Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Güvenç, Hiç kimsenin hayatına müdahale hakkımız yoktur

Güvenç, Hiç kimsenin hayatına müdahale hakkımız yoktur

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolaysıyla Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, İl İnsan Hakları Kurulu heyetini Şanlıurfa Valiliği Şeref Salonunda kabul etti.

Giriş Tarihi: 11 Aralık 2012 Salı 10:57
Güvenç, Hiç kimsenin  hayatına müdahale hakkımız yoktur

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü ve Haftası münasebetiyle Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere Vali Güvenç’e hediyelerini verdi.

 

Burada bir konuşma yapan Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, devletin görevinin insanı yüceltmek olduğunu söyleyerek, “Bize göre devletin gayesi insanı yüceltmek, mutlu etmektir. İnsan eksenli bireyin mutluluğunu, her bakımdan gelişimini hedef alan bir yönetim anlayışımız var. İnsan söz konusu olunca tabii ki en başta gelen yaşam hakkıdır, hayat hakkıdır. Bunun korunması çok önemlidir. Bizim coğrafyamızda maalesef kötü bir gelenek kan davaları, töre cinayetleri çok bulunmaktadır. Bunun ortadan kaldırılması için hepimizin kurul olarak belediye olarak, sivil toplum kuruluşları, aydınlar beraber mücadele etmemiz gerekir. Her geçen gün bölgemizde kabul edilemeyecek şekilde kötü haberler çıkıyor. Bu bazen Şanlıurfa’dan oluyor bazen Van’dan oluyor. Ama bunları bir şekilde ortadan kaldıracağız. Hiç kimsenin başkasının hayatına müdahalesine toplum olarak izin vermememiz gerekiyor. Çünkü hiç kimsenin başkasının hayatına el atma özgürlüğü ve el atma hakkı yoktur. Hep beraber bu bilince ulaşmamız lazım. Okullarımızda bunların çok iyi anlatılması lazım, ailelerimize bunların çok iyi anlatılması lazım, bu sorunların üstesinden gelmek için” dedi.

 

Bireyin yaşam hakkının yanı sıra insani haklarının da Anayasa’da güvence altına alındığını ifade eden Vali Celalettin Güvenç, “Anayasamızda da güvence altına alınan din ve vicdan özgürlüğü, ifade hürriyeti, seyahat özgürlüğü gibi birçok temel haklar insan hakları sözleşmesinde yer aldığı gibi anayasamızda yer almıştır. Devlet olarak bunların takipçisiyiz. Her insanın bu haklardan eşit bir şekilde objektif bir şekilde yararlanması için her türlü tedbiri almaktayız. Çağımıza birey hakları çağı da diyebiliriz. Bireyin öne geçtiği insanın, öne geçtiği yönetim anlayışları şu anda dünyada dalga dalga yayılmaktadır. Bunu başaranlar vatandaşı bireyi mutlu eden devletler yükselen devletlerdir. Geleceği yakalayan devletlerdir. Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak da biz de bunun peşindeyiz, bunun için çalışıyoruz. Asıl olan millettir, asıl olan Vatandaştır, asıl olan ferttir diyoruz. 74 milyon insanımızın tamamının her türlü insan hakkından yararlanmasını, doya doya faydalanmasını hedef olarak önümüze koyduk” diyerek konuşmasını sürdürdü.

 

Vali Güvenç, bunun önündeki yasal engellerin kaldırılması için yeni anayasa çalışmalarının devam ettiğini vurgulayarak, “Hepsinden önemlisi kamuda, devlette, yönetimde yaşanan devrim niteliğindeki anlayış değişikliğidir. Artık devlet vatandaşını kucaklamakta, vatandaşının görüşlerine değer vermektedir. Bu hayırlı güzel bir süreçtir. Bu mutlu vatandaşlar topluluğunu oluşturacağı gibi ülkemizde birlik beraberliği de geliştirecek, perçinleyecektir. Mutlu, insan haklarını eksiksiz yaşayan bireylerden oluşan toplumumuzda, daha sağlıklı daha geleceğe güvenle, inançla, ümitle bakan bir ülke olacaktır. Bunu sağlamakta hepimizin bilinçli bir şekilde mücadelesiyle, bir araya gelmesiyle olur. Ben kurul üyelerimizle burada yürekten kutluyorum. İyi bir sene diliyorum kan davasının, töre cinayetinin, olumsuz haberlerin olmadığı bir Şanlıurfa bir Türkiye temenni ediyor” dedi.

 

Konuşmasının ardından 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolaysıyla yapılan resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler veren Vali Güvenç, öğrencilerin dereceye girdiği resim çalışmalarını inceleyip şiirlerini dinledi.

 

Vali Güvenç’in yanı sıra programa Vali Yardımcısı Soner Zeybek, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Aydın, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Pala ve il insan hakları kurulu üyeleri katıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz

Birecik'te Sahnelendi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com