Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

HAK ARAMA ÖZGÜRLÜĞÜ VE YENİ YASALAR


22 Nisan 2014 Salı 18:55

                                          

Bilindiği üzere yeni HUKUK MUHAKEMELERİ KANUNU 1 Ekim itibari ile yürürlüğe girdi.Ancak bununla birlikte yasanın 120.maddesinde HARÇ VE AVANS ÖDENMESİ başlıklı bölümde’’davacı,yargılama harçları ile her yıl adalet bakanlığınca çıkarılacak gider avansı tarifesinde belirlenecek olan tutarı,dava açarken mahkeme veznesine yatırmak zorundadır.’’

Avansın yeterli olmadığının dava sırasında anlaşılması halinde,mahkemece,bu eksikliğin tamamlanması için davacıya iki haftalık kesin süre verilir.’’denilmektedir.

Adalet Bakanlığı da  bu maddeden hareketle 30 eylülde bir tutar belirledi:

HUKUK MUHAKEMELERİ KANUNU GİDER AVANSI TARİFESİ
Amaç ve kapsam
MADDE 1 – (1) Bu Tarifenin amacı, 12/1/2011 tarihli ve 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu gereğince dava açılırken mahkeme veznesine yatırılacak olan gider avansının miktarı ile avansın ödenmesine ilişkin usul ve esasları belirlemektir.
Dayanak
MADDE 2 – (1) Bu Tarife, Hukuk Muhakemeleri Kanununun 120 nci maddesinin birinci fıkrasına dayanılarak hazırlanmıştır.
Gider avansı
MADDE 3 – (1) Davacı, bu Tarifede gösterilen gider avansını dava açarken mahkeme veznesine yatırmak zorundadır. Gider avansı her türlü tebligat ve posta ücretleri, keşif giderleri, bilirkişi ve tanık ücretleri gibi giderleri kapsar.
Gider avansı miktarı
MADDE 4 – (1) Davacı,
a) Taraf sayısının beş katı tutarında tebligat gideri,
b) Dava dilekçesinde tanık deliline dayanılmış ve tanık sayısı belirlenmiş ise tanık sayısınca tanık asgari ücreti ve tebligat gideri; tanık sayısı belirtilmemiş ise en az üç tanık asgari ücreti ve tebligat gideri,
c) Dava dilekçesinde keşif deliline dayanılmış ise keşif harcı avansı ile birlikte 75 TL. ulaşım gideri,
ç) Dava dilekçesinde bilirkişi deliline dayanılmış ise Bilirkişi Ücret Tarifesinde davanın açıldığı mahkeme için öngörülen bilirkişi ücreti,
d) Diğer iş ve işlemler için 50 TL,
toplamını avans olarak öder.
Gider avansının iadesi
MADDE 5 – (1) Gider avansının kullanılmayan kısmı hükmün kesinleşmesinden sonra davacıya iade edilir. Davacı tarafından hesap numarası bildirilmiş ise iade elektronik ortamda hesaba aktarmak suretiyle yapılır. Hesap numarası bildirilmemiş ise masrafı avanstan karşılanmak suretiyle PTT merkez ve işyerleri vasıtasıyla adreste ödemeli olarak gönderilir.
(2) Geçici hukuki koruma talebi için alınan gider avansının kullanılmayan kısmı verilen karardan sonra talep üzerine iade edilir.
Zaman bakımından uygulama
MADDE 6 – (1) Bu Tarifenin yürürlüğe girmesinden önce açılmış olan davalarda, tamamlanmış işlemleri etkilememek kaydıyla, Hukuk Muhakemeleri Kanununun 120 nci maddesinin ikinci fıkrasına göre gider avansı ikmal ettirilir.
Yürürlük
MADDE 7 – (1) Bu Tarife 1 Ekim 2011 tarihinde yürürlüğe girer.

Bütün bunlar ne anlama geliyor, bütün harçlar peşin alınacak,parası olan dava açabilecek olmayan adliyelere gelemeyecek.

 Daha önce dava açtığınızda bir kısım para peşin alınırdı;kalan daha sonra ödenirdi vatandaş da dava açabilirdi.Ayrıca dosyanız bilirkişiye gideceği zaman size 10 veya 20 günlük kesin süre verilirdi bu sürede bu tamamlatılırdı.

Bu uygulama ile parası olan dava açabilecek olmayan hak arama özgürlüğünden parasızlık nedeniyle mahrum kalacaktır.

Yeni yasalar yüzünü batıya çevirmeye başladı ancak eğer batıdan gelen açıklamalar nedeniyle böyle bir karar alınmışsa evet başarılı bir uygulama bu şekilde dava sayısı azalacak.

Çok tartışılacak bir konu.

Dua ile…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com