banner2
Öne Çıkanlar Urfa Haberleri urfada karantina uygulanan bölgeler Mehmet Yılmaz zireve YrdDoçDr Ahmet Baytak

Böyle fişleme görülmedi: İçki içirtmez, eşi türbanlı

Tümgeneral Yücel Ö'nün MİT ve emniyetten yararlanarak “Ev ve iş telefonlarını dinleyin” talimatı ise dudak uçuklattı. Savcılık, 28 Şubat'ın ‘telekulak ekibini' mercek altına aldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü 28 Şubat soruşturmasındaki şoke edici belgelere ulaşıldı.

Başsavcılığın soruşturma kapsamında incelediği belgeler arasından postmodern darbenin telekulak ve fiş ekibi çıktı. Buna göre Başsavcılığın masasındaki belgelerden, 28 Şubat sürecinde Genelkurmay Karargahı'nın MİT bölge temsilciliklerini ordu ve kolordu komutanlıklarının bulundukları yerlerde istihbarat merkezleri olarak kullandığı anlaşıldı. Karargahın talimatına uyan 3. Ordu Komutanlığı'nın 568 kişiyi 'irtica faal' listesi altında fişlediği belirlendi.

Bölgedeki vali, belediye başkanı, kaymakam ve savcıların yanı sıra müftü, milli eğitim müdürü, köy imamı, tarım müdürü, PTT müdürü, adliye yazı işleri müdürü, öğretim üyeleri, ilkokul müdürü, tapu müdürü, hemşire ve öğretmenlere kadar bir çok ismin fişlendiği anlaşıldı. Çok sayıda fişlemeye imza atan 3. Ordu Komutanlığı istihbarat merkezinin kayıt altına aldığı kişilerin karşısına "Nurcu, Fazilet Partisi taraftarı, dindar kimselere yakın durur, şıh kardeşidir, eşi tesettürlüdür, makam odasında namaz kılar, Milli Görüşçü'dür, Nakşibendi tarikatı üyesidir, başı açık olanlara kapanmaları için telkinde bulunur, Zaman Gazetesi'yle irtibatlıdır, İran yanlısıdır, eşi mesaide açık diğer zamanlar kapalıdır, irtica yanlısıyla dosttur, Sızıntı dergisi okur, içki içtirmez, sekreteri tesettürlüdür, belediye başkanıyla içki içilen yerlere ruhsat vermez, tutucu muhafazakardır, sosyal etkinliklere katılmaz" şeklinde notlar düştüğü görüldü. Müftüler bile eşi başörtülü olduğu gerekçesiyle fişlendi.

EL YAZILI GİZLİ EMİRLE DİNLEME TALİMATI

Genelkurmay'ın iç tehdit diye ürettiği 'irtica' konusundaki 'gizli' yazışmaları 1995 yılında el yazısı ile yaptığı ortaya çıktı. Dönemin İstihbarat Başkanı Hava Tümgeneral Yücel Ö. imzalı 'Gizli' belgede, "İç tehdit" konulu yazışmaların (fişlemelerin) el yazısı ile yazılarak gönderilmesi isteniyor. Belgede, "Bu yazışmalara 'Gizli Kişiye Özel' gizlilik derecesi verilecek, bu hususlardaki uygulama emirleri el yazısı ile yazılarak gönderilecektir. Kontrollü evrak gibi çok sıkı takip ve muhafaza edilecek, fotokopi ile çoğaltılmayacak, bilmesi gerekenlerin dışındaki hiçbir personelin nüfuz etmesine imkan verilmeyecektir" deniliyor.

EŞLERİNİ TAKİP EDİN

Ayrıca yıllardır istihbarat paylaşımı konusunda aralarında sorun olduğu gündeme getirilen TSK, MİT ve Emniyet'in 1995 yılında birlikte hareket ederek dindarları teknik takibe aldıkları anlaşılıyor. Tümgeneral Ö. imzalı 'Gizli' emir belgesinde, şu ifadelere yer veriliyor:

"Personelin de ev ve iş telefonları MİT Bölge Temsilcilikleri ve Mahalli Emniyet Makamları ile gerekli koordinelerde bulunularak, dinletileceklerdir. Aktif sakıncalı ve şüpheli personel mümkün olduğu müspette düşük sicil verilecektir. Askerlik terbiye ve nezaket kuralarına uymayan en küçük hareket ve davranış disiplinsizlik olarak telakki edilecek ve disiplin amirlerinin yetkileri dahilinde cezalandırılacaktır. Eş ve çocuklarının giyinişlerine dikkat edilecek. Eşleri ve çocukları belli bir ideolojiyi temsil edecek şekilde giyinen personel uyarılacaktır. Bu personelin eş ve çocuklarının faaliyetleri, uyarılara uyup uymadıkları takip edilecektir."

28 Şubat soruşturmasını yürüten savcı Mustafa Bilgi darbenin telekulak ekibini mercek altına aldı. Soruşturma kapsamında 28 Şubat'ın asker, MİT ve emniyetin telekulak ekibinin önümüzdeki günlerde ifade vermesi bekleniyor.

"MUHAFAZAKAR TAKİYE YAPAR"

İşte listededeki ilginç fişleme notları:

Erzincan Valisi: Muhafazakar, takiyye yapar. İçki ruhsatı verdirmez.

Erzurum Valisi: İçki içirtmez. Sekreteri tesettürlüdür. Belediye Başkanıyla birlikte içki ruhsatı vermez

Iğdır Valisi: Türbana müsaade etti. Nurcudur.

Gümüşhane Valisi: Eşi türbanlıdır. MGK kararlarının uygulanmasında yazı yazmakla yetindi. Takip ve kontrol etmedi. Hassasiyet göstermedi.

Solhan Kaymakamı: FP tutum ve davranışlarında Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. : Nurcu. Kırkıncı Grubu. Üniversitede irticai kesimi kayırmakta. Kadrolaşmaya göz yummaktadır.

Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof: İrticai kesimi kayırmakta. Kadrolaşmaya göz yummakta.

Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Prof.: Nurcu. Üniversitede İrticai kesimi kayırmakta. Kadrolaşmaya göz yummaktadır.

Fırat Üniversitesi Rektörü: İrticai faaliyetlere şahsi menfaatleri uğruna ödün verdi.

Erzurum Narman Müftüsü: Eşi Türbanlı. Tarikatçı olabilir (Süleymancı)

Erzurum Karayazı Müftüsü: Eşi türbanlıdır. FP yanlısıdır. Erzurum

İspir Müftüsü: Eşi başörtülü, kendisi antilaik. Adıyaman'daki şeyhe gidilmesi için öncülük yapar.

Ardahan Müftüsü: Eşi başörtülü. Aşırı dinci.

Ardahan Hanak Müftüsü: Eşi başörtüsü takar. Kendisi antilaik görüşlüdür.

Bayburt Belediye Başkanı: TSK'ya olumsuzdur. Eşi türbanlıdır

Bingöl Belediye Başkanı: Refah Partisi yanlısıdır. İrtica yanlısı Marmara FM'in sahibidir.

Elazığ Belediye Başkanı: Eşi tesettürlüdür.

Erzincan Belediye Başkanı: Eşi başörtülüdür. MHP'nin radikal kanadı

Erzurum Belediye Başkanı: Eşi tesettürlü. Sosyal etkinliklere katılmaz. FP Kadın Kolları üyesidir.

Sivas Belediye Başkanı: Nakşi Şeyhi.

Ağrı Belediye Başkanı: Milli Görüşçü, Sosyal Etkinliklere katılmaz. Alternatif etkinlik düzenler.

Kaynak: Bugün

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.