Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Diyanettin müjdesi


22 Nisan 2014 Salı 18:55

Diyanet de çalışan insanlarımız bazı haklarını fırsat buldukça dile getiriyorlardı.  Geçen Ramazanda Diyanet -Sen yetkilileri gazetecilere ve köşe yazarlarına iftar verdiler. Bu esnada yıllardır alınmış olan hakların geri verilmesini ve diğer memurlar statüsüne alınmalarını ve hiç Hac'a gitmeyip de, aynı zaman da her yıl Hac'a giden hocaların olduğunu dile getirdiler.

 Diyanet din işlerinin işlendiği bir yer olması hasebiyle birçoğumuz onlardan medet bekleriz. Onların ise çok sorunlarının olmadığını zannederiz. Fakat ülkemizde 30 yıl önce ikincil bir mevzuatla yönetilen bir diyanet işlerinin dayatılması olmuş.

Şimdiki hükümet birçok sorunu yasayla olan ve geçmişte hakları engellenmiş kurumlara düzeltme getirdi. Bu düzeltmelerden nasibini alan Diyanet işlerinin tasarısı, Geçen hafta Meclis Genel Kurulu Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısının görüşmeleri tamamlandı.

Görüşmelerin sonunda tasarı kabul edilerek yasalaştı. Bunlardan bazıları, İkinci mevzuattan teşkilat yasasına kavuştu. Diyanet işleri başkanı 5 yıl atanabilecek ve bir kişi en fazla 2 kez başkan olabilecek. Başkanın en fazla 3 başkan yardımcısı olabilecek. Din işleri yüksek kurulu 16 üyeden oluşabilecek. Seyahat acentelerine Hac kontenjanı verebilecek. Dini yayınlar döner sermayesi oluşturulacak. Kitap evleri açılabilecek ve yayın hizmetleri ile ilgili ithalat-ihracat yapabilecek.

Mushafları inceleme ve Kıraat Kurulu tarafından yanlış yayınlanan Mushaf ve cüzler Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından toplatılıp imha edilecek. Vekil imamlara kadro imkânı tanınacak. Daha sayamadığımız birçok haklar elde edildi. İnanç gibi değerli bir düşüncenin kurumuna değer verilmesi gerçekten takdire şayan bir durum. Ayrıca yasa ile Diyanet İşleri Başkalığına 17 bin 541 kadro ihdası yapıldığını belirten Devlet Bakanı Faruk Çelik, 5 bin atamanın bu yıl içinde yapılacağını, 5 bin sözleşmeli alımı gerçekleşeceğini, 4 bine yakın vekil imam alınacağını söyledi. Bu olumlu gelişmeyle birçok hocamız ve hoca adaylarımız sevinecektir. Bir cami hocasıyla yaptığım sohbet de bu olumlu gelişmelere sevindiklerini ancak, birçok hocanın mesleki sıkıntıları da var.

 Hocanın eviyle camisi uzak olunca sabah namazı için gelmesi sorun oluyor,  o saat de hiçbir araç bulamıyor. Ayrıca evine yatsıdan sonra gitmek zorunda kalıyor, yemek problemleri oluyor. Sonuç ta en kritik saatler de hocanın camide olması gerekiyor. Ayrıca köyde hocalık yapanların yıllarca aynı köyde kalması yerine sırayla dönüşümlü olarak yapsalar daha iyi olur. Hac a gitmeyen hocalara da sırayla hak tanınması gerekiyor. 

Artık bu sorunların çözümü de Diyanet İşleri kendi içinde adaletli davranarak din gibi önemli bir kurumun diğer kurumlara örnek davranış sergilemesi temennisiyle... Sağlıcakla kalın… 

GÜZEL SÖZLER
Ayın, geceye sabretmesi, onu apaydın eder. Gülün, dikene sabretmesi, güle güzel bir koku verir. Aslanın, sabredip pislik içinde beklemesi, onu deve yavrusu ile doyurur…  Mevlana

Bilmediklerimi ayağımın altına alsaydım, başım göğe değerdi…   (İmam-ı Azam )

Yaşlanmak bir dağa tırmanmak gibidir. Çıktıkça yorgunluğunuz artar, nefesiniz daralır ama görüş açınız genişler…                          (I. Bergman)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com