Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Spor başarısı karakterli insanların işidir


22 Nisan 2014 Salı 18:55

Spora ve topluma faydalı olmanın ilkelerinden biride karakterli ve spor ahlakına sahip olmaktır. Sporda başarılı olmanın yolu sporun ilkelerine sahip çıkmakla mümkündür. Bazı kesimlerce söylenen ''Mevki makamlar insanın karakterlerini değiştirebilir'' katılmasam da sözü belki bazı durumlar için geçerli olabilir. Benim düşünceme göre ''Mevki ve makamlar insanların karakterini ortaya çıkarır'' bir mevkide bulunan insanın kişiliğini fazla saklama şansı yoktur. Hele spor camiasında iyi insan ve kötü insan hemen ayırt edilebilir.  
İnsanlar tarihler boyunca mücadele etmişlerdir. İlkel dönemlerde ilkel yollardan kuvvet kullananlar istediklerini geçici olarak elde ederek bazı yetkiler elde edip, yetkilerini kendi çıkarları doğrultusunda kullanmışlardır. Denilebilir ki yetkilerini iyi yönde kullanan hiç yok muydu? Elbet var idi. Günümüzde haksızlıklarla mücadele eden kişilerin olduğu gibi geçmişte de sayıları azda olsa elbette topluma mal olmuş lider insanlar vardı.
Geçmişten günümüze bakıldığında; Teknolojinin gelişmesi ile beraber; ilkel yöntemler yerini modern yöntemlere bırakmış ilkel kuvvetin yerini ekonomik kuvvetler ve modern zorbalıklar almıştır.  . Elbette insanlar kendi rızkını helal işlerde çalışarak elde etme hakkına sahiptir. Önemli olan kendimizle beraber toplumu da düşünüp onların rızkına engel olmadan çoluk çocuğumuzun nafakasını helal bir şekilde kazanma yoluna koyulmamızdır.
İnsanlar yaptıkları işleri layıkıyla yapmalıdırlar bunun içinde yaptıkları işlerde gerekli olan bilgi ve becerilere sahip olmalıdırlar. Bilgi ve becerisini kullanabilen insan geçimini topluma faydalı bir şekilde sağlayabildiği gibi başarılıda olur ve takdir edilir başaramaz ise de yaptıklarını gözden geçirir hatasını bulmaya çalışır yapa bilirse işine devam eder iyi yapma şansını bulamaz ise o işten el çekerek topluma faydalı olabileceği işlerle uğraşır. Erdemli insan olmanın gereği de budur.
Fakat Bazı kişilerin yaptığı gibi İnsanların gözünü boyayarak yapamadıklarının üzerini örterek insanlara hem Maddi hem de manevi zararlar vererek kendi bildikleri yolda kör topal yürümek kurnaz insanların işidir.
Modern toplumlarda Teknoloji insanların yaşamını kolaylaştırmak için kullanılırsa toplum birlikte gelişir ve insanlar huzur içersinde yaşayıp toplumun refah düzeyi yükselir. Buda işi ehline vererek ve layık olan insanların mevki ve makamlara gelmesiyle mümkün olur.
Bu çerçevede birçok sivil toplum kuruluşu kurulmuş ve topluma faydalı olmayı şiar edinmekle beraber gerçekten toplumun gelişmesi için gecesini gündüzüne katan sivil toplum kuruluşları, Spor dernekleri var olduğu gibi, Kendi üyelerinin sırtından bir mevkilere gelip ''ben başkanım dediğim dedik çaldığım düdük ben ne dersem o olur'' anlayışında olup kendisini dev aynasında gören tüzüklerden habersiz insanların da başkan ve yönetici olduğu kuruluşlarda maalesef gözden kaçmamaktadır. Birçok yerde savunduğum ve defalarca köşeme taşıdığım Ecdadımızın da dediği gibi '' Ekmeği Ekmekçiye verin '' yani herkes kendi yeteneği doğrultusunda insanlara hizmet edip başarılı olduğu meslekte toplum adına çaba içersinde bulunur ise toplum gelişir ve mutlu olur. Sözlerimin doğruluğunu kamuoyunun takdirine bırakırken konuyu biraz daha açmak istiyorum. 
Spor ve özellikle asıl konumuz olan futbol; toplumun büyük bir kısmının sağlık için uğraş duyduğu gibi ekonomik anlamda da büyük bir sektör olarak dünyada yerini aldığında ilgili ilgisiz herkesin dikkatini çekmiştir. İster anlasın ister anlamasın birçok kişi para cazibesi karşısında iştahlanıp sporun etik değerlerini bir yana itip spora ve futbola zarar vermektedir. Bu kişilerin işlerine geldiği gibi davranmaları sporumuz için son derece sakıncalı ve gelişim için bir engeldir. Sporun nimetlerini kendi yandaşları ve menfaatleri için kullanmaları Yani bir yandan spora katkınız olmayacak bir yandan da sporun nimetlerinden faydalanıp koltuklarınızı sağlamlaştırma çabasında olacaksınız nereye kadar? Bu yanlış anlayıştan vazgeçip derhal ellerinizi spordan çekip biz ne yapıyoruz diye kendinizi sorgulayın ve insanları huzursuz ettiğinizi göreceksiniz. Eğer iyilik mayası üzerine yaratılmış insanlar iseniz sizi öyle görmek istiyorum bir insan evladı olarak. ''Mahkeme kadıya mülk olmaz'' Kendinizle yüzleşin gerçek doğruda. İnsanlar kendileriyle yüzleşme cesareti göstermeyecek durumda iseler kendilerine bile zarar verdiklerinin farkında değillerdir bu tutumlar herkese zarar verir.
Olumsuz tutumlarda ısrar edilir ise Şanlıurfa da sporun gerileyeceği gibi halkın spora bakış açısı olumsuz bir hal alacaktır ve dolayısıyla insanları biri birine bırakmayı gelenek etmiş bazı kişilere soruyorum toplumu daha ne kadar mutsuz edebileceksiniz?
 Gelin sporun genetiğini bozmayalım birlik ve beraberlik içersinde Şanlıurfa'nın gelişmesine katkıda bulunalım. Bu şekilde sizin başarılı olma şansınız yok.
Son olarak sporun nimetlerinden faydalanan insanların spora ve topluma zarar vermeye hakkı yoktur. Belediyenin sosyal sorumluluk duygusuyla işlerin yürütülmesi için eleman görevlendiriyor ne kadar güzel ve o elemanlar bazen özel işinizde kolaylaştırmıyor mu? Sizde insanların ve toplumun işini kolaylaştırın ne dersiniz?
Vatanımızın savunmasında görevli komutanlar kendi özel işlerini kendileri yaparlar. Askerlik yapanlar bunu iyi bilirler.
 Sizin yetkileriniz ve tek sermayeniz koltuklarınız; canlarını vatan için siper eden kahramanların koltuklarından daha mı ileri safhadadır?


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com