Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
İbrahim AKBAŞ

Osmanlıca Eğitim Gerekli midir?


İbrahim AKBAŞ
9 Aralık 2014 Salı 14:59

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde 19. Eğitim Şurası Antalya’da gerçekleşti. Şurada 172 maddelik tavsiye kararı çıkmış, ancak gündeme damgasını vuran Osmanlıca dersinin zorunluluğu olmuştur.
Bana göre bu dersin ihtiyaç olmasından çok yeni bir gündem yaratarak toplumun dikkatini dağıtmak ve özellikle muhafazakar kesimin yine dini ve örfi duygularıyla oynamaktır. Ben Osmanlıca yazmayı da okumayı da biliyorum. Osmanlıcanın öğretilmesine de kesinlikle karşı değilim. Bilakis Osmanlıca ve Kuranı-i Kerim derslerinin öğretilmesinden yanayım. Ancak Eğitimin yüzlerce önemli ve çözümsüz sorunları varken Osmanlıcaya takılmaya karşıyım.
Şura kararlarına bakıldığında mevcut sorunlardan uzak tamamen gereksiz konular hakkında tavsiyelerde bulunulduğu görülmektedir. Bizim gördüğümüz sorunlardan bazıları;
Okullarda güvenlik ve temizlik sorunu had safhada (Bazı özel okullar hariç),
Zorunlu eğitimden dolayı yüzlerce madde bağımlısı ve okul okumak istemeyen gençler hem öğrenci, hem de öğretmen için tehdit oluşturmaktadır.
Uyuşturucu madde satışı okul önlerinde açıkça yapılmaktadır.
Özellikle Liselerde Devletin dağıttığı kitaplar neredeyse rafa kaldırılmış ve hep kaynak kitaplar alınmak suretiyle eğitim devam etmektedir.
Öğretmen yetersizliğinin yanı sıra bir o kadarda atama bekleyen öğretmen sorunu masada bekletilmektedir.
Eğitimin kalitesi her geçen gün düşmektedir.
Okur- yazar oranını yüksek tutmak için sınıf tekrarını kaldırmak eğitimin kalitesini düşürmüştür.
Aynı kalitede eğitim almayan insanların aynı sınava tabi tutularak yarıştırılması zaten başlı başına bir adaletsizlik olarak devam etmektedir.
İngilizce eğitim yapan okulların dışında hiçbir Devlet okulunda İngilizcenin öğretilemediği gerçeği göz ardı edilmektedir.
Burada daha çok problem sayabiliriz. Bu önemli konulardan ziyade şurada bazı derslerin birbirinden ayrılması, birleştirilmesi ve isminin değiştirilmesi gibi konular ele alınmıştır. Şuraya katılanların halkın içinden gelmediği halkın ve eğitimin temel sorunları hakkında pek de haberdar olmadığı anlaşılmaktadır. Bunların sadece işin teknik konularını ele aldığı görülmektedir.
Oysa okul sadece fen bilimleri öğrenme yeri olmamalı. Öğrenci; Din Kültürü ve ahlak bilgisi, beşeri münasebetler ve toplumsal değerleri öğrenmeli ki özlenen yeni nesil yetiştirilsin.


YORUMLAR
 • yorum2014-12-22 15:29:41Abdullah Barış

  İbrahim bey ilkdefa yazınızı okudum . Düşüncelerinize tamamen katılıyorum.Teşekkürler....

 • yorum2014-12-10 14:34:22AHMET YILDIRIM

  İbrahim bey, sürekli olumsuz yanlarını dile getirmişsiniz. Uyuşturucudan bahsediyorsunuz vs. osmanlıca dilinin (bu dilden anlıyorsunuz zaten) asıl hedefi dikkat ederseniz sadece arapçadan ibaret değildir. türkçe'de kullanılan kelime hazinesinin büyük çoğunluğu zaten arapça, fars...vs. asıl amaç ortak bir dille bu bölgeyi bir arada bulundurmaktan geçer.

 • yorum2014-12-09 15:41:28Hasan KILIÇ

  çok güzel bir yazı olmuş,tebrikler başarılar.

 • yorum2014-12-09 15:39:58Ö.A

  Üstadım tespitleriniz yerinde,tamamiyle gündem değiştirmeye yönelik bir çalışma gibi görüyorum.

Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com