Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Prof. Dr. Musa Kazım YILMAZ

Sahibini öldüren ayı


Prof. Dr. Musa Kazım YILMAZ
22 Nisan 2014 Salı 18:55

Maalesef, toplumumuz çocuklarını heba etmeyi iyi beceriyor. Bir kısım aileler "Benim çocuklarım adam olamaz" diye peşinen onları yok saymaya başlarlar. Onları ne okula gönderir, ne de doğru dürüst onlara dinlerini öğretirler. Bazıları da: "Aman benim oğlum paşa olsun, mühendis olsun, mimar olsun, öğretmen olsun" diye büyük çaba sarf ederler. Fakat bu arada dinini öğretmeyi asla düşünmezler.


Zaman gelir devran döner, o çocuklar belli bir makama gelirler; maaş sahibi olurlar. Kuşkusuz anne babaları da ya yaşlanmışlar ya da vefat etmişlerdir. Babası ya da annesi vefat eden çocuklar üzgün görünmeseler bile, kalpleri ikiye bölünmüş sayılır. İçlerinde bir ses: "Bugün bayram; herkes babasının mezarına gidip bir yasin okutuyor. Sen neden gitmiyorsun? Sen de git, babana bir Yasin okut bari" der ve çocuğu mezara gönderir;  çocuk babasının ruhuna ücretle yasin okuyacak bir taklit hoca aramaya başlar.


Buradaki dindarlık ve samimiyet ebetteki sorgulanır. Ama size göre böyle bir durumda kim haksız? Baba mı, evlatlar mı? Bence baba çocuklarına dini eğitim vermemekle büyük bir hata işlemiştir. Tıpkı sahibini öldüren ayı gibi…


Avcılık yapan bir adam varmış. Bir gün dağda bir ayı yavrusunu buldu; ona acıdı ve eve götürdü. Onu sütlerle ve elleriyle besledi; büyüttü. İki yıl içinde kocaman bir ayı olmuştu. Hem de evcil…
Avcı adam nereye gidiyorsa ayısı onunla birlikte gidiyordu. Adeta bir gölge gibi onu takip ediyor, onu koruyor ve ondan ayrılmıyordu. Avcı adam da avladığı hayvanların bir kısmını ona veriyor ve onu asla aç bırakmıyordu.


Bir gün yine ava çıkmıştı; birkaç tavşan ve birkaç keklik avladı. Hem kendisi hem de ayısı iyice karınlarını doyurdular. Yemekten sonra adamda bir rehavet başladı ki, gözlerinden uyku akmaya başladı; dayanamadı ve hemen oracıkta uyudu. Ayısı da yanı başında onu gözetliyordu.
Bir ara bir at sineği adamın burnuna kondu; ayı ön ayaklarıyla sineğe işaret etti ve sineği kovmayı başardı. Fakat sinek çok aksi idi;  bu kez adamın alnına kondu. Ayı homurdanarak sineği kovmaya çalıştıysa da sinek alnındaki saçların arasına yerleşti ve bir daha çıkmadı. Ayı tekrar homurdandı; fakat nafile, sinek yerinden kımıldamadı.


Bu kez ayı sinirlendi ve büyük bir taş alıp sineğin bulunduğu alın bölgesini nişan aldı. Amacı sineği öldürmekti. Büyük bir hışımla o büyük taşı sineğin bulunduğu bölgeye bıraktı. Sinek ölmüştü ama adam da öldü.
Hoşça kalın.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com