Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Recep Akyol

KADER ve ÖLÜM ÇUKURU


Recep Akyol
17 Mayıs 2014 Cumartesi 11:48

    Ülke genelinde partili partisiz herkes Soma Kömür ocağındaki faciayı görenler insanlıktan nasibini alanlar herhalde midesini tıka basa doldurmuş değiller. O korkunç insan feryatları ölüm çukurunda adeta suratlara bir tokat gibi indi.

    Olayla ilgili birçok uzman ve maden mühendisleri yapmış oldukları detaylar, tartışmalar, suçlamalar ölenlerin hiçbirisini geri getirmeyecek. Fakat olası bu tür göçük ve yangınlar için en iyi tedbirler alınarak insan ölümlerini elden geldiğince azaltmak insanlık onuruna yaraşır en erdemli harekettir.      

         Soma’da yaşadığımız facia ve felaketten yediden yetmişe herkes etkilenmiştir. Yani ortada ortak bir acı var. Bu acıyı bir daha yaşamamak adına ne yapabiliriz diye ortak mantıkla çözüm bulmak gerekir.

         Bu madenci insanların ölümleri ile yapılan kaderdi, değildi tartışmalarının kimseye fayda sağlamayacağı kesin. Devlet işletmelerinin özelleştirmesi ise ayrı bir facia özelleştirilen işletmeler kapitalizmin kaleleri kadar acımasız ve hukuksuz bir durumda olmamalı. Bu tür olaylar insanlık için Evrensel bir tehdittir..

      Birkaç kişinin cebi şişecek diye yüzlerce insanın ölümüne göz yummak ise suç ortaklığıdır..Bu olayda kimlerin kusuru ve kabahati varsa ortaya çıkarılarak  İktidar ve Devlet zan altında bırakılmamalı…

    Türkiye’nin Avrupa Birliğinden dışlanması Avrupa Birliği çalışma raporlarında Özel sektöre ait işletmeler adeta birer suç makinesi gibi. Her makine dişlisinin arasında insan eti veya kararmış insan kanlarını kimse inkâr edemez.

    Ayrıca Avrupa Ülkelerinde Almanya, Fransa, İtalya ve Romanya gibi ülkelerde insan ölümleri yok denilecek kadar az. Fakat işyeri denetimsizliği ve ülkemizde işçi ölümleri sayısı yüksek. O zaman şunu diyelim ey kader Avrupa’da ölüm yağmuru neden çok seyrek? Türkiye’de ise bir türlü yakımızı bırakmıyor.

    Artık kaderi de feleği de suçlamayı bırakalım. Beceriksizliği ve ihmali kadere, feleğe, alın yazısına bağlayarak işletme ve Holding sahiplerini aklaştırma alışkanlığı yerine dul ve yetim kalanlara iyi bir gelecek yapalım.

       Siyasi ve politik yöntemlerle bir yere varamayız. Medya ve Tv görüntüleri ile her şey ortada bu konuda hiç kimsenin bakış açısını değiştiremeyiz. Hiçbir İktidar bu tür olaylarla ilişkilendirmek ile sorun çözülmez.

    Sorunun çözümü ve örnek teşkil etmesi için Arjantin’de kömür ocaklarında mahsur kalıp 69 gün sonra sağ olarak çıkan insanlar bu işte nasıl nasıl başarılı olmuşlarsa… Neden bizler bu tür çalışmalardan mahrum kalalım…

    Vicdan sahibi olup empati yapmalıyız.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com