Advert
Advert
Advert

Akil adamlar Diyarbakırda

Akil adamlar Diyarbakırda
Akil adamlar Diyarbakırda

Açık Toplum Vakfından yapılan yazılı açıklamada, başkanlığını 2008 Nobel Barış Ödülünü alan Finlandiyanın eski Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaarinin yaptığı Bağımsız Türkiye Komisyonu üyelerinin Diyarbakırda sırasıyla Vali Mustafa Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, şehrin önde gelen sivil toplum örgütü yöneticileri, kapatılan DTPnin eski genel başkanı Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk ile görüştükleri belirtildi.

Açıklamada, 2004te kurulan ve bugüne kadar biri 2005te biri de 2009da olmak üzere iki ayrı Türkiye raporu yayımlayan Bağımsız Türkiye Komisyonunun, Diyarbakıra olağan Türkiye ziyareti çerçevesinde geldiği belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: Diyarbakırdaki temaslarında Güneydoğuda yaşanan son gelişmelerle ilgili bilgi edinen komisyon, bugün bazı yayın organlarında iddia edildiği gibi Kürt sorununda arabuluculuk yapmak gibi bir amaç taşımamaktadır. Diyarbakır ziyaretinde edindiği bilgi ve izlenimler, Komisyonun önümüzdeki dönemde hazırlayacağı 3. Türkiye raporunun oluşmasına katkı niteliği taşımaktadır. Komisyon üyeleri yarın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile görüştükten sonra akşam İstanbulun önde gelen sivil toplum temsilcileri ve akademisyenlerle bir araya gelecek.

Komisyon üyeleri 18 Eylülde İstanbulda yapacakları basın toplantısı ile Türkiye ziyaretinde edindikleri görüş ve izlenimleri kamuoyu ile paylaşacak.

AA


Etiketler:  akil adamlar diyarbakır 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı