banner2
Öne Çıkanlar cumhurbaşkanı erdoğan Batman Haliliye Belediyesi Nihat Çiftçi ABD

24.467 ABONE HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Söz konusu bu mücadele çerçevesinde Dicle EDAŞ tarafından son bir yıl içerisinde 24.467 abone hakkında kaçak elektrik kullandıkları gerekçesi ile Cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunuldu. Suç duyurusu sonrasında mahkemelerde görülen davalarda,şimdiye kadar 2.500’ü aşkın aboneye ‘kaçak elektrik kullanmak’ ve ‘mühür bozmak’ gibi suçlardan ötürü ya para, ya da hapis cezası verildi.

SUÇ DUYURULARININ İLLERE GÖRE DAĞILIMI
Dicle EDAŞ(Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi) hukuk bürosundan alınan bilgilere göre, 6 ilde toplam 24.467 olan suç duyurularında ilk sırası Şanlıurfa aldı. Bu kentte kaçak elektrik kullandıkları için haklarında suç duyurusunda bulunulanların sayısı, 6 ilin toplamının yaklaşık yarısını oluşturdu. Şirket avukatları, son bir yıllık süre içerisinde Şanlıurfa genelinde kaçak elektrik kullandıkları saptanan toplam 12.200 abone hakkında savcılıklara suç duyurusunda bulundu. Bu kenti 6.081 abone hakkında yapılan suç duyurusu ile Batman, 4.424 abone hakkındaki suç duyurusu ile Diyarbakır izledi. Dicle EDAŞ hukuk bürosu avukatları, Mardin’de 964 abone, Siirt’te 501 abone ve Şırnak’ta da 297abone hakkında kaçak elektrik kullanmaktan ötürü savcılıklara suç duyurusunda bulundu.

KAÇAK ELEKTRİĞE HÂLA HAPİS CEZASI VAR
Dicle EDAŞ avukatları, daha önceki yıllarda Türk Ceza Kanunu’na göre kaçak elektrik kullanmanın ‘hırsızlık’ olarak sayıldığını ve ve bundan dolayı çok kişinin hapis cezası aldığını hatırlattılar. Avukatlar, her ne kadar kaçak elektrik kullanma Ceza Kanunu’nun 163. maddesine sonradan eklenen bir fıkra ile ‘Karşılıksız yararlanma’ suçuna dönüştürülmüş olsa da, bunun sonucunda hâlâ hapis cezasının olduğunu bilmeleri konusunda aboneleri uyardı.

Hukuk Müşavirliği avukatları konuyla ilgili konuşurken, ‘’Bu kapsamda karşılıksız yararlanma suçunun sabit olması halinde kaçak elektrik kullanan kişiler hakkında mahkemelerce 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilmektedir.Suçun tekrarında ise, hükmün açıklanması kararı kaldırılmakta ve hapis cezası uygulanmaktadır. Ancak savcılık aşamasında borcun ödenmesi halinde savcılıkça takipsizlik kararı verilebilmektedir.
Asliye ceza mahkemelerinde yargılanma aşamasında ise borcun ödenmesi halinde hükmün açıklanması geriye bırakılabilmektedir.Bu suçun birden fazla işlenmiş olması halinde ise hem önceki karar kaldırılmakta, hem de tekerrür maddeleri uygulanarak artırımlı cezalar uygulanmaktadır.’’ dediler.

2.500’Ü AŞKIN ANONEYE PARA YA DA HAPİS CEZASI
Dicle EDAŞ avukatları, elektrik sayaçları ile oynanması ya da mührün kırılması halinde abonelerin kaçak elektrik kullanmanın yanı sıra, Türk Ceza Kanunu’nun 203. Maddesi’nde düzenlenen ‘Mühür bozma’ suçunu da işlemiş olacağına dikkat çekerek, şöyle dediler:
‘’Elektrik sayacını bozan yada mührünü kıran kişi hakkında,bunun yanı sıra ayrıca kaçak elektrik kullanmak suçundan 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası uygulanabilmektedir. Nitekim Dicle EDAŞ tarafından elektrik dağıtım hizmeti verilen 6 ilde yaklaşık 2.500’ü aşkın aboneye kaçak kullanım ve mühür bozma gibi suçlardan dolayı mahkemeler tarafından değişik sürelerde hapis ve değişik miktarlarda para cezası verildi.’’

9.766 ABONE HAKKINDAKİ SORUŞTURMA SÜRÜYOR
Dicle EDAŞ hukuk bürosundan alınan bilgilere göre, haklarında kaçak elektrik kullandıkları için suç duyurusunda bulunulan 24.467 aboneden 9.082’si hakkında, tüketim bedelleri göz önünde bulundurularak uygulanan cezai bedelleri ödedikleri için ilgili Cumhuriyet savcılıklarınca takipsizlik kararı verildi.

Haklarında suç duyurusunda bulunan abonelerden geriye kalan 5.619’si hakkında ise asliye ceza mahkemelerinde dava açılırken, bu abonelerle ilgili yargılama süreci devam ediyor. Bunların dışında kalan 9.766 abone ile ilgili olarak da savcılık soruşturması halen devam ediyor.
Dicle EDAŞ’ın elektrik dağıtım hizmeti verdiği Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak’ta kayıp kaçak oranı yaklaşık yüzde 75 düzeyinde bulunuyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.