Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet İMRE

Siyasetin Nabzı


Mehmet İMRE
5 Şubat 2014 Çarşamba 10:38

Siyaset yönetme yönetilme sanatıdır. Zevkli tarafı olduğu gibi mide bulandırıcı tarafı da olan bir olgudur siyaset. Bir benzetme yapacak olursak, siyasetin baharı olduğu gibi kışı olan bir yönetim sistemidir. Siyasetten kimler geldi kimler geçti. Siyaset bazen siyasi insanları yutar. Siyaset yapılırken bazı insanlar siyaseti menfaat aracı olarak kullanırlar. “Bal tutan parmağını yalar” sloganı, rant dağılımını sağlayan insanların durumunu ifade eden bir slogandır. Zira belediye meclislerinin imar planları konusundaki kararları milyarlarca liralık kıymetlerin el değişmesine vesile olmaktadır. Seçimle işbaşına gelen kimseler; göreve başlarken çok idealist olsalar bile, zaman içerisinde “çok ahlaki değil ama herkes yapıyor” diyerek sömürüden pay alma kavgasına başladıklarını söylemek mümkündür.

Siyasi ahlak meselesine gelince, ahlaki değerler sadece devlet adamlarını ve politikacıları mı, yoksa “seçmen vasfını taşıyan vatandaşları da bağlayıcı bir özelliğe mi haizdir? Siyasi faaliyetle meşgul olan kimselerin bundan maddi menfaat beklemeleri doğru mudur? Bu suale verilecek cevap sanırım içinde bulunduğumuz halin keyfiyetini ve siyasi rejim olan demokrasinin zaruri sonuçlarına dikkat etmemiz gerek. Zira demokratik rejimlerde siyaset; Allah’ın rızası için yapılan bir çalışma değil, aksine birtakım dünyevi menfaatler için gösterilen bir gayrettir.

Bazıları ise siyasetle insanlara hizmet aşkını ön plana alırlar. İnsan odaklı hizmet anlayışı ile yapılan siyaset kitleler tarafından alkışlanır. Her şeyin kuralı olduğu gibi siyasetin de kuralı olmalıdır. Siyasette liyakat, doğruluk, helal, haramı tanıma, hesap verme, çalışkanlık, her kese eşit mesafede olma ilkeleri siyasetin vazgeçilmez ilkeleri olmalıdır. Yoksa Seçmenin oyları kafesteki oylardır nasıl olsa oyları yine alırım düşüncesi hâkim ki bu vurdumduymazlıktır. Oyun ne olduğunu bilmemektir. İlimiz büyük şehir oldu. İlimize üç ilçe yeniden kazandırıldı. İlçe sayımız on üç oldu. Siyaset arenasında AKP Mübalağasız her keste iz bıraktı. Kurulduğu günden şimdiye kadar tüm engellemelere rağmen kendisinden söz ettirdi toplumda ve dünyada izler bıraktı. AKP nin şansı başbakan Sayın ERDOĞAN gibi bir liderin partinin başında bulunması, Liyakat mi? liyakat, doğruluk mu doğruluk, hatiplik mi hatiplik, çalışkanlık mı çalışkanlık, tüm badirelerden bu günlere geldi, borçlarla alınan bir Türkiye şu an düzlükte, sayılmayacak kadar hizmetler yapıldı millet fertlerinin gönlünde taht kurdu. AKP ne zaman zayıflar Sayın ERDOĞAN gittikten sonra, AKP ye tüm sevgi saygılar ERDOĞAN’IN şahsındadır.

İç ve dış güçler bunu bildiği için şimdi Sayın ERDOĞAN’I kaldırmayı hedefliyorlar. Paralel devlet, faiz lobisi, vaiz lobisi, bunun için devrededir. İnşallah başaramazlar.  Aynı kıbleye yönelenlerin birbirleri ile uğraşması kadar çirkin bir şey olmaz. Diyorlar ki yolsuzluk varmış, aslı öyle değil yolsuzluk bahane vurgunlar şahane bunu sağır sultanlar bile anladı. Halkta anladı muhalefet partileri hariç onlar yıkım dozerleri ile kol kola çok yazık. Siyasetin bu kadar kirlendiğini hiç duymadım. Yıkım, kirlilik siyaseti ile uğraşanlara 30 Martta halkımız cevabını verecektir. Bu ittihat ve terakki zihniyeti sayıları kelaynaklar kadar olanlar ülkenin gelişmesini istemiyorlar. Rabbim fırsat vermesin. Ülkede bir barış havası var. Devamını dileriz. Bunu hanslar anladı hasanlar hala anlamış değil.

Son günlerde her iki tarafın (AKP-Cemaat) siyaset dili hiç iyi değil. Olan bitenler kafa karıştırıcıdır. Bunun düzelmesi gerekir. Siyaset Senaryoları devam ediyor. Geçmişte darbelerle bu işler hal edilirdi o kapı kapandığı için şimdi, yargı, iş çevreleri, kıvrık siyasi anlayış, dış güçler ile alışık olmadığımız senaryolar üretiliyor. Çalışmalar son hız. Başaracaklarını da sanmıyorum. Yeter ki 30 Mart’a yetişelim. Her şey ortaya çıkar hâkimiyet halk ise o zaman hak tecelli eder. Buna bile tahammül edemiyorlar çok sabırsızdırlar.

Siyaseti anlatırken, İlimizde siyaset adayları ile ilgili birkaç kelime yazmada fayda var. Tüm adaylara başarılar dilerim. Adaylık bir yarıştır. Tercih meselesidir. İlimizde seçimin AKP ile BDP arasında geçeceğine dair daha önce yazılar yazmıştım. Şimdi tüm İlçe adayları belli oldu AKP nin tüm yaptıkları doğrudur denemez. Adaylar tespit edilirken halkın istekleri dikkate alınmamış sanırım üç merkez İlçe ve diğer İlçelerde açıklanan adayların AKP misyonunu kaldırabilecekler mi? Orasını zaman gösterecektir. Halk bu konuda tedirgin. AKP niçin böyle yaptı bilmiyoruz. Anlaşılan anketler, halkın nabzı İl ilçe yönetimi, Milletvekilleri referansları hiç kale alınmamış, nasıl olsa seçilirler halk AK Partiyi seviyor, oylar kafesteki keklik görülüyorsa çok büyük bir yanılgı var, doğru doğrudur yanlış yanlıştır. Hiç bir adayı küçümsemiyorum her aday değerlidir ama halk her fertten daha değerlidir ve çoğunluktur çoğunluğun ve halkın kararlarına saygı duyulmalıydı. Vesselam…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com