Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Siyaset Önen; Öğretmenlerimiz başımızın tacı

Önen; Öğretmenlerimiz başımızın tacı

Giriş Tarihi: 23 Kasım 2010 Salı 10:34
Önen; Öğretmenlerimiz başımızın tacı

AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve Asya Parlamenterler Asamblesi Türk Gurubu (APA) Başkanı Şanlıurfa Milletvekili Abdülkadir Emin Önen, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

     Bütün Öğretmenlerin Öğretmenler Gününü kutladığını belirten AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Şanlıurfa Milletvekili Abdülkadir Emin Önen, “Bilindiği gibi  Türkler, ilk önceleri Göktürk ve Uygur alfabelerini kullanmışlardır. 8. Yüzyıldan itibaren, İslamiyet’in kabul edilmesiyle birlikte Uygur alfabesi bırakılarak Arap alfabesine geçilmiştir. Kurtuluş Savaşını kazandıktan sonra, 29 Ekim 1923te Cumhuriyeti kuran Mustafa Kemal Atatürk askeri, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda birçok yeniliği başlatmıştır. Bu yeniliklerden biri de, 1 Kasım 1928 tarihinde çıkarılan 1353 sayılı kanunla Arap alfabesi yerine Latin alfabesinin kabulü olmuştur. Bu tarihten itibaren yeni harflerin öğrenilmesi ve okur-yazar sayısının artırılması konusunda büyük bir seferberlik başlatılmıştır.

24 Kasım 1928 tarihinde açılan Millet Mekteplerinde yaşlı, genç, çocuk, kadın herkese yeni harflerle okuma yazma öğretilmiştir. Millet Mekteplerinin açılışı ve Atatürkün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Atatürke ‘Başöğretmen’ unvanı verilişinin 82. ve bu günün öğretmenler günü olarak kutlanmaya başlanmasının 29. yılı. 24 Kasım Öğretmenler Günü, Öğretmenlerimizin günü. Öğretmenlerimiz başımızın tacı” dedi.

     Öğretmenlere seslenen Milletvekili Emin Önen, “Çok özel, çok yüce bir mesleğin sahibisiniz. Bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar saygın. Sevgi ve fedakârlık mesleği. Sınırları okul ve sınıf duvarlarıyla çizilemeyecek, zil ile başlayıp bitmeyecek kadar ağır bir sorumluluk gerektiren kutsal bir görev. Bu mesleğin tarih boyunca da böyle görüldüğünü, ‘Bilgelik mesleği’ olarak kabul edildiğini, değerinin ve öneminin her dönemde vurgulandığını biliyoruz.

Atatürk diyor ki; ‘Dünyanın her yerinde öğretmenler toplumun en özverili ve en saygıdeğer öğeleridir.’ Yüzyıllar öncesinde Diyojen, ‘Yeryüzünde öğretmenlikten daha şerefli bir meslek tanımıyorum’ demiştir. Socrates ise, öğretmenin ve öğretmenliğin önemini, ‘Dünyada her şeye değer biçilebilir, ama öğretmenin eserine değer biçilemez. Çünkü onun eseri hem her şeydir hem de hiçbir şeydir.” diye belirtmektedir.

Hz. Ali, öğretmenliğin paha biçilmez değerini en kısa ve etkili biçimde, “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ diyerek ifade etmektedir. Bende bir öğretmen çocuğu olarak, aynı duygu ve düşünceleri paylaşıyorum. Bu değer ve önem sizlerin de bildiği gibi duygu ve düşünce düzeyinde kalmıyor, hizmetlerimize yansıyor. Hükümet olarak da öğretmenlerin özlük haklarının, sosyal statülerinin yükseltilmesi, eğitim - öğretim konuları öncelikli hedeflerimiz arasında. Kamuoyu da aynı duyarlılığı gösteriyor. ‘Eğitime % 100 destek’ kampanyasında ve ‘Haydi Kızlar Okula’ Kampanyasında açıkça görüldüğü gibi halkımızın desteğiyle ve siz öğretmenlerimizin doğru yönlendirmeleriyle başarılı oluyoruz ve olmaya devam edeceğiz inşallah.

Bu vesileyle emekli Öğretmen olan babam Mehmet Salih Önen ile bütün öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü candan kutluyorum. Ebediyete intikal etmiş bütün öğretmen ve eğitimcileri rahmetle anıyor, ailelerimiz, çalışma arkadaşlarımız ve öğrencilerimizle daha mutlu, başarılı ve huzurlu nice yıllar diliyorum. Siz yalnızca 24 Kasım’larda değil her zaman değerlisiniz ve öyle kalacaksınız. Büyüyen her fidanda, açılan her çiçekte kokunuz, geçmişte ve gelecekte iziniz var. Fedakâr öğretmenlerimiz, bilim ve aklın ışığında, sevgi dolu yolunuz açık olsun” diye konuştu.

Müslüm Abacı / www.balikligol.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

MEB Referandumda görev alacaklara eğitim verecek

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com