banner2
Öne Çıkanlar Urfa Haberleri Kenan Poleo Şanlıurfa Balıklıgöl Urfa Haber Atacan Öztürk (Boluspor)

TÜRKTOB 7. Olağan Genel Kurulu yapıldı.

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Genel Kurulu'na TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı İbrahim Yiğit, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü (BÜGEM) Mevlüt Gümüş, TÜRKTOB'a bağlı Alt Birliklerin yöneticileri ile delegeleri ve sivil toplum örgütleri katıldı.

Divan Başkanlığını Doç.Dr. Seydi Ahmet Bağcı’nın yaptığı genel kurulun açılış konuşmasını TÜRKTOB Başkanı Yıldıray Gençer yaptı.

Gençer, 5553 sayılı Tohumculuk Kanunu'nun yürürlüğe girmesinin sektör adına bir milat olduğunu, kanun gereği kurulan Türkiye Tohumcular Birliği ve bağlı alt birliklerle sektörün tek çatı altında yapılanmasını tamamladığını söyledi.

Sektörün daha hızlı yol alabilmesi için Tohumculuk Kanunu'nda bazı maddelerin değişmesi gerektiğini ve bu konuda ki raporların ilgili tüm mercilere ulaştırıldığını aktaran Gençer, sonuç almak için çalışmalara devam edileceğini belirtti.  

''Üretim ve ihracat artıyor, hedeflerimiz büyüyor''

''Şu anda dış ticaret dâhil olmak üzere tohum ticaret hacmimiz 1 milyar dolar civarında. Dünya'da ilk on ülke içerisindeyiz. Bu konudaki hedefimiz ilk üç ülke arasına girmektir.'' şeklinde konuşan Gençer, 74 ülkeye 150 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek bir başarı hikâyesi yazdıklarını kaydetti.

Gençer, ''Sadece 2013 yılının ilk 9 ayı ile 2014 yılının ilk 9 ayını karşılaştırdığımızda bile görüyoruz ki, ihracatımız yüzde 35 artmış. Ekonomi Bakanlığı ile yürüttüğümüz projeler çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz uluslararası çalışmalarla, geçen yıla oranla bu yıl birçok ülkeye yaptığımız ihracat % 200-300 oranlarında artırmıştır.'' dedi.

 ''Tohumculuk sektörü olarak şimdi tüm Alt Birliklerimizle birlikte daha fazla çalışmanın, daha fazla üretmenin, daha fazla istihdam sağlamanın, daha fazla yatırım ve ihracat yapmanın zamanıdır.'' diyen Gençer, yurt içi sertifikalı tohum üretimindeki artışa da dikkat çekerek, ''Sertifikalı tohumluk üretimimiz 743 bin tona çıktıBu rakam son 11 yılda yüzde 412 artış anlamına geliyor. Önümüzdeki yıllarda bu rakamı 1 milyon tona çıkaracağız.’’ şeklinde konuştu.

''Ülkemiz kaynaklarını en verimli şekilde üretime dönüştürüyoruz''

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü (BÜGEM) Mevlüt Gümüş ise, dünyadaki açlık, yetersiz ve dengesiz beslenme sorununa dikkat çekti. Birim alandan daha çok ve daha kaliteli tarımsal ürün üretiminin şart olduğunu anlatan BÜGEM Genel Müdürü Mevlüt Gümüş, ''Biyolojik çeşitlilik açısından dünyanın en zengin ülkesiyiz, dünyadaki 8 gen merkezinin 3'ünün kesiştiği tek ülke Türkiye'dir, bu sadece övünç kaynağımız değil, hareket noktamız olmalıdır. Bakanlık olarak bu avantajı üretime dönüştürmek için çalışıyoruz'' dedi.

Türkiye'nin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen teşvik ve desteklerle dünyanın 7. büyük tarım ülkesi olduğunu, 77 milyonun gıda ihtiyacını karşıladıklarını, 197 ülkeye 1660 çeşit ürün ihracatı yaptıklarını açıklayan Gümüş, 2003-2013 yılları arasında tarıma 60 milyar lira destek verdiklerini söyledi.   

Tohumun üretimi doğrudan etkileyen temel bir girdi olduğunu, azalan tarım topraklarının, birim alandan daha fazla ürün alma gerekliliğinin ve değişen gıda güvenliği anlayışının tohum ve tohumculuğun önemini artırdığını açıklayan Gümüş, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının tohumculuk konusunda yaptığı çalışmalara değindi.

Gümüş, '' Bugün dünyada sertifikalı tohum nasıl üretiliyorsa, ülkemizde de aynı sistemle üretilmektedir. Ülkemiz tohum ıslahı, bitki sağlığı, sertifikalı tohum üretimi ve ticareti konularında kurallar koyan uluslararası kuruluşların üyesidir. Tohumlarımız uluslararası kurallara uygun şekilde etiketlenerek piyasaya arz edilmektedir.'' dedi.

''Tohumculuk sektörünün meslek örgütleri ile gelişmesine önem veriyoruz''

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının politikaları ve desteklemeleri ile son yıllarda tohum üretimi ve ihracatında çok büyük artışlar kaydedildiğini, sertifikalı tohum kullanan 939 bin çiftçiye 2005 yılından bugüne kadar yaklaşık 511 milyon lira, sertifikalı fidan ve fide kullanarak bağ - bahçe tesis eden 65 bin çiftçiye ise 276 milyon lira destek verildiğini kaydeden Gümüş, sertifikalı tohumluk üretiminin yetersiz olduğu bazı türlerde 2008 yılından itibaren yurt içinde tohumluk üretip sertifikalandıran özel sektör tohumculuk kuruluşlarına toplam 151,5 milyon lira destekleme ödemesi yapıldığını açıkladı.

''Tohumculuk Kanunu'nda istenilen değişiklikler yapılacak''

TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı İbrahim Yiğit ise tarım sektörünün tüm dünyada her zamankinden daha çok gündemde olduğunu ve tarım topraklarının doğru kullanımı, arazi toplulaştırması, verimli sulama yöntemlerinin geliştirilmesini çok önemsediklerini söyledi.

5553 sayılı Tohumculuk Kanunu'nun, kanun tasarı aşamasındayken yapılan eleştirilerin tam aksine tohumculuk sektörünü geliştirdiğini, TÜRKTOB'un ve Alt Birliklerin bu kanun ile çok önemli çalışmalar yaptıklarını ifade eden İbrahim Yiğit, ''Verimli üretim için sağlıklı, kaliteli, sertifikalı tohum üretmek şarttır. Bu şartı en iyi şekilde yerine getiriyorsunuz. Islaha, Ar-Ge'ye daha çok önem vermeliyiz. Teknik eleman eksikliğini gidermeliyiz. Bunu hep birlikte başaracağız.'' dedi.

5553 Sayılı Tohumculuk Kanunu'nun değiştirilmesi istenilen bölümleri konusunda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile gerekli görüşme ve hazırlıkların yapıldığını kaydeden İbrahim Yiğit, Tohumculuk Kanununun kısa zamanda revize edileceğini belirtti.

Türkiye Tohumcular Birliğinin Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurullarına aday olan delegelerin tespit edilmesinden sonra ikinci gün seçimler yapıldı.   

Seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre; TÜRKTOB Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu; Yıldıray Gençer, Vehbi Eser, Ayhan Bilgin, Tuncer Astar, Mehmet Köse, Gürsel Tanrıver ve Savaş Akcan. (İLKHA)

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.