını, mücadele ettiklerini belirterek,  “Çözüm Süreci, kararlılıkla, ortak akılla sürdürülmeli, ideolojik ön kabullerden arındırılmış, bireyin devlete karşı özgürlüklerinin genişletilmesini sağlayacak yeni bir anayasa yazılmalıdır” dedi. (İLKHA)

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.