Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/
İbrahim AKBAŞ

Türkiye’nin Yeni Vatandaşları


İbrahim AKBAŞ
8 Temmuz 2016 Cuma 19:59Suriye'de savaş başlayalı yıllar oldu. Binlerce insan hayatını kaybetti, evsiz - barksız kaldı. Kadınlar dul ve çocuklar yetim kaldı. Buna rağmen kan emici devletler bu feryadı duymazdan geliyor ve Suriye'yi paylaşacakları günü dört gözle bekliyor. Tabi bu savaşın en büyük ceremesini şüphesiz Türkiye çekiyor. Türkiye savaşın başında bu işin çok uzun sürmeyeceğini ve  kısa vadede sona ereceğini düşündü. Bu nedenle kapımıza dayanan herkesi İnsan ve din kardeşimiz diyerek aramıza aldı. Zamanla işin vehametini görüp, Suriye topraklarında tampon bölge oluşturmaya çalışsa da bu çabası kabul görmedi. Devletin sırtında ekonomik olarak büyük bir yük olunca haliyle kampların dışında kalmalarına da göz yumdu. Bu yükü vatandaşıyla paylaşmak istedi. Halkımızda büyük bir insanlık örneği göstererek mazlumun yanında yer aldı. Evini, işini ve ekmeğini paylaştı ve paylaşmaya da devam ediyor.
Devletimiz büyük kaynaklar aktararak onların insanca yaşamalarına olanak tanıdı. Türkiye'nin bu tavrı Dünya Kamuoyunda geniş yankı buldu.  Mültecilere en iyi şartları sağlayan ülke Türkiye oldu. Zaten G.Antep, Kilis, Mardin, Şanlıurfa,   ve Hatay gibi illerde Suriye ile komşu değil akrabayız. Suriye halkı da ülkemize çabuk uyum sağladı. Türkçe öğrendi, kız alıp verdi, işyerleri açtı. Her alanda kolay entegre oldular. Öyle ki açtıkları işyerleri ile bazı semtlerde Suriye caddesi olarak lanse edilmeye başlandı. Anlayacağınız artık onlar da bizden birileri  oldu. Türkiye'deki ensar ruhu ve özgür yaşam onlara savaşın acısını çabuk unutturdu. Bu nedenle rahat davranışları ve yaşam tarzları halk arasında eleştiri konusu olmaya devam ediyor.
Yıllardır Suriye'ye istikrar gelmedi ve kısa vadede savaş son bulacak gibi de görünmüyor. Haliyle yeni tedbirler almak ve yeni bir yol haritası çizmek gerekiyor. Sn. Cumhurbaşkanımız isteyene vatandaşlık hakkı vereceğiz diyerek aslında yeni yol haritasının sinyalini vermiş oldu.
Suriye halkı Türkiye'ye alıştı ve bizlerde artık buna alışmalıyız. Suriye'ye istikrar gelmeden bu insanları geri göndermek gibi bir şansımız yok. Vatandaşlık hakkı her önüne gelene verilmeyecek ve belli kıstasları olacaktır. Bu insanları kontrol altına almak onların dinamiklerinden faydalanmak gerektiği de bir gerçektir. Suriye halkına Vatandaşlık verilmesiyle; kayıt dışı işçi çalıştırılması, işyerlerinin kayıt altına alınması, Suriye vatandaşlarının kendi halkına istihdam yaratması ve gelirlerinin ekonomiye kazandırlması gibi bir çok alanda fayda sağlayacaktır.
Tabi bir de bu soruna yerel pencereden bakmak gerekiyor.
Özellikle ilimizde sayının hayli fazla olması ne yazık ki zamanla sosyal, ekonomik ve kültürel birçok problemi de beraberinde getirdi. Suriyeliler yüzünden bodrum katları bile fahiş fiyatlarla kiraya verilmekte, işveren daha ucuza çalışan Suriyeliyi tercih etmektedir.
Urfa pek alışkın olmadığı ve Peygamberler şehrinin ruhuna yakışmayan davranışlarla tanıştı. Gece hayatı, fuhuş ve hırsızlık bunlardan bazılarıdır. Rabia Meydanı Suriyelilerle dolup taşıyor. Urfa halkı meydana gitmekten çekiniyor. Suriyeli  gençlerinin kavgacı tutumları ve halkızımıza verdiği rahatsızlık her geçen gün artıyor. Urfa'da meydana gelen adli vakaların büyük bir kısmını Suriye halkı yapıyor.
Yeni yol haritasında Urfa'nın üzerindeki Suriyeli yükünü azaltmak gerekmektedir. Sayılarının çok fazla olması ileride bu kentin sosyal yapısını bozacaktır. Bu nedenle peygamberler şehri olmaktan gurur duymayacak duruma getirmemeliyiz.
 Bu konuda hükümetimizin atacağı adımlarda eksik veya hatalı kısımlar olabilir. Türkiye’nin menfaatleri doğrultusunda halk olarak  katkı sağlamalıyız. Ortadoğuda oynanan oyunları görmeli ve Ülkemize sahip çıkmalıyız.


YORUMLAR
  • yorum2016-07-29 14:45:42Abdullah Barış

    Bu sosyal hadiseyi gelecekte daha çok konuşacağımız gibi görünüyor. Anlaşılır bir şekilde ifade eden yazarımıza teşekkürler.

Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com