banner2
Öne Çıkanlar PTT 1. Lig Batman İzmir Taş Tepeler Kahramanmaraş Kurtuluş Spor

SP, ABD'nin azınlıklara gizli eğimini

Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş şok bir belge açıkladı. Kurtulmuş; İstanbul'daki dini azınlıklara ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu tarafından, ilgili kurumların bilgisi dışında güvenlik eğitimi verildiğini açıkladı. Kurtulmuş; "ABD İstanbul Başkonsolosluğu, İstanbul'daki hangi dini azınlıklara, hangi gerekçelerle, hangi kapsamda, hangi konuları içeren bir güvenlik eğitimi vermiştir? Bunu bilmek 72 milyonun hakkıdır" dedi.

İl başkanları ve İl müfettişleri toplantısında konuşan Prof. Numan Kurtulmuş,  ABD Dışişleri Bakanlığına bağlı olarak çalışan, ‘İnsan Hakları ve Demokrasi Bürosu' tarafından hazırlanan bir raporda,  "ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu tarafından İstanbul'da bulunan dini azınlıklara ‘Genel Güvenlik Stratejisi çerçevesinde güvenlik eğitimi sağlandığı" ifadesinin yer aldığını açıklayarak şunları söyledi:

"Türkiye ile ilgili olarak hazırlanan, 26. 10. 2009 tarihli ve ‘Din özgürlükleri' başlıklı bu raporda açık bir şekilde ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu tarafından İstanbul'da bulunan dini azınlıklara ‘Genel Güvenlik Stratejisi çerçevesinde güvenlik eğitimi sağlandığı ifade ediliyor. Bu ne demektir? Bunun üzerine İstanbul il teşkilatımız İstanbul valiliğine bir yazı yazıyor. Valilikten konuyla ilgili bilgi istiyor; ‘Söz konusu eğitimden valiliğinizin haberi var mıdır? Eğitimin gerekçesi, içeriği, süreci ve katılımcıları kimlerdir? Eğitimde partner kuruluşlar var mıdır? gibi sorular soruyor. Gelen cevap ne? Çok ilginç, İstanbul valiliğinin 6 Ocak 2010 tarihinde yazmış olduğu cevabi yazıda aynen şöyle deniyor;  ‘konu ile ilgili olarak yapılan inceleme ve araştırma neticesinde belirtilen eğitimle ilgili olarak valiliğimizin ve il emniyet müdürlüğümüzün ilgili kısımlarına her hangi bir müracaat olmadığı gibi valiliğimizin ve emniyet müdürlüğümüzün konu ile ilgili herhangi bir ilgi ve bilgisi bulunmamaktadır. Cevap bu. Yani valiliğin, emniyetin bilgisi yok. Şimdi buradan kamuoyu vasıtasıyla İçişleri ve Dışişleri Bakanlığı'na bir sorumluluk olarak bu konuyu tevdi etmek bizim vazifemizdir. Böyle bir konuya muttaki olduktan sonra bunun üzerine gidilmesi lazım. ABD İstanbul Başkonsluğu, İstanbul'daki hangi dini azınlıklara, hangi gerekçelerle, hangi kapsamda hangi konuları içeren, bir güvenlik eğitimi vermiştir? Bunu bilmek 72 milyonun hakkıdır."

KURTULMUŞ DARBELERE KARŞI ÇIKTI

Saadet Partisi(SP) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, darbe planlarına karşı sert çıktı. Türkiye'nin artık darbe dönemlerini geride bıraktığını vurgulayan Kurtulmuş, "Tüm siyasi partiler Türkiye'yi darbelerden kurtarmak, darbe tartışmalarını ülke gündeminden çıkarmak için ortak çalışmalıdır. Sadece sözde değil ortak bir çalışma zemini oluşturulmalıdır." dedi.

Kurtulmuş, partisinin il başkanları ve il müfettişleri toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kurtulmuş, Ergenekon davası ve Balyoz darbe planlarına karşı konuşan tek parti olduğunu iddia etti. Türkiye'nin Parlamento'nun üzerinde bir güç olmadığını ortaya koyacak yeni bir siyasal yapılanmaya ihtiyacı olduğunu belirterek, "Ergenekon davası ve Balyoz darbe planı hakkında fikir beyan eden tek parti Saadet Partisi'dir. Darbe söylentilerinden siyasi polemik yerine, Türkiye'de bir daha siyasal yapının önünün kesilmeyeceği yeni bir siyasal yapılanmanın eylem planını zorunlu görmektedir. Tüm siyasi partiler ortak bir deklarasyon yayımlayarak Parlamento'yu ve millet egemenliğini her şeyin üstünde tuttuklarını, Parlamento ve millet egemenliğine karşı yapılacak olan her türlü olağan dışı müdahaleye karşı tek yumruk olarak, tek vücut olarak, millet adına karşı çıkacaklarını hep birlikte deklare etmelidirler. Tüm siyasi partiler Türkiye'yi darbelerden kurtarmak için, darbe tartışmalarını ülke gündeminden çıkarmak için ortak çalışmalıdır, sadece söz değil ortak bir çalışma zemini oluşturulmalıdır." şeklinde konuştu.

SP lideri, yeni bir anayasa değişikliğinin şart olduğunu ifade etti. Bunun Parlamento'nun ve iktidarın boynunun borcu olduğunu ileri süren Kurtulmuş, "Yeni çağdaş katılımcı bir anayasa değişikliği için düğmeye basılmalıdır. Bu anayasayı değiştirmek bu parlamentonun ve bu iktidarın boynunun borcudur. Saadet Partisi olarak yeni anayasa değişikliği konusunda destek olmaya hazırdır. Anayasa değişikliği konusunda toplumda mutabakat vardır millet yeni anayasa değişikliğini beklemektedir." ifadelerini kullandı.

Siyasi Partiler Yasası'nın da değişmesi gerektiğini söyleyen Kurtulmuş, şöyle konuştu: "Siyasi Partiler Yasası, Seçim Yasası değişmelidir. Bir yeniden yapılandırma ve köklü değişim zorunludur. Bu prensiplerde hakkaniyeti sağlamak ve özgürlükleri sağlamak olmalıdır. Siyaset ve siyasete yapılan müdahaleler sadece darbeler yoluyla Parlamento'nun kapatılması ya da 28 Şubat ve 27 Nisan'da olduğu gibi postmodern birtakım müdahalelerle siyasetin önünün kesilmesinden ibaret değildir."  Haber 7

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.