Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/
Yasin KÜÇÜK

URFA’NIN SURİYELİLERLE İMTİHANI


Yasin KÜÇÜK
11 Mart 2015 Çarşamba 18:17

Kendi sosyal, ekonomik ve kültürel değişim ve dönüşümünü tamamlamamış olan Urfa’nın, yaşamın tüm alanlarında sorun ve problemleri devam ederken; bir de buna resmi rakamlar 100 Binleri gayri resmi rakamlar ile 500 Bini bulan Suriyeli nüfusta eklenince Şanlıurfa’nın maddi ve manevi durumu artık bu ağırlığı kaldıramaz hale gelmiştir.

Suriyeliler konusunda ise Türkiye’nin günah şehri Urfa’dır. Nerede bir Suriyeli buldularsa Urfa’ya gönderdiler. Nerede “Suriyelileri istemezuk” nidaları yükseldiyse oradaki savaş mağdurlarını toplayıp Urfa’ya gönderdiler.

Suriyeli kardeşlerimiz için Türkiye’de ve dünyada eşine az rastlanır bir misafirperverlik örneği gösteren Urfalıların, sabırlarının sonlarına geldiğini görmek artık zor değil. Başta Türkiye ve özelde Urfa bu büyük göçe hazırlıksız yakalanmıştır.

Urfa’nın sağlık, Eğitim ve Kültürel alandaki eksiklikleri düşünüldüğünde; üzerine yarım milyona yakın Suriyelinin göçü de eklenince, Urfa içinde yaşanılmaz bir hale bürünmüştür. Birkaç örnek verecek olursak; Çalışma hayatı açısından; Suriyelilerin kayıtsız ve ucuz iş gücü yerli halkın iş bulma sıkıntılarını had safhaya çıkarmıştır. Urfalılar iş bulamaz bir duruma gelmiştir.

Ayrıca kayıt altına alınmayan iş gücü ülke ve şehir ekonomimize de büyük kayıplar vermektedir. Urfa’da konut problemi baş göstermiştir; 500 liralık evler, 800 – 1000 liralara çıkmıştır. Kenar mahallerdeki tüm evler dükkanlar dahil, Suriyelilerle dolmuştur. Urfalı kendi memleketinde barınma ve konut sorunu ile baş başa kalmıştır.

Aile yapımız ciddi olarak tehdit edilmektedir; Birçok Urfalı açık veya gizli olarak Suriyelilerle evlidir, fuhuş rakamları gözle görülür bir şekilde artmıştır.

Urfa’nın birçok evi barlara ve umumhane evlerine dönüştürülmüştür. Urfa’da bulunan Suriyelilerin genel olarak profiline bakarsak gelir ve eğitim seviyesi düşük olan mağdurlardan oluştuğu görülmektedir. Maddi imkânları kuvvetli olanlar diğer büyük şehirleri tercih etmektedirler. Elinde avucunda bir şey olmayan ve kenar mahallelere yerleşmek zorunda kalan Suriyeliler çareyi hırsızlık ve dilencilikte arıyor, Madde bağımlılığı ise ürkütecek boyutlara ulaşmıştır. Bu tür kişilere herhangi bir rehabilite uygulanmazsa her türlü suiistimale açık bir konuma geleceklerdir. 

Her ay onlarca Suriyeli-Urfalı kavga haberleri basında da yer almaktadır, maalesef bu kavgalara tüm mahalleli karışmaktadır. Hal pazarlarında Urfalıları kovan Suriyeliler mi dersiniz? Bazı ticari alanlara sahiplenme kavgaları mı dersiniz, ne derseniz deyin. Bugün Urfa’da her alanda büyük bir çöküş yaşanmaktadır.

Ben Suriyelilere yardım dağıtılmasından ziyade onların eğitilmesi ve rehabilitasyonu için uğraşılması gerektiğini düşünüyorum, bu konuda itirazlar gelebilir ama bu çalışmalar çok yetersiz bir seviyededir. Yakında bazı mahalleler Suriyeli mahallelerine dönecektir. Savaşın sonucunun belli olmaması ve buradaki Suriyelilerin bir çoğunun artık bir daha geri Suriye’ye dönmeyeceği düşünülürse, en ez urfa’da yüzyıl sürecek bir dönüşümden bahis ediyoruz ki maalesef bu dönüşüm tedbirler alınmazsa çok sancılı geçecektir.

Bugün Urfa’daki sorumluluk sahibi herkes ve her kurum bu konu hakkında şapkasını önüne koyup Suriyeliler meselesinde geçici ve günü kurtarma hesapları yerine; kalıcı çözümlerde uzlaşarak, bu probleme bir hal çaresi bulacak çözümler üretmelidir.

Eğer bu Suriyeliler bizim misafirimizse Tüm Türkiye bu misafirleri ortak paylaşmalı ve Urfa’nın üzerinden bu yük bir an önce kaldırılmalıdır. Aksi halde Şehir kimliğini son yüzyılda büyük ölçüde kayıp eden Urfa’nın ve Urfalının, çocuklarına bırakacağı hiçbir şey kalmayacaktır.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com