Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Hüseyin KAYA

Muhalefet Partilerin Muhalefet Kalma Sevdası


Hüseyin KAYA
3 Temmuz 2015 Cuma 10:41

Türkiye 2015 genel seçimlerini yaklaşık bir aydır geride bıraktı. Halk tercihlerini yaptı. Oy oranları ortada ve her parti seçim sonuçlarını değerlendirip gelecekle ilgili plan ve programlarını hazırlıyor. Ancak bu hazırlık ve pazarlık döneminde bazı siyasi partiler halkın verdiği masajları iyi okuyamamasının sıkıntısını yaşıyor.

Yani anlayacağımız yine seçmenin mesajlarını unutup kendi bildiklerinden şaşmıyorlar. Bu da onların bir erken seçim olasılığında dip yapma ihtimallerini güçlendiriyor.

Ak parti dışında diğer üç parti akla zarar muhalefet yapma çabalarında diretiyorlar.

Ey muhalefet sevdalıları seçmen sizlere sormaz mı hani bizlere bazı sözler verdiniz vaatlerde bulundunuz; “biz sizlere inandık, güvendik siz neyin peşindesiniz demezler mi? siz bu vaatlerinizi, sözlerinizi muhalefette kalarak mı yerine getireceksiniz” dediklerinde bir erken seçin olasılığında vatandaşa biz muhalefeti çok istedik ama olmadı mı diyeceksiniz.

Israrla muhalefette kalmayı savunan partileri anlamak mümkün değil. Siyasi kurnazlıklar yapacağınıza sözlerinizi yerine getirme yollarını üretin bence.

Eğer seçmen elinizi güçlendirdiyse bu gücü iktidara gelmede ve hükümette söz sahibi, kaptan olmaya harcayın. Çünkü seçmen sizlerden vaatlerinizle ilgili birçok beklenti içinde… Şuanda en yapıcı tavır sergileyen parti ak parti olarak görünüyor. Çünkü bütün mesajları yapıcı ve hükümet kurma çabaları üzerine çalışıyor.

Ancak ak parti de seçmenin mesajlarını, beklentilerini ve rahatsızlıklarını net anladığını görmüyorum.

Ak parti şuan sadece iktidarı elinde tutmaya ve hükümette yer almaya, bu gücü elinden kaybetmemeye çalışıyor. Aslına bakarsanız yapılması gereken şeyi yapıyor. Ama bu arzu ve isteği sadece devleti hükümetsiz bırakmama çabası değildir. Geçmişte kamuoyunu rahatsız eden bazı yanlış tutum ve tavırların onları zora sokmama çabası olarak da algılanabilir.

Ak parti kaybettiği yaklaşık % 8 oranındaki seçmen kitlesinin istek, arzu. Beklenti ve rahatsızlıklarına henüz cevap vermiş değildir. Bu suskunluk onlara pozitif bir katkı sağlamayacaktır.

Hatta bu oran daha da yükselerek oy oranları düşe de bilir. Bu olası düşüşün önlenmesi için oy vermemiş % 8’lik seçmene yönelik ikna çalışmalarını somut göstergelerle yapmalı. Ve sonrasında olası bir erken seçime güvenle seçmenin oyuna talip olmalı. Lakin şuan ki tablo sonuçlar açısından pekiyi görünmüyor.

Gelelim yine muhalefet hastası partilere! Bunların seçmenine verdikleri sözleri yerine getirmeleri için mutlaka iktidara oynamalı, yani hükümette yer almaya çalışmalıdır. Siz iktidarda söz sahibi olmadan seçmenin beklentilerine cevap veremezsiniz.

Elbette bazı ilkeleriniz olacak ama bu ilkelerin ardına saklanıp o partiyle bu partiyle bir araya gelmeyiz diretmelerinden bir an önce vazgeçmelidir. Çünkü sizleri parlamentoya taşıyanların demokrasi, adalet ve gelir dağılımındaki adaletsizlikten beklentileri söz konusu. Bunun için bu koca gemide kaptanlığa oynamalısınız, yoksa güverte memurluğuna değil.

Sözüm o ki bütün partiler vaatlerini ve çalışmalarını gerçekleştirmeleri için muhakkak hükümette yer almaya çalışmalıdırlar. Yoksa bazıları için erken genel seçim bir yıkımın başlangıcı olabilir.

Ülke ateş çemberindeyken hiçbir partinin kısır çekişmelerle vakit kaybetmeye ve kaybettirmeye hakkı yoktur.


YORUMLAR
  • yorum2015-07-24 18:01:44LALEGÜL

    MUHALEFET PARTİLERİN MUHALEFETTE KALMA SEVDALARI NEYE BENZİYOR SAYIN YAZAR BİLİYOR MUSUN?SENİN BU SİTEDE SAÇMA YAZILARINI YAZMADAKİ ISRARINA BENZİYOR!

Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com