Advert
Advert
Advert

Facebook, iOS İçin Görme Engellilere Fotoğrafları Anlatan Facebook Hizmeti Kullanıma Sunuldu

Popüler sosyal medya platformu olan Facebook bir yeniliği daha kullanıcıların hizmetine soktu. Facebook görme engellilere otomatik olarak fotoğrafı anlatan yeni hizmetini iOS işletim sistemini için de faaliyete koydu. bundan böyle İOS kullanıcısı görme engellileri de bu özelliği kullanabilecek.

Facebook, iOS İçin Görme Engellilere Fotoğrafları Anlatan Facebook Hizmeti Kullanıma Sunuldu
Facebook, iOS İçin Görme Engellilere Fotoğrafları Anlatan Facebook Hizmeti Kullanıma Sunuldu

Sürekli olarak gelişen ve asla yerinde durmayan internet sitelerinden birisi olan Facebook, bu sefer de görme engelliler için geliştirdiği bir hizmetin kullanıma sundu. Görme engellilerin de sosyal paylaşım platformunu kullanabilmelerini isteyen ve bunu gerçekleştirebilmek adına çalışmalara yürüten Facebook, fotoğrafta görünen şeyi otomatik olarak anlatan ve görme engellinin de fotoğrafı anlayabilmesini sağlayan bu hizmeti şimdilik sadece iOS kullanıcılarına sundu.

Facebook'un bu özelliği fotoğrafta bulunan araçları (otomobil, tekne, motosiklet), doğa unsunlarını (çim, güneş, dağ), sporları (tenis, yüzme, stadyum), yemekleri (dondurma, pizza, sushi) ve diğer unsurları (bebek, gözlükler, gülüş, mücevher, selfie) tanımlayabiliyor. Tanımını yapabildiği nesneler üzerinden fotoğrafı anlatan bu hizmetin yeterli olduğunu söylemek yanlış olur fakat şimdilik en iyisi bu.

  Görme engellilerin kullanabileceği bu özellik şimdilik sadece İngilizce dilini destekliyor, çünkü Facebook yetkililerine göre görme engellilerin en çok faydalanabileceği dil desteği İngilizce.

Bu sisteme benzer bir sistemi de Twitter kullanıma sunmuştu. Sizce hangi sosyal paylaşım platformunun hizmet sistemi daha iyi?

Automatic Alternative Text (AAT) isimli yeni bir uygulama başlatan Facebook, görme engellilerin sitede paylaşılan resimleri anlamasını sağlıyor. Henüz sadece iOS işletim sisteminde İngilizce olarak kullanılabilen uygulama için ekran okuyucu gerekiyor. AAT ile fotoğraftakileri otomatik olarak tanıyan Facebook, görme engellilere fotoğrafta olanları anlatıyor.
Ekim ayında konu hakkında Techcrunch’a konuşan Facebook’un ilk görme engelli mühendisi Matt King, “Haber kaynağı kısmının ne kadar fazlasının görsellerden oluştuğunu düşünün. Büyük ihtimalle çoğu öyle… Çoğu zaman insanlar fotoğraf hakkında yorum yapıyor, ya da gönderiyi paylaşırken bir şeyler yazıyor. Ancak fotoğrafta ne olduğunu söylemiyor. Benim gibi insanlar, ‘Burada ne oluyor? Tartışma ne hakkında?’ diye düşünüyor” ifadelerini kullanmıştı.
Mart sonunda da Twitter, görme engelliler için yeni bir uygulama başlatmıştı. Artık isteyenler yükledikleri resimlere yazılı açıklama ekleyerek, kabartma ekran ve ekran okuyucu kullanan görme engellilerin de bu resimleri anlayabilmesini sağlayabiliyor.
Kaynak: Techcrunch / webtekno

iOS İçin Facebook iOS İçin Görme Engelliler Fotoğraflar Anlatan Facebook Hizmeti Kullanıma Sunuldu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!