Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet CENGİZ

Müftülükte Köstebek Var


Mehmet CENGİZ
23 Ocak 2015 Cuma 15:39

Müftü fetva veren kişi demektir, Kendisi ictihad seviyesinde ise fetvayı kendisi verir. Değilse İslam âlimlerinin görüşü ile sorulan sorulara cevap verir. Fi tarihinde bir ilçeye Yeni bir müftü atanmış, halk meraklı birbirleri ile konuşuyorlar Müftümüz nasıldır acaba, biri hemen atılarak valla Müftümüzü ara sıra Namaz kıldığını gördüm, başka birisi ise Müftümüz Camiye giderken külah bile takıyor demiş, bu işin latife tarafı. Elinden dini hükümlerin alındığı, Laik sistemlerin kanunları ile baş başa bırakılan Müftü ne yapsın. Diyanetten emekli bir eski personel olarak, haddim olmadan bazı yazılar yazıyorum. Yazdıklarımla kimseyi, rencide etmek, küçük düşürmek niyetinde değilim. Kendi nefsim herkesten düşüktür. Haksızlıklar karşısında da susamam. Susarsam dilsiz şeytan olurum. İyi yönde yazılar yazmakta sadakadır.

 Geçmiş tarihte emekli bir vaizimizle ilgili bir yazı yazdım. Vaizimize televizyon vaizi dedim, niçin sadece o vaiz, başka vaizlerimiz yok mu? vay senmisin bunu yazan. Şanlıurfa İl müftülüğünde şu an çalışan eski arkadaşlarım. Müstear isimle bana saldırdılar yazılanlar balıklı göl Com Tr de yazılıdır.hem de edepsizce saldırılar haklıdırlar kuma başını gömenler arka ve yanlarını göremezler, cevap bile vermedim. İnsan sütüne göre konuşur, insana değer verir. Niçin? Bunu yazıyorum, tüm kurumlar eleştirilir. İş müftü Müftülük, Diyanet olunca sanki özel dokunulmazlığı var. Çok yanlış bir algıdır. Müftüde Müftülükte, Diyanette eleştirilebilir. Laik bir sistem müftüsü olsa da halkımızın Diyanet,  Müftü ve Müftülüğe bakışı saygısındandır. Ne mutlu, bu saygıya layık olan din adamlarına. Merak ettiniz mi acaba ne yazılacak diye? Hemen konuya giriyorum. Müftülükte köstebek var dedim belki bazılarının hoşuna gitmeye bilir. Konuyu yazınca bana hak verileceksiniz.

Konu: 1- İkamet ettiğim mahallede vatandaşın biri, bana hocam sen müftülükten mi emeklisin dedi. evet dedim hocam size bir soru sormak istiyorum dedi, buyurun dedim. Hocam dün tanımadığım biri cebinden bir liste çıkararak senin adın şu değil mi? dedi evet dedim. Sen bu sene Hacca gideceksin dedi nerden biliyorsun dedim ben biliyorum dedi bende kısmet olursa dedim. Siz kimsiniz dedim ben emekli bir müftüyüm dedi. Bu sene kuran çıkacak sen ve arkadaşların benimle hacca gelin dedi. Bunda ne var diyeceksiniz. Diyanet haccı bazı nedenlerle kuraya tabi tutmuş, dinen hükmü nedir? Müftüler cevap versin. Müftülükten bu emekli Müftünün uzantısı olmasa kimin hacca gideceğini nerden bilsin. Aynı şey her sene yapılıyor. Bu köstebek değil de nedir? Diyanet yüzde 60 ı kendisine yüzde kırkı da şirketlere vermiş Hac organizasyonu oda A Gurubu seyahat acentelerine sahip olanlar ancak kesin kayıt yaptırabilir.  Kesin kayıt zamanı bu emekli müftümüz sadece Hacca gidecek kişinin Nüfus cüzdanı ile yüzlerce hacı kayıt ediyorsa hem de her sene burada bir koku var demektir.

Garibana gelince hac işlerinde görevliler hacca gidecek kişi kendisi gelmezse kayıt yapamayız diyorlar ama emekli müftü olunca neden kayıt yapılıyor sorgulanmalıdır.  bu konu yetkililere duyurulur. İkinci Konu:   Konu:  Ahmet Yesevi Mahallesinde Esat Efendi Camisi var Cami şahıs tarafından yapılmış, gelen her görevli camiyi yapanın emrinde, bu durumda olan çok cami var. Camiyi yapmışsan ecrini Rab versin yapan ölse bile cami yapmış diye camiyi yapanın yedi sülalesi aynı tutumu devam ettirir. Esat Efendi Camisi iki katlı bir cami’dir. Alt kat bölmeli, soracağım soru şu: Üst kat asıl Cami olduğu halde, Asıl cami haftanın altı günü kapalı sadece Cuma günleri asıl cami açık, alt katta bazen tebliğ cemaati bile yatıyor neye kime tebliğ ediyorlarsa, asıl cami varken neden asıl cami kapalı yetkililerin dikkatine sunmak istiyorum. Gerçi Müftülerimiz Cami temellerini atmaktan fırsat bulamıyorlar yinede hatırlatayım dedim.   Üçüncü konu:: Suruç İlçesine bağlı Yalpı Köyü inşaat halindeki Cami, takriben üç seneden beridir Cami inşaatı bitirilememiş, ben bizzat Allah için İl Müftümüze söyledim fotoğraflarını istedi Caminin onları da verdik Müftü beye nedense kimse ilgilenmedi, Şu an Suriyeli mültecilerle beraber köyün nüfusu ikiye katlanmış, İl müftümüze soru şu, Camilerde bazen yardımlar toplanıyor. Hatta yurt dışı Camileri için bile, bu camiye el uzatılmamasının nedeni acaba ideolojik midir ne zaman bu inşaat halindeki camiye. el uzatılacak merak ediyorum. Hayırlı işlerde beraber olmak dileklerimle… 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com