Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Eğitim Bitlis'te 15 âlim düzenlenen törenle icazetlerini aldı

Bitlis'te 15 âlim düzenlenen törenle icazetlerini aldı

Bitlis Geylani Medresesi'nde düzenlenen törenle İslami ilimlerini tamamlayan 15 âlim, icazetlerini aldı.

Giriş Tarihi: 13 Eylül 2015 Pazar 20:33
Bitlis'te 15 âlim düzenlenen törenle icazetlerini aldı

Bitlis Geylani Medresesi'nde düzenlenen törenle İslami ilimlerini tamamlayan 15 âlime icazetleri verildi. Tören, Bitlis merkeze bağlı Yolyazı (Yam)köyünde bulunan medresede yapıldı. Medreseye ait halı sahada düzenlenen törene, Bitlis Eren Üniversitesi İslam İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsa Yüceer, Bitlis Müftüsü Abdülkerim Akbaba, bölgenin tanınmış şeyh,  âlim ve mollalarının yanı sıra halk katıldı.

İcazet töreninde kısa bir açıklama yapan Bitlis Eren Üniversitesi İslam İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsa Yüceer, medreselerin önemine değinerek medrese ilimlerinin ilahiyat ilimleriyle pekiştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Daha sonra günün anlam ve önemine binaen konuşan İl Müftüsü Abdülkerim Akbaba, bölgede var olan medreselerin önemine işaret etti. Akbaba, medreselerin sayılarının çoğaltılması gerektiğini ifade ederek, “Medreseler İslam ilimleri ve fenni ilimlerin alındığı mekânlardır. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de medreselerin önemi büyük. Medreselerimize daha çok değer vermeliyiz. Medreselerimizin gelişmesi için daha çok çaba sarf etmeliyiz. Çünkü medreseler bu bölgenin maneviyat mayasının ana iksiri konumunda görevlerini yapmışlar ve yapmaya devam ediyorlar.” dedi.

Yapılan kısa konuşmaların ardında gelen misafirlere teşekkür eden ve medreselerinde verdikleri icazet nedeniyle mutlu olduklarını belirten Geylani Medrese Müderrisi Nesrullah Geylani de dedesi Şeyh Muhammed-i Arbo-i ile başlayan medrese eğitimlerinin devam ettiğini söyledi.

Dedelerinden kendilerine kaln bu kutsal mirası devam ettireceklerinin altını çizen Geylani, “Bugün burada eğitimini tamamlayan âlimlere icazet vermek bizi mutlu ediyor. Bir müderrisin en büyük hayali kendi talebelerine icazet vermektir. Bu günü bize nasip eden ve bugüne bizi kavuşturan Rabbime hamdolsun.  Bizler medreselerin önemini biliyoruz. Ecdadımızdan aldığımız bu mirası Allah’ın izniyle devam ettireceğiz. Düzenlediğimiz icazet törenine katılan her kese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardında ilmi eğitimlerini tamamlayan âlimlere tek tek icazetleri taktim edildi. İcazet alacak âlimlerin salavatlar eşliğinde tören alanına geldiği esnada duygulu anlar yaşandı. İcazet töreninin ardında gelen misafirlere yemek ikramı yapıldı. (Şükrü Toantaş-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com