Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Bitlis'in tarihi yerleri yok olmaya yüz tutuyor

Bitlis'in tarihi yerleri yok olmaya yüz tutuyor

​Bitlis'in adeta yok olmaya mahkûm edilmiş tarihi yerleri, görenlerin içini burkuyor.

Giriş Tarihi: 6 Aralık 2015 Pazar 14:28
Bitlis'in tarihi yerleri yok olmaya yüz tutuyor

Yetkililerin kayıtsız ve duyarsızlığından dolayı yok olmaya terk edilmiş medeniyetlerin beşiği olan Bitlis’in tarihi yerleri, görenlerin içini burkuyor.

Bitlis’in tarihi köprüleri, külliye ve medreseleri, kervansaray ve tarihi evleri yok edilmeye terk edilmiş durumda. Rus işgalinin yaşandığı dönemde dahi tarihi yerleri bu kadar tahrip edilmeyen Bitlis, her geçen gün geçmişinden soyutlanıyor.

Duhan ile Başhan Kervansarayı, Şeyh Garip ile Hacı Hasan Türbesi, Yusufiye Medresesi ve Evsel Ağa Köprüsü basta olmak üzere onlarca tarihi yer adeta kendilerine uzanacak bir eli bekliyor.

Tarih kokan kentte, son zamanlarda tarihi yapılar üzerinde yapılan betonlaşma nedeniyle kentin tarihi yapısı yok edildi.

Betonlaşmaya izin verilmeyen yapılar ise bir bir yıkılarak yok oldu. Yaşanan duruma halkın tepki göstermesine, mahalle muhtarlarının konuyu defalarca basın yoluyla gündeme taşımalarına rağmen Valilik, Belediye ve Kültür Müdürlüğü başta olmak üzere yetkililer herhangi bir girişimde bulunmuş değil.

Bitlis’in tarihi yapıları sadece seçim zamanlarda meydanlarda dinlendirilen seçim malzemesi haline gelirken halk, şehrin tarihine sahip çıkılmasını istiyor. (Şükrü Tontaş- İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Taha Ün, Urfa’da Gençlerle Buluştu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com